Domů
Emise CO2
Zákaz plynových kotlů v Británii může vést k nárůstu spotřeby elektřiny o 35 %
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Zákaz plynových kotlů v Británii může vést k nárůstu spotřeby elektřiny o 35 %

Emise CO2
15 komentářů
3. prosinec 2021, 06:20
Jan Budín

Plány Spojeného království v oblasti dekarbonizace rezidenčního vytápění by mohly vést k nárůstu roční spotřeby elektřiny o více než 100 TWh, což představuje více než třetinu současné roční spotřeby elektřiny ve Spojeném království. Vyplývá to ze studie výzkumníků z Aurora Energy Research.

Součástí opatření, která mají Spojenému království pomoci s dosažením klimatické neutrality do roku 2050, je i zákaz prodejů nových plynových kotlů po roce 2035. Vzhledem k velkému dopadu uvedeného opatření na oblast rezidenčního vytápění vypracovala společnost Aurora Energy Research studii pro 15 klientů z veřejného a soukromého sektoru, která potvrdila, že uvedený cíl je velmi ambiciózní, avšak pro dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050 nezbytný.

Podle referenčního scénáře uvedené studie budou plynové kotle v domácnostech z naprosté většiny nahrazeny elektrickým vytápěním, což povede k nárůstu spotřeby elektřiny v tomto sektoru o 100 TWh do roku 2050. To je téměř třetina současné spotřeby elektřiny ve Spojeném království.

600 tisíc tepelných čerpadel ročně

Další velkou výzvou mají být také samotná instalace velkého množství nových tepelných čerpadel v relativně krátkém čase a potřebné investice, kterou budou domácnosti nuceny vynaložit.

Referenční scénář počítá s potřebou instalace 600 tisíc tepelných čerpadel ročně do roku 2028 a následně 1,2 milionu ročně do roku 2035. Pro srovnání, v současné době je ve Spojeném království ročně instalováno zhruba 30 tisíc tepelných čerpadel.

„Dosažení instalace 600 tisíc tepelných čerpadel ročně do roku 2028 bude vyžadovat politickou intervenci vedoucí jak ke snížení nákladů, tak ke zvýšení informovanosti a ochrany odběratelů,“ uvedla Aurora Energy Research.

Prudký nárůst špičkového zatížení

Kromě výše uvedeného se výzkumníci zaměřili také na dopad předpokládané elektrifikace rezidenčního vytápění na špičkovou poptávku po elektřině.

V referenčním scénáři, který nepočítá s výrobou tepla z vodíku v domácnostech, dochází ke zvýšení ze současných 60 GW až na 100 GW.

Ve scénáři s maximálním využitím vodíku pro náhradu zemního plynu dochází poté k nárůstu špičkového zatížení na 82 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
josef
3. prosinec 2021, 10:15

Těch 100 TWh by nebyl žádný problém kdyby to bylo rozloženo do celého roku , jenže vytápění je sezónní a při vpádu arktického vzduchu ze sibiře do západní Evropy, který se občas dostává i do Anglie je spotřeba extrémní toto je limitní faktor pro využití JE jako zdroje pro přechod z fosilních paliv. Navíc na tyto špičky by bylo také nutné dimenzovat síť. Skutečnost je taková, že v současné době žádné dobré řešení tohoto problému není. Umělá paliva, která by se vyráběla v létě a výstavba záložních zdrojů ve městech. Samozřejmě čím dál východněji tím se situace zhoršuje, protože zimní teploty klesají a vpády arktického vzduchu jsou více časté. Já bych asi plynové kotle nerušil , pouze by bylo nutno instalovat malé tepelné čerpadlo menšího výkonu ,které by v praxi zajistilo 85% spotřeby tepla v domě a těch 15% by zajistil plyn. Je to ekonomicky výhodné řešení emise CO2 stačí snížit na 1/3 aby přestal růst koncentrace CO2 v atmosféře nemá tedy smysl jít do extrému. Nicméně vývoj bude asi takový, že bez ohledu na realitu půjdou podobnou cestou zákazu plynových kotlů i další země cena el. energie bude proto nízká v létě a drahá v zimě na to doplatí zejména ti co si koupí malou FV elektrárnu , protože v létě kdy bude vyrábět příliš neušetří a v zimě by sice ušetřit mohli , ale jejich elektrárna bude vyrábět málo.

Milan Bačík
3. prosinec 2021, 12:10

Takže místo rozhodování, jestli si koupit levnější plynový kotel, nebo dražší tepelné čerpadlo si všichni budou muset koupit oboje? No je to stejná logika jako větrník jištěnej tepelnou elektrárnou ....

Carlos
3. prosinec 2021, 12:26

Zapomínáte na to že v jižních oblastech je sluneční a i větrné energie celoročně poměrně dost. Takže klidně můžeme dojít do stavu kdy bude cenově přijatelní vyrábět syntetický líh po celém středomoří, v severní Africe, Mexiku...

jozka
3. prosinec 2021, 12:34

Takze predpokladam, ze se zavazete v roce 2030 vysadit doma okna, protoze se klidne muze stat, ze do te doby dokazete udelat vytapeni tak efektivni a levne, ze to nebude vadit.

