Domů
Rychlé zprávy
Globální emise CO2 nerostou již třetím rokem v řadě
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Globální emise CO2 nerostou již třetím rokem v řadě

Globální emise oxidu uhličitého by podle autorů studie zveřejněné na probíhající klimatické konferenci COP 22 v Maroku měly v letošním roce vzrůst pouze nepatrně. Koncentrace CO2 v atmosféře nicméně roste rekordním tempem.

Trend stagnace globálních emisí skleníkových plynů by měl přetrvat i v letošním roce. Podle předběžných odhadů by růst světových emisí mohl dosáhnout 0,2 %, emise tak opět nijak významně nerostou navzdory ekonomickému růstu.

„Je příliš brzy na to, abychom mohli říct, že jsme v případě emisí dosáhli vrcholu. Zatím měla na zpomalení největší vliv Čína,“ řekl agentuře Reuters spoluautor studie Glen Peters.

Podle Peterse bude mít postoj a klimatická politika Číny zásadní vliv i v nejbližší budoucnosti, jelikož se země podílí na globálních emisích skleníkových plynů téměř 30 procenty. V minulém roce poklesly emise Číny vzhledem k nižšímu využívání uhlí o 0,7 %, v letošním roce se odhady pohybují okolo 0,5 %.

Druhý největší světový producent emisí, Spojené státy, v minulém roce rovněž snížily své emise vzhledem k náhradě uhlí méně znečišťujícím plynem, a to o 2,6 %. Letos se pokles emisí v USA odhaduje na 1,7 %.

Emise členských zemí Evropské unie, která se jako celek podílí na globálních emisích desetinou, v loňském roce navzdory dlouhodobému klesajícímu trendu s 1,4 % mírně vzrostly.

Koncentrace CO2 v atmosféře roste rekordním tempem

Navzdory stagnaci globálních emisí dosáhl v loňském roce růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře rekordních hodnot a vzhledem k nižší absorpci CO2 by rekord mohl padnout i v roce letošním.

„Část emisí CO2 je absorbována oceány a stromy. S rostoucími teplotami v roce 2015 a 2016 se množství CO2 absorbovaného stromy snížilo vzhledem k horkým a suchým podmínkám spojeným s jevem El Niño,“ uvedl vedoucí datové analýzy profesor Corinne Le Quéré.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
C
15. listopad 2016, 18:20

Myslím že stejně důležitou, ne-li důležitější, by mělo hrát obnovování ekosystémů, které jsou sto CO2 pohlcovat. Tam je v současnosti ještě obrovská rezerva, spíše jsou vystaveny opačnému trendu, kdy jsou likvidovány. To samozřejmě neznamená že se nemá dále pokračovat ve zvyšování efektivity využívání zdrojů, využívání OZE a přechodu na méně znečišťující technologie, ať jsou to PPE, nebo třeba i uhlí s vyšší účinností, která se bohužel příliš dále zvyšovat nedá.

Jan Veselý
17. listopad 2016, 19:18

Už dávno jsem narazil na tuhle prezentaci. Zní to strašně lákavě, jen si nejsem jistý, jak moc to funguje. Neví někdo o nějakém agronomovi, specialistovi na chov dobytka v aridních a semiaridních oblastech? Fakt by mě zajímal názor nezávislého odborníka.

Je ovšem třeba přiznat, že ty nejúrodnější půdy s obrovským množstvím organicky vázané hmoty klidně i několik metrů do hloubky vznikly na savanách a stepích.

Josef
15. listopad 2016, 21:43

Pokles CO2 je jen přechodný ceny uhlí už opět stouply a tím se masivně opět rozjíždí těžba. Teď půjde rychle nahoru spotřeba energie v Indii a na jejím ekonomickém růstu se vezou i okolní státy Asie. Zlom v emisích CO2 zcela určitě přijde , ale pochybuji, že do roku 2030.

Jan Veselý
17. listopad 2016, 19:21

O těžbu nejde, ta je určena spotřebou. A té vysoká cena uhlí rozhodně nepomáhá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se