Domů
Emise CO2
The Guardian: Velké ropné společnosti se odklání od svých klimatických slibů
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

The Guardian: Velké ropné společnosti se odklání od svých klimatických slibů

Emise CO2
17 komentářů
17. červenec 2023, 16:12
ČTK

Přední dodavatelé fosilních paliv jako BP, Shell a ExxonMobil letos ustupují od svých dřívějších slibů kolem snižování uhlíkových emisí a omezování produkce ropy a zemního plynu. Upozornil na to deník The Guardian, podle kterého se velké energetické společnosti snaží blokovat odklon lidstva od fosilních paliv, jejichž spalování způsobuje globální klimatické změny.

Ropné společnosti v uplynulých letech oznamovaly různé ekologické plány, přičemž jako motivaci uváděly obavy z klimatické krize. Například BP si stanovila cíl do roku 2030 snížit své emise o 35 procent. Letos v únoru ale cíl změnila na 20 až 30 procent, píše The Guardian.

Jako další příklady list uvádí rozhodnutí firmy ExxonMobil v tichosti omezit financování pro medializovaný plán vyrábět biopalivo z řas. Další ropný gigant Shell oznámil, že letos nenavýší investice do energie z obnovitelných zdrojů, přestože dříve slíbil, že dramaticky sníží uhlíkové emise.

Stejné firmy mezitím dávají najevo, že nehodlají omezovat produkci ropy a plynu. BP rozšířila těžbu plynu, zatímco šéf ExxonMobil Darren Woods v červnu oznámil plán zdvojnásobit do pěti let produkci ropy z amerických břidlicových nalezišť. Firma Shell sice letos uvedla, že už splnila slib snížit do roku 2030 výrobu ropy o 20 procent, ovšem pokles byl dán odprodejem části jejích operací jiné ropné společnosti. „Emise do atmosféry tudíž nesnížila,“ uvádí The Guardian.

Článek vyšel v době, kdy svět zažívá extrémně horké léto s rekordními či mimořádně vysokými teplotami v Číně, Evropě i ve Spojených státech. Nové vlny veder opět zvýrazňují hrozbu klimatických změn, které podle vědců zvyšují pravděpodobnost a intenzitu takovýchto úkazů. A motorem klimatických změn jsou emise skleníkových plynů pocházející převážně ze spalování fosilních paliv.

Energetické společnosti si zároveň v loňském roce připsaly rekordní zisky v návaznosti na nárůst cen ropy a plynu po ruské invazi na Ukrajinu. Jejich představitelé v této situaci mění rétoriku kolem přechodu na nízkoemisní zdroje energie a zdůrazňují, že lidstvo ropu a plyn stále potřebuje a není na svět bez fosilních paliv připravené.

„Odvětví fosilních paliv masivně vydělává na prodeji nebezpečného zboží a nevinní lidé a vlády po celém světě teď platí za jejich nezodpovědnost,“ míní historička Naomi Oreskesová z Harvardovy univerzity, která mapuje ropný průmysl.

S kritikou ropných společností nedávno vystoupil také generální tajemník OSN António Guterres, který je obvinil ze snahy „ochromit“ klimatickou politiku.

Společnost Shell deníku The Guardian řekla, že věří v potřebu zakročit proti změně klimatu a že své sliby v tomto ohledu naplňuje. „Nadále máme za to, že globální poptávka po energiích bude růst a bude uspokojována různými typy energie, včetně ropy a plynu,“ dodal mluvčí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Pravoslav Motyčka
17. červenec 2023, 18:53

o tom co bude vyrábět BP nebo Exxon rozhoduje spotřebitel ne ty společnosti.

VF
17. červenec 2023, 20:22

Mám dotaz ohledně FV. Snažím se dohledat informace ohledně výkonového rozdělení dní v roce. Tzn. Počet dní, kdy FV dosáhne třeba 90 procent svého max výkonu, atd.. v našich podmínkách i jinde na světě. Hledám už dlouho a nic jsem nedokázal najít. Možná pan Vaněček by věděl? Děkuji předem.

Ivan Novák
17. červenec 2023, 20:42

Dost přesnou informaci pro celek ČR získáte z pravidelných www zpráv ČEPS, publikují to už několik let a rok zpátky to nechávají dostupné, tuším v sekci "dispečerské řízení", lze odečíst z grafu pro každý okamžik.

Bob
17. červenec 2023, 20:54

Kromě rady pana Nováka si můžete najít na webu při troše štěstí výrobu nějaké FVE přímo z Vašeho bydliště, nebo blízko. Hodně výrobců to zveřejňuje. Případně můžete zkusit požádat o data i když nejsou veřejná. Pokud navrhujete svou FVE, jsou místní data neocenitelná.

Pak už stáhnout do Excelu a můžete počítat. I po hodinách.

Ideálně samozřejmě udělat na každý časový úsek průměr za několik let. Výrobu upravíte dle potřeby poměrem instalovaných kWp obou FVE při stejném sklonu a orientaci.

VF
17. červenec 2023, 22:48

dekuji vam panove za tipy, je to snad schudny postup. A pokud tedy nic takoveho neexistuje, tak to jen vypovida o naprostou zoufalemu zpusobu podpory FV na narodni a vlastne i evropske urovni. Jak jinak by mel stat podporovat OZE nez takovymto informacnim servisem

Jaroslav Studnička
18. červenec 2023, 09:05

Zkusil jste kontaktovat např. Solární asociaci nebo Komoru OZE?

Na internetu je třeba PVForecast nebo na evropské úrovni systém PVGIS.

Na stránkách NZÚ jsou veřejně dostupné výpočetní nástroje pro optimalizaci návrhu FVE.

Pane, laskavě tak zvažte vaše dojmologické závěry o podpoře OZE, když evidentně neumíte správně vyhledávat informace na webu.

Petr prochaska
18. červenec 2023, 13:48

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

V mapě vyberete místo, zadáte sklon a natočení panelů.

Petr prochaska
18. červenec 2023, 15:45

Odkazy se bohužel schvalují adminem diskuze. Takže odkaz se zobrazí za dlouho nebo vůbec. Vyhledejte si: PVGIS PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM

Pravoslav Motyčka
18. červenec 2023, 20:32

Pokud je FVE dobře nakloněna pak přes 80% dá po delší dobu průměrně asi 36 dní v roce.

Petr Turek
17. červenec 2023, 22:26

Slibem nezarmoutíš je základní heslo a marketingová pravda každé velké energetické společnosti lhostejno kde působí.

Bylo by dobré si prostudovat pár publikací od prof. Václava Smila a pak již nikdo nebude mektat o uhlíkové neutralitě neb je to v základě hloupost a je to předně nedosažitelné.

Jestliže celková energetická spotřeba jednotlivce je u cca 1,5 mld lidí - tech bohatých cca 180 - 300 GJ/rok. osoba, pak ti ostatní pozemšťané - 6 mld. obyvatel, budou též chtít mít stejně vysokou životní úroveň a to přímo souvisí se spotřebou energie pro naplnění všech jejich požadavků. Spotřeba fosilních paliv tedy rozhodně poroste a EK uváděné ekonesmysly v EU - (zde jen 500 mil. obyvatel) to nezachrání jen to zrychlí ekonomický pád celé eko-pomatené EU,

Příkladem tohoto je ekonomický propad SRN HDP = - 0,4 %!

VF
17. červenec 2023, 23:03

videl jsem dobovou prognozu ohledne mnozstvi konskych exkrementu v londynskych ulicich, vziklych jako odpadni produkt dobovych dopravnich prostredku (proste emise) - slo to do metru vysky, az bude vsechna pesi doprava obslouzena konmi a mesto se rozroste, lidi zbohatnou atd..... Bylo to zcela jiste precizne spocitane, podobne jako od Smila. Melo to jen jendu malou chybicku - vyvoj sel uplne jinym smerem

a potom jsou procesy, ktere zvratit jednoduse nejde.

Antonín Mikeš
18. červenec 2023, 09:26

Jenže opuštění koňských povozů nikdo nenařizoval, zavádění aut nikdo nedotoval. Použiju-li vaší terminologii, jsem zvědav co se stane až začneme brodit druhý metr exkrementů, jestli se bude přemýšlet jak je vyvést, budeme pořizovat více koní, nebo se někdo zamyslí a řekne že bychom mohli změnit tažný element (technologii).

Jan Veselý
18. červenec 2023, 08:38

Smila mám načteného. Je fantastické, co si ten člověk pamatuje, ale zároveň je fascinující, že nemá nejmenší představu, co by s různými věcmi šlo dělat.

BTW, odkdy se životní úroveň lidí měří v gigajoulech? Mám to chápat tak, že když jsem předělal v celém baráku svícení na LED a zateplil ho, tak mi klesla životní úroveň?

BTW, SRN má problémy, protože se ještě málo zbavili závislosti na fosilních palivech, v jejich případě se jedná hlavně o zemní plyn. A 0.4% pokles HDP není ani propad a už vůbec ne ekonomický pád.

VF
18. červenec 2023, 09:59

Tento týden pracuji ve Frankfurtu a hrozně bych si přál se případnout na místní životní úroveň.

Jan Veselý
18. červenec 2023, 11:11

Němci mají +- stejnou spotřebu na hlavu jako Češi. Na životní úrovni to nepozoruju.

hlpb
18. červenec 2023, 12:53

Při vší úctě k profesoru Smilovi, kvůli svému věku je dávno za zenitem, už nedokáže a ani nemůže kvůli stáří chápat současný a budoucí vývoj. Je to, stejné jako Klaus, Zeman, Kissinger už žijí jen z minulosti a absolutně nestíhají chápat současnost a už vůbec ne budoucnost. Jen poznámka: asi nikdo se ve svém životě neřídí radami svého 80 letého dědečka nebo 90 letého pradědečka.

Čestmír Berka
18. červenec 2023, 14:29

Proč se vyjadřují lidé ( novináři, historička), kteří ničemu nerozumí? Připomíná mi to hlasování poslanců Evropského parlamentu, kteří požadovali loni OKAMŽITÉ ukončení nákupu plynu, ropy a uhlí z Ruska, ačkoli je jasné, že to nejde ( a odebírá se dodnes). Alternativní paliva z řas? Zamyslel se někdo, jak je přijmou motoristé a kolik budou stát? Ukazuje se, že to, že jsme ( kvůli Babišovi) poslední, kdo využívá biopaliva 1. generace je blábol. Pobavil mě článek v Reflexu, kde Sezemský psal, že se podařilo zabránit vyššímu podílu metylesteru řepkového oleje v benzinu. Do benzinu se ale nic řepkového nedává, je v něm ethanol. MEŘO je bioNAFTA. A přidává se dodnes. Dokonce Evropský parlament neodhlasoval zákaz biopaliv z rostlinných surovin . Novináři už ani po sobě nečtou, co napsali- takže v novinách byly články s titulkem, který pravil, že plynovodem Nord Stream má do Evropy proudit ruská... ropa :-D .

Loni byl v britské televizi rozhovor se saudským ministrem ropného průmyslu, který byl žádán, aby ropné státy okamžitě zvýšily výrobu a nahradily Rusko. Řekl, že " roky jste do nás kopali a dělali z nás padouchy a teď se divíte, že nejsou k dispozici okamžitě kapacity ". Proč ropné koncerny mají velké zisky? No přece proto, že jejich zboží je žádané. Nikomu naftu a benzin nevnucují. Naopak- jsou žádány, aby zvýšily výrobu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se