
Příjmy z poplatků za emise vzrostly v loňském roce o více než polovinu
Podle odhadů Světové banky, které uveřejnila ve svém výhledu pro oceňování emisí pro rok 2016, vzrostly příjmy ze systémů pro obchodování s emisemi a uhlíkových daní v loňském roce o 60 %. Celkově nyní spadá pod systémy oceňování emisí zhruba 13 % světových emisí skleníkových plynů.
Rok 2015 přinesl čtyři nové systémy zpoplatnění uhlíkových emisí. Od začátku loňského roku byl spuštěn systém obchodování s emisemi v Jižní Koreji, v Portugalsku vešla v platnost uhlíková daň pokrývající veškeré energetické produkty, které nespadají do systému EU ETS, Austrálie představila nový mechanismus pro omezení a ocenění emisí a kanadská provincie Britská Kolumbie zavedla systém ETS pro nové závody na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG).
„Stanovení ceny uhlíkového znečištění je nezbytné pro pomoc zemím dosáhnout svých cílů z Pařížské klimatické dohody, jelikož se jedná o účinnou a efektivní cestu pro omezení emisí a vysílání signálu privátnímu sektoru, aby investoval do čistšího, zelenějšího růstu.
John Roome, ředitel pro klimatické změny u Světové banky.
V loňském roce přestavila svůj plán národního systému obchodování s emisemi i Čína, která hodlá do roku 2020 snížit své emise z výroby elektrické energie o 20 %. Podle předběžných odhadů Světové banky by zavedení systému v Číně na celonárodní úrovni mohlo celosvětové výnosy z poplatků za vypouštěné emise až zdvojnásobit na hodnotu 100 miliard dolarů.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr @ Señor Codo
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se