Španělský Repsol chce v Bilbau postavit továrnu na výrobu syntetického vodíkového paliva

DomůEmise CO2Španělský Repsol chce v Bilbau postavit továrnu na výrobu syntetického vodíkového paliva

Naftařská společnost Repsol má v plánu společně s těžařem Saudi Aramco zprovoznit projekt na výrobu syntetického vodíku, který by mohl produkovat až 3,6 mil. litrů paliva ročně do roky 2024.

Španělský deník El País přinesl informaci, že společnost Repsol chce realizovat pilotní projekt na vybudování 10 MW výrobny „zeleného“ vodíku, který má vzniknout v areálu stávající rafinérie společnosti v Baskickém Bilbau. Zařízení na produkci vodíku má stat kolem 60 milionů eur a je součástí projektu zaměřeného na dekarbonizaci, který má take zahrnovat zachycování CO2 a zařízení na výrobu paliva z odpadu.

Těžařské společnosti Repsol a Saudi Aramco podepsaly memorandum o porozumění a měly by společně participovat na technologickém řešení projektu. Syntetická paliva se mají vyrábět pomocí zeleného vodíku a zachyceného CO2. Toto palivo pak bude možné použít například pro automobily a letadla.

“Španělsko musí založit svoji dekarbonizační strategii na své technologii a možnostech průmyslu. Produkce zeleného vodíku a jeho kombinace se zachycením a použitím pCO2 pro účel výroby bezemisních paliv je součástí plánu Repsolu na dekarbonizaci. Díky tomuto projektu se Španělsko zařadí mezi významné evropské hráče v oblasti snižování emisí,” uved CEO Repsolu Josu Jon Imaz.

V první fázi má být vyráběno denně 50 barelů, tedy zhruba 10 000 litrů, syntetického paliva, které bude mít nulovou emisní stopu CO2 v průběhu celého výrobního cyklu. Zachytávání CO2 má probíhat přímo z ovzduší. Kromě experimentu se syntetickými palivy je Repsol činný i v nízkoemisních zdrojích, kde například tento rok buduje ve Španělsku fotovoltaický park o instalovaném výkonu 126 MW jehož investiční náklady jsou necelých 100 milionů eur.