Studie: Dosažení uhlíkové neutrality bude stát o pětinu více, než se očekávalo
Cíl EU dosáhnout čistých nulových emisí, neboli uhlíkové neutrality, do roku 2050 je stále dosažitelný. Dle BloombergNEF to ale bude stát víc, než se předpokládalo. Z globálního pohledu se bude jednat o desítky bilionů dolarů.
Nová zpráva BloombergNEF informuje, že celosvětově je třeba vynaložit na přechod na čistou energii dalších 34 bilionů dolarů. Jedině tak bude dosaženo cíle net-zero, tedy čistých nulových emisí, jak výzkumná skupina BloombergNEF shrnuje ve své nové zprávě New Energy Outlook.
Zpráva upozorňuje na nutnost pokračující státní podpory především pro elektromobilitu, obnovitelné zdroje a zachycování uhlíku. Jako jeden z hlavních problémů při financování dekarbonizace BNEF uvádí vyšší úrokové sazby a inflaci, což snižuje atraktivitu potenciální návratnosti investic.
Podle základního scénáře BNEF, který staví na situaci, kdy se vlády spoléhají výhradně na ekonomicky konkurenceschopné technologie, se teplota planety oproti předindustriální době zvýší o 2,6 °C. V současnosti se vlády světa zavázaly k cílům, které vedou k vyšší teplotě, BNEF ale předpokládá, že dojde k částečnému navýšení cílů.
Druhý scénář BNEF, takzvaný scénář čisté nuly, předpokládá, že vlády zdvojnásobí technologie snižování emisí s cílem dosáhnout čisté nuly do roku 2050. To by poté mělo vést k navýšení globální teploty o přibližně 1,75 °C, což je v souladu s vyšším cílem Pařížské dohody (nikoli ale s ambicióznějším cílem udržet oteplení pod 1,5 °C). Tento scénář by mohl zabránit některým nevratným škodám na klimatu.
Za 10 let pouze nové elektromobily
Zpráva uvádí, že mezi velkými změnami, které jsou nutné k dosažení čisté nuly, je i to, že každé nové auto prodávané od roku 2034 bude muset být elektromobil. Technologie zachycování oxidu uhličitého (CCS) si vyžádají investice v hodnotě 6,8 bilionu dolarů, aby zachytily emise nejen z průmyslu, ale také z energetiky. Investice do energetických sítí by měly v roce 2040 dosáhnout vrcholu, a to přibližně 1 bilionu dolarů ročně. BNEF uvádí, že dosažení net-zero bude stát celkově o 19 % více než v základním scénáři.
Zatímco BNEF na začátku tohoto roku uvedl, že globální investice do přechodu na nízkouhlíkovou energetiku vzrostly v roce 2023 o 17 % na 1,8 bilionu dolarů, zpráva zveřejněná v minulém týdnu ukazuje, že tempo těchto výdajů se musí zrychlit, aby bylo dosaženo cíle net-zero. Například Evropská unie si tento cíl stanovila jako závazný pro rok 2050.
Mohlo by vás zajímat:
No, ..... jen abychom se jeste nedivili.
A kde se ty biliony porad berou ??? Padaji z nebe ? Kde? Taky sbehnu ...
Nebo to budou tak drahe emisni povolenky a energie?
Zavedeme nove daně !
Treba cyklostezky stavime o dušu a zadara! Kolisti nic neprispivaji.
Uhlíková neutralita je chiméra a nedosažitelný stav. Je to jenom vějička, aby se lidé dali snadněji okrást na všem, co má jméno.
nechá se k uhlíkové neutralitě blížit, třeba Francie má v energetice minimální uhlíkovou stopu, elektřina je levná a čistá a je jí dostatek i pro vytápění
To nejsou ztracené peníze. To jsou investice, ze kterých budou profitovat všichni.
Všichni, kteří berou dotace.
deindustrializace a následná chudoba ale můžeme být hrdí jak jsme neutrální
Je to součást ideologie strašení změnami klimatu. Lidé pak snáze pustí korunu. Jsem zvědav jestli to lidem dojde už při těchto volbách do EU nebo musí padnout na hubu ještě více, aby to pochopili.
Že to bude hodně drahé, to je jedna věc. Ta druhá a mnohem podstatnější je ta, že je to zcela zbytečné a nic to nepřinese. Uhlíková neutralita totiž klimatickou změnu nezastaví, protože ji zastavit nemůže. Mechanismus oteplování je zásadně jiný, než si politici myslejí! Bohužel, je těžké to někomu vysvětlit.
Kdybychom v tuto chvíli přestali planetu oteplovat lidskou přítomností, bude se oteplovat ještě dalších nejméne 100let na hodnotu o cca 5st vyšší než je dnes. To, že by lidstvo mohlo planetu přestat oteplovat svojí přítomností, je naprosto nemyslitelné, takže celý proces bude zrychlovat a cílová teplota bude dále stoupat až do chvíle, kdy lidstvo pochopí svůj obrovský omysl nebo spíš svoji nebetyčnou hloupost, a začne se chovat racionálně! Takže do té doby budou polotici naše peníze vyhazovat zBůhdarma z okna!
Nasdílejte prosím nějaké zdroje, kde se dá takovýto názor nějak pochopit... ? Prosím
S těmi zdroji je to trošku složitější, než si myslíte. Zkuste si vyhledat meteorologii, klimatologii, fyziku atmosféry, termodynamiku, fyziku plynů a kapalin, fyziku pevných těles, atd. Pak si to všechno nastudujte a dejte si veškeré poznatky do souvislostí. Když začnete absorpčními spektry plynů obsažených v atmosféře, albedem planety a jeho změnami, entalpií vody a vodní páry..... Začnete se nořit do problematiky, která Vás dovede až k poznání, že skleníkové plyny mohly být na začátku průmyslové revoluce pomyslnou sněhovou koulí, která uvolnila lavinu klimatické změny. Jenže oteplování má kladnou zpětnou vazbu v podobě zemského albeda a produkce skleníkových plynů. Takže oteplování způsobuje další oteplování, jelikož, mimo jiné, generuje další skleníkové plyny a to již nezávislé na lidské činnosti. Takže dnes je v atmosféře více skleníkových plynů, než kolik jich bylo na počátku klimatické změny, takže zastavením jejich produkce není možné vrátit klima do podoby před touto změnou, a ani ji není možné takto zastavit. Stejně tak došlo vlivem tání polárního sněhu ke změně albeda planety (pokles z cca 37% na cca 36%), což samo o sobě způsobuje absorpci obrovského množství tepla, které dál urychluje klimatickou změnu. Když si k tomu připočtete teplo, které člověk generuje při výrobě všech možných druhů energií, je toho dost a dost, aby se oteplovalo i bez další produkce CO2. Když si dá člověk tu práci, tak si tohle všechno dokáže vyhledat a poskládat dohromady. Je to celkem jednoduchá fyzika a matematika. V podstatě na to stačí i ZŠ!
To jsou žvásty a bludy. Každá jednotlivá věta!
Jj. Když člověk něčemu nerozumí, a nemůže věc rozporovat věcnou argumentací, tak to označí za bláboly a žvásty. :-) Až najdete protiargument, tak to bude mít váhu!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se