Domů
Plynárenství
Paroplynová elektrárna v Počeradech meziročně zdvojnásobí výrobu elektřiny, plyn začíná konkurovat černému uhlí

Paroplynová elektrárna v Počeradech meziročně zdvojnásobí výrobu elektřiny, plyn začíná konkurovat černému uhlí

Paroplynová elektrárna Počerady letos vyrobila přes 3,3 TWh elektrické energie, což je již nyní téměř dvojnásobek oproti výrobě v každém z předchozích tří let. O vyšším využívání elektrárny svědčí i letošní koeficient využití instalovaného výkonu elektrárny, který za prvních deset měsíců přesáhl 51 %.

Výroba paroplynové elektrárny Počerady v letošním roce trhá rekordy. Díky příznivým cenám na komoditních trzích již letos vyrobila přes 3,3 TWh elektrické energie. Oproti předchozím třem rokům, kdy se její výroba pohybovala na úrovni kolem 1,7 TWh, se tedy výroba elektrárny více než zdvojnásobí.

Podmínky pro výrobu elektřiny ze zemního plynu jsou nyní mnohem příznivější. Zatímco například v roce 2016 elektrárna vyráběla především při neplánovaných výpadcích jaderných elektráren kvůli kontrole svarů, letos je výroba elektrárny v kladných číslech díky vyšší hrubé marži (tzv. clean spark spread).

Hrubou marži paroplynových elektráren určuje především její účinnost, aktuální cena elektřiny, zemního plynu a emisních povolenek. Jak ceny elektřiny, tak ceny zemního plynu byly v letošním roce pro paroplynové elektrárny příznivé.

Ceny zemního plynu se na spotovém trhu pohybovaly během letošního léta až pod hranicí 10 EUR/MWh. Důvodem pro takto nízké ceny plynu byl především přebytek zkapalněného zemního plynu, který mířil do Evropy, stejně jako jeho nižší ceny na ostatních globálních trzích.

{„from“:“2019-01-01″,“to“:“2019-11-25″,“subtitle“:“Spotová referenční cena pro plyn (VTP CZ)″,“caption“:“Spotová cena zemního plynu na PXE v roce 2019.“}

Průměrná cena elektřiny na spotových trzích je v letošním roce sice nižší, než v roce 2018, přesto je poměrně vysoko ve srovnání s roky 2016 a 2017.

Veškeré tyto parametry nahrávají častější výrobě Počerad, o čemž svědčí i využití instalovaného výkonu, které za prvních 10 měsíců letošního roku  přesáhlo 51 %. V září tohoto roku přesáhlo dokonce 80 %, což se mnohem více přibližuje zdroji pro základní zatížení. Naproti tomu v letech 2016 – 2018 se využití výkonu pohybovalo kolem 23 %.

Pozitivní tržní prostředí působí i na elektrárny v sousedním Německu, ty již letos vyrobily více elektřiny než za celý minulý rok. Elektrárny spalující zemní plyn začínají postupně vytlačovat z trhu elektrárny černouhelné. Důvodem je především vysoká cena emisní povolenky, jelikož emisní náročnost na výrobu MWh je u černouhelných elektráren zhruba dvojnásobná.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.