Domů
Elektřina
IEA: Zotavení poptávky po elektřině si vyžádá vyšší spotřebu fosilních paliv
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coal_power_plant_Datteln_2_Crop1.png
Zdroj: Arnold Paul / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

IEA: Zotavení poptávky po elektřině si vyžádá vyšší spotřebu fosilních paliv

Elektřina
2 komentáře
17. červenec 2021, 14:18
Eduard Majling

Po loňském roce, kdy se globální spotřeba elektřiny propadla po omezení ekonomické aktivity spojeném s protipandemickými opatřeními, se poptávka postupně zotavuje. Podle Mezinárodní energetické agentury se však poptávka zotavuje rychleji, než roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, což si v letošním i následujícím roce vyžádá růst spotřeby fosilních paliv.

Fosilní paliva, zejména uhlí a zemní plyn, stále tvoří valnou většinu výroby elektrické energie ve světě. V loňském roce se jejich podíl na výrobě elektřiny opět snížil, a to zejména díky globálnímu poklesu poptávky po elektřině a pokračujícímu růstu instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích.

V případě globální poptávky po elektřině došlo v loňském roce podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) k meziročnímu poklesu o 1 %, a to navzdory dalšímu růstu spotřeby elektřiny v Číně. Letos by se přitom podle IEA měla poptávka po elektřině nejen zotavit z loňského propadu, ale meziročně vzrůst o 5 % a v roce 2022 o další 4 %.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů sice každoročně stoupá, tempo jejího růstu však není dostatečné, aby pokrylo růst poptávky po elektřině. Ten má i nadále táhnout asijsko-pacifický region, konkrétně Čína a Indie.

Bezmála polovinu z tohoto nárůstu by tak podle agentury měla pokrýt fosilní paliva, a to zejména uhlí, což by mohlo v roce 2022 vyhnat globální emise z výroby elektřiny na historická maxima. V případě vodních, větrných a solárních elektráren by měla výroba letos vzrůst o 8 %, v příštím roce poté o 6 %.

„Výroba elektřiny v OZE úchvatně roste v mnoha částech světa, stále ale není tam, kde bychom ji potřebovali pro dosažení čistě nulových emisí do poloviny století. Se zotavením ekonomik pozorujeme prudký růst výroby elektřiny z fosilních paliv,“ uvedl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost.

Růst výroby obnovitelných zdrojů zatím předčil nárůst poptávky po elektřině pouze ve dvou letech, a to 2019 a 2020, kdy globální poptávka rostla pouze velmi mírně či klesala kvůli koronavirové pandemii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PetrV
17. červenec 2021, 20:38

Je to jednoduché. Ochlazuje se a oze v chladu Německa nefunguje.

Vzpomeňte rok 1929.

Josef
19. červenec 2021, 22:50

To je právě problém všech zelených ideologů , nevnímají vzestup miliard lidí z chudoby k modernímu způsobu života. Výsledkem je prudký růst spotřeby energie a tím i fosilních paliv. Jak bylo řečeno spotřeba el. energie vzroste za 2 roky cca o 1/10. USA mají spotřebu asi 280GJ / obyvatel kdežto cca 6,5 miliardy chudších obyvatel planety má průměrnou spotřebu jen 54GJ / obyvatel. Co by se stalo kdyby všichni tito lidé najednou měli stejnou spotřebu jako průměrný Američan ? Světová spotřeba energie by vzrostla 3,5 krát a to je právě ten problém většina lidí na světě spotřebovává proti vyspělým státům strašně málo energie oni nemají kde šetřit a pokud nechtějí zůstat chudí musí svojí spotřebu zvedat a to prakticky násobně a také tu energii musí získávat levně jinak si jí totiž nemohou dovolit. Podít fosilních paliv bude na celkové světové spotřebě klesat, jenže tím jak poroste celkový výroba , tak spotřeba fosilních paliv bude absolutně klesat jen pomalu v některých regionech poroste. Pokles bude následovat teprve v delším období rozhodně ne do roku 2030.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se