Domů
Emise CO2
Španělský Repsol chce v Bilbau postavit továrnu na výrobu syntetického vodíkového paliva
Zdroj: Heather Paul / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Španělský Repsol chce v Bilbau postavit továrnu na výrobu syntetického vodíkového paliva

Naftařská společnost Repsol má v plánu společně s těžařem Saudi Aramco zprovoznit projekt na výrobu syntetického vodíku, který by mohl produkovat až 3,6 mil. litrů paliva ročně do roky 2024.

Španělský deník El País přinesl informaci, že společnost Repsol chce realizovat pilotní projekt na vybudování 10 MW výrobny „zeleného“ vodíku, který má vzniknout v areálu stávající rafinérie společnosti v Baskickém Bilbau. Zařízení na produkci vodíku má stat kolem 60 milionů eur a je součástí projektu zaměřeného na dekarbonizaci, který má take zahrnovat zachycování CO2 a zařízení na výrobu paliva z odpadu.

Těžařské společnosti Repsol a Saudi Aramco podepsaly memorandum o porozumění a měly by společně participovat na technologickém řešení projektu. Syntetická paliva se mají vyrábět pomocí zeleného vodíku a zachyceného CO2. Toto palivo pak bude možné použít například pro automobily a letadla.

“Španělsko musí založit svoji dekarbonizační strategii na své technologii a možnostech průmyslu. Produkce zeleného vodíku a jeho kombinace se zachycením a použitím pCO2 pro účel výroby bezemisních paliv je součástí plánu Repsolu na dekarbonizaci. Díky tomuto projektu se Španělsko zařadí mezi významné evropské hráče v oblasti snižování emisí,” uved CEO Repsolu Josu Jon Imaz.

V první fázi má být vyráběno denně 50 barelů, tedy zhruba 10 000 litrů, syntetického paliva, které bude mít nulovou emisní stopu CO2 v průběhu celého výrobního cyklu. Zachytávání CO2 má probíhat přímo z ovzduší. Kromě experimentu se syntetickými palivy je Repsol činný i v nízkoemisních zdrojích, kde například tento rok buduje ve Španělsku fotovoltaický park o instalovaném výkonu 126 MW jehož investiční náklady jsou necelých 100 milionů eur.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.