Domů
Elektřina
IEA: Zotavení poptávky po elektřině si vyžádá vyšší spotřebu fosilních paliv
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

IEA: Zotavení poptávky po elektřině si vyžádá vyšší spotřebu fosilních paliv

Po loňském roce, kdy se globální spotřeba elektřiny propadla po omezení ekonomické aktivity spojeném s protipandemickými opatřeními, se poptávka postupně zotavuje. Podle Mezinárodní energetické agentury se však poptávka zotavuje rychleji, než roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, což si v letošním i následujícím roce vyžádá růst spotřeby fosilních paliv.

Fosilní paliva, zejména uhlí a zemní plyn, stále tvoří valnou většinu výroby elektrické energie ve světě. V loňském roce se jejich podíl na výrobě elektřiny opět snížil, a to zejména díky globálnímu poklesu poptávky po elektřině a pokračujícímu růstu instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.

V případě globální poptávky po elektřině došlo v loňském roce podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) k meziročnímu poklesu o 1 %, a to navzdory dalšímu růstu spotřeby elektřiny v Číně. Letos by se přitom podle IEA měla poptávka po elektřině nejen zotavit z loňského propadu, ale meziročně vzrůst o 5 % a v roce 2022 o další 4 %.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů sice každoročně stoupá, tempo jejího růstu však není dostatečné, aby pokrylo růst poptávky po elektřině. Ten má i nadále táhnout asijsko-pacifický region, konkrétně Čína a Indie.

Bezmála polovinu z tohoto nárůstu by tak podle agentury měla pokrýt fosilní paliva, a to zejména uhlí, což by mohlo v roce 2022 vyhnat globální emise z výroby elektřiny na historická maxima. V případě vodních, větrných a solárních elektráren by měla výroba letos vzrůst o 8 %, v příštím roce poté o 6 %.

„Výroba elektřiny v OZE úchvatně roste v mnoha částech světa, stále ale není tam, kde bychom ji potřebovali pro dosažení čistě nulových emisí do poloviny století. Se zotavením ekonomik pozorujeme prudký růst výroby elektřiny z fosilních paliv,“ uvedl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost.

Růst výroby obnovitelných zdrojů zatím předčil nárůst poptávky po elektřině pouze ve dvou letech, a to 2019 a 2020, kdy globální poptávka rostla pouze velmi mírně či klesala kvůli koronavirové pandemii.

Komentáře

(2)

PetrV

17. červenec 2021, 20:38

Je to jednoduché. Ochlazuje se a oze v chladu Německa nefunguje.

Vzpomeňte rok 1929.

Josef

19. červenec 2021, 22:50

To je právě problém všech zelených ideologů , nevnímají vzestup miliard lidí z chudoby k modernímu způsobu života. Výsledkem je prudký růst spotřeby energie a tím i fosilních paliv. Jak bylo řečeno spotřeba el. energie vzroste za 2 roky cca o 1/10. USA mají spotřebu asi 280GJ / obyvatel kdežto cca 6,5 miliardy chudších obyvatel planety má průměrnou spotřebu jen 54GJ / obyvatel. Co by se stalo kdyby všichni tito lidé najednou měli stejnou spotřebu jako průměrný Američan ? Světová spotřeba energie by vzrostla 3,5 krát a to je právě ten problém většina lidí na světě spotřebovává proti vyspělým státům strašně málo energie oni nemají kde šetřit a pokud nechtějí zůstat chudí musí svojí spotřebu zvedat a to prakticky násobně a také tu energii musí získávat levně jinak si jí totiž nemohou dovolit. Podít fosilních paliv bude na celkové světové spotřebě klesat, jenže tím jak poroste celkový výroba , tak spotřeba fosilních paliv bude absolutně klesat jen pomalu v některých regionech poroste. Pokles bude následovat teprve v delším období rozhodně ne do roku 2030.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.