Většina zemí EU chce podle Altmaiera upravit emisní cíl pro rok 2030

6. říjen 2020, 17:22
DomůEmise CO2Většina zemí EU chce podle Altmaiera upravit emisní cíl pro rok 2030

Berlín 6. října (zpravodaj ČTK) – Většina zemí Evropské unie podporuje úpravu limitu emisí skleníkových plynů do roku 2030, některé země ale mají obavy z udržení konkurenceschopnosti. Dnes to na tiskové konferenci po závěru neformální videokonference unijních ministrů energetiky prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Protože jednání bylo neformální, ministři žádné rozhodnutí v této věci nepřijali.

„Většina členských států chce mezicíl roku 2030 upravit, aby byl cíl k roku 2050 reálný,“ řekl Altmaier k plánu Evropy stát se do poloviny století prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Dodal ale, že některé státy mají pochybnosti, zda vytyčení smělejšího mezicíle nebude na úkor udržení konkurenceschopnosti.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová v září navrhla, aby EU místo plánovaného snížení emisí k roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990 posunula limit na 55 procent. Zatímco Altmaier tuto změnu podporuje, český ministr průmyslu Karel Havlíček takový cíl považuje za nereálný. Havlíček to zdůvodnil mimo jiné příliš vysokými náklady, které by podle něj dostaly do problémů automobilový průmysl. Podobně kritické hlasy se ozvaly také z Polska, kde je silný sektor těžby uhlí.