Carlos
3. prosinec 2021, 13:18

Kdybych měl rád průvan, bydlím ve stanu.

jozka
3. prosinec 2021, 13:28

Zajimave, ridit se touto logikou vam v energetice problemy nedela.

OT - pokud mate ve stanu pruvan, zapnete zip nebo kupte novy stan.

miro novak
4. prosinec 2021, 20:02

jozka, ak ma nohy tak dlouhe, postaci miesto stanu noveho stan zanovny, ale hlavne vacsi

josef
3. prosinec 2021, 12:39

Carlosi , používejte hlavu tu už si klidně můžeme ty umělá paliva vyrábět při dobrých podmínkách tady nedovážet je. Problém umělých paliv ne nízká energetická účinnost a tím vysoká cena.

Carlos
3. prosinec 2021, 13:17

Cena je důležitá, energetická účinnost trochu méně, pokud je na jihu cena proudu z FVE asi poloviční, stavba VtE taková že už před pěti lety vznikla farma někde v Saúdské Arábii s cenou kolem 20€/MWh, tak nedává smysl to dělat u nás kde je cena proměnlivá a už z podstaty u FVE vyšší. Zejména pokud tam můžeme dosáhnout mnohem delších období příznivé ceny vstupní energie a tím zvýšit produkci a vstupní náklady na technologie rozložit do většího množství vyrobeného paliva

josef
3. prosinec 2021, 22:43

K tomuto závěru dojdete jen v případě že se nedíváte do budoucna Němci budou stavět FV el. My také a všichni okolo co se stane ? Cena el. energie bude v době kdy svítí padat. Takže když si jí vezme nějaký velkoodběratel z VVN a zaplatí distribuci tu oni mají nízkou no tak může vesele přes léto vyrábět umělá paliva. Ono to vypadá jako skvělý nápad jenže ve skutečnosti to povede k tomu, že někdo bude muset ty elektrárny dotovat, protože by jinak nebyly postaveny. Toto budou problémy , které se budou řešit za takových 5 let. Teď trh z FV el zažije eufórii, protože majitelé si řeknou jaká je cena na burze 4kč kWh firmy jim to pronásobí roční výrobou aby získali zakázky, pak přijde překvapení, že 70% svojí produkce prodají za korunu , tím se výstavba nových FV el. zastaví. Dnes například firmy nabízejí stavbu FV el. domácnostem s baterií na klíč proč ne, ale ty elektrárny dávají elektřinu tak za 4kč/kWh majitel počítá s tím , že v létě bude prodávat a v zimě kupovat a protože kupuje za 6kč /kWh tak bude mít zisk. Jenže na to musí být stabilní burzovní ceny a ne že létě bude prodávat za korunu což jsou 3 koruny pod jeho náklady lidé co si koupí FV el. od firem na klíč podle mě ušetří jen tehdy pokud si tu elektřinu celoročně sami potřebují...

Carlos
4. prosinec 2021, 13:09

Josefe, zapomínáte na to že jenom pro pokrytí odběru během výroby FVE je potřeba nějakých 7-8 GWp, dalších 8-9 GWp potřebujete pro zajištění nočního provozu sítě. Dalších několik GW bude potřeba pro nabíjení akumulace na ráno/večer, ale to se špatně odhaduje, protože těch souhrnných 15-16 GWp se bude nějak projevovat právě ráno a večer. To je i při rekordním tempu výstavby v ČR - cca 800 MWp/rok, práce na deset let. A pořád se bavíme o tom že v momentě kdy bude u nás FVE za 40€, na jihu bude z podstaty kolem 20€, když tu za 30, tam za 15, atd. Nemáme jak to pořádně vyhrát. Mírně jiná situace je s větrníky na moři, ale to se nás týká spíš zprostředkovaně a roli bude hrát jak moc se bude dařit přenášet výkon od moří do ČR.

Pokud tu mají mít syntetická paliva nějakou velkou budoucnost v podobě výroby, musí se najít prvně model který bude výhodný. Například náklady na dopravu budou vysoké, nebo se tu podaří zkombinovat vhodné podmínky pro PVE s výrobou primárních vstupů pro paliva, což je vodík a oxid uhličitý. Nebo něco podobného.

Kamil Kubů
3. prosinec 2021, 10:37

Nu, asi jim poučení z Texasu nestačilo.

Milan
3. prosinec 2021, 12:41

Celé to uhlíkové běsnění je nesmysl. Jen to vysává peníze z tama, kde to je potreba.

Filip
3. prosinec 2021, 13:56

Jsem to jenom já kdo si všimnul že musí nainstalovat 600 000 TČ ročně zatímco teď jich nainstaluji pouhých 30000 a má se za to že dotace pomůžou. Jestli to je jako u nás, že 2/3 instalací TČ je zfušovaná (zejména na starších objektech) takže úspora není taková a životnost kompresoru tak tak překročí zákonnou záruku takže představy že se toho teď najednou bude instalovat 20* tolik a to nás jako zachrání. Potřebovali by takovou tu kiuzelnou harfičku ze 3 veteránů.

petr
4. prosinec 2021, 18:22

Kdo byl v UK tak ví dvě věci.

V rodinném domku o ploše našeho 3+1 je kotlík vesměs příšerné kvality a instalace veