Domů
Emise CO2
Většina zemí EU chce podle Altmaiera upravit emisní cíl pro rok 2030
Peter Altmaier, německý ministr hospodářství a energetiky. Zdroj: CDU

Většina zemí EU chce podle Altmaiera upravit emisní cíl pro rok 2030

Emise CO2
11 komentářů
6. říjen 2020, 17:22
ČTK

Berlín 6. října (zpravodaj ČTK) – Většina zemí Evropské unie podporuje úpravu limitu emisí skleníkových plynů do roku 2030, některé země ale mají obavy z udržení konkurenceschopnosti. Dnes to na tiskové konferenci po závěru neformální videokonference unijních ministrů energetiky prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Protože jednání bylo neformální, ministři žádné rozhodnutí v této věci nepřijali.

„Většina členských států chce mezicíl roku 2030 upravit, aby byl cíl k roku 2050 reálný,“ řekl Altmaier k plánu Evropy stát se do poloviny století prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Dodal ale, že některé státy mají pochybnosti, zda vytyčení smělejšího mezicíle nebude na úkor udržení konkurenceschopnosti.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v září navrhla, aby EU místo plánovaného snížení emisí k roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990 posunula limit na 55 procent. Zatímco Altmaier tuto změnu podporuje, český ministr průmyslu Karel Havlíček takový cíl považuje za nereálný. Havlíček to zdůvodnil mimo jiné příliš vysokými náklady, které by podle něj dostaly do problémů automobilový průmysl. Podobně kritické hlasy se ozvaly také z Polska, kde je silný sektor těžby uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Josef
6. říjen 2020, 20:58

Cíl je jen číslo, to se upraví snadno,10 let je daleko a statisíce chodí na účet každý měsíc.

PetrV
7. říjen 2020, 03:27

To je tak,když do celého systému vyroba-prenos-spotřeba pindaji lidi, kteří tomu nerozumí. Helmuti zachraňují stabilitu site v zimě dovozem z čr, fr, no, be.

Naopak prebytky ee srazeji cenu ee do zapornych hodnot, nemají uplatnění pro spotrebitele.

Pak se nevyplatí udržovat stabilní zdroje v německém případě na to dojiždějí PPE...nenahriva se olej okruh, není EE....

Richard Vacek
7. říjen 2020, 06:24

Naštěstí jsme v EU a tak žádná země nenutí své sousedy, aby to dělali tak, jako ona. Prostě tam, kde jsou odvážní, si mohou stanovit 100% redukci emisí CO2 už od zítřka. A když uvidí výsledek zpátečníci, tak se zajisté zastydí a přidají.

energetik
7. říjen 2020, 06:57

Tady aby se někdo styděl? Nebuďte naivní. Stačí vzpomenout na Klause který je pro některé vzorem jak i před kamerami kradl a pustil z věznění své nohsledy a souputníky. Styděl se někdy za to? Tady je to bohužel naopak, čím větší šmejd a zloděj tím větší frajer bez studu.

Michal
7. říjen 2020, 12:18

Ani celosvětový útlum ekonomiky neměl žádný vliv na hladinu CO2, což politici nepochopí ale data to říkají jasně, hladina co2 je následek teploty oceánu, ne příčina.

T
7. říjen 2020, 18:33

Vy jste asi nevidel ciste zabery z Pekingu a jasnou oblohu bez leteckeho provozu.Letos po dlouhe dobe i hodne prselo,priroda se brani...Horsi ,ze se ztencila konta bohatych lidi...

PetrV
7. říjen 2020, 19:38
Josef
8. říjen 2020, 00:59

Prach a znečištění nemá nic společného s vypouštěním CO2. Dnes jsou technologie, že i spalovna odpadů je ekologický zdroj energie. Před covidem byl pokles emisí k roku 1990 asi cca o 25% je to za 29 let a prakticky provedeno v těch nejméně problematických oblastech - vystěhování průmyslu z EU útlum uhlí. Teď za 11 let se má dosáhnout poklesu o 35%. takže rychlost poklesu má být 3,7 x rychlejší a ještě k tomu v problematických oblastech jako je doprava nebo vytápění budov. Podle mého názoru toto tempo není reálné.

pr
9. říjen 2020, 22:16

Jasně, prvně 30 let mávat rukou a smát se ekologům aby nyní nastoupila ukřivděnost, že to nestihneme. A pokud bychom takovým jako vy ustoupili, tak se nám nebudete smát za zády, ale jako dosud přímo do gzichtu. Jen si vyžerte tu svou dosavadní chamtivost a své asociální chování. Snad Vám to řehtání se jako koně ztuhne i s celým obličejem.

PetrV
7. říjen 2020, 19:26

Souhlas a navíc jako doprovodný jev úniky metanu z moří (karbohydráty), což je více než 90 procent metanu v ovzduší. Zbytek tundra, krávy, volové.

Metan se ve vzduchu rozkládá pod UV zářením překvapivě na CO2.

Proto ho je v konečném důsledku málo. Ten nárůst je trvalý:

https://chmibrno.org/blog/2020/04/13/rekordne-vysoke-koncentrace-metanu-v-ovzdusi/

Nebo

https://images.app.goo.gl/CUvgdRfXVaGNoCRQ7

Tak se podrbejme po palici a co s tím?

pr
9. říjen 2020, 22:21

Otázka dobrá, ale na poli se pase pouze 10% z populace krav a volů. Co s těmi domestikovanými do lidské populace je nyní těžko říci. Už si v parlamentě prolobbovali zákony na ochranu zvířat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se