Domů
Emise CO2
Ropné plošiny v Severním moři by podle vědců mohly v budoucnu pumpovat CO2 pod mořské dno
Image 2. Rig in Norway, Bredford Dolphin

©2008 Simon Townsley
Zdroj: Bredford Dolphin

Ropné plošiny v Severním moři by podle vědců mohly v budoucnu pumpovat CO2 pod mořské dno

Těžební plošiny v Severním moři by po ukončení konvenční těžby ropy a zemního plynu mohly najít nové uplatnění. Podle výzkumu vědců z Edinburské univerzity by místo nákladné demontáže bylo možné s menšími úpravami plošiny využít pro vtláčení a uskladňování oxidu uhličitého do hornin pod mořským dnem.

Modernizace starých těžebních plošin na vtláčecí zařízení pro CO2 by podle vědců byla mnohonásobně levnější než jejich odstranění. Tato zařízení by mohla pod mořský povrch vtláčet jak CO2 vznikající při těžbě zemního plynu, tak CO2 z jiných zdrojů, například průmyslové výroby či výroby elektrické energie.

Vědci za pomoci počítačového modelu analyzovali data z ropného pole Beatrice ležícího zhruba 24 km severovýchodně od pobřeží Skotska. Modernizace těžebních plošin by podle studie stála desetinu toho, co jejich odstranění, které by mohlo vyjít na více než 260 milionů liber.

„Nákladné odstranění plošin je krátkozraké. Jejich opětovné využití pro skladování CO2 v horninách několik kilometrů pod mořským dnem je nejen levnější, ale také poskytne nákladově efektivní cestu ke snížení emisí Spojeného království, abychom dosáhli cíle nulových emisí v roce 2050,“ říká hlavní autor studie Jonathan Scafidi.

Podle vědců voda ve vytěžených ložiscích obsahuje stále velké množství zemního plynu. Ten by mohl být vytěžen a využit jako palivo či spálen na plošině k výrobě elektřiny. CO2 vznikající spalováním plynu by mohl být následně smíchán se slanou vodou z ložiska a bezpečně uložen několik kilometrů pod zemí.

„Naše studie jako první ukazuje, že těžba zemního plynu z mořské vody může být zkombinována se skladováním CO2 v Severním moři. Potenciální příjmy z prodloužení těžby zemního plynu v Severním moři by mohly v Británii nastartovat průmysl zachytávání a skladování oxidu uhličitého,“ říká Stuart Gilfillan, který studii koordinoval.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lubos Vozar
16. srpen 2019, 09:17

CCS sa v severnom mori realizuje uz vela rokov v Norsku. Na ropnom poli Sleipner uz od 1996 ukladaju skoro 1 Mt/r a na plynovom poli Snohvit od 2007 nejakych 0,7 Mt/rok, takze technologia je osvedcena, V Norsku pokracuju zaujimavym projektom Northern Lights, pre ktory sa bude dokonca coskoro vrtat skusobny vrt pre CCS. V NL pred par rokmi prisli s Projektom ROAD ktory zrusili a nedavno rebrandovali na project PROTHOS ktory je vo faze detailneho Engineeringu a v UK projekt ACORN. Ale na CCS nie je vhodna kazda plosina a kazde pole, takze aj tak bude hrat Decommissioning prim.

Lubos Vozar
16. srpen 2019, 09:19

Pre tych co to nahodou zaujima som este zabudol dodat linky:

Northern Lights

https://ccsnorway.com/

PROTHOS v NL

https://www.rotterdamccus.nl/en/

ACORN v UK

https://actacorn.eu/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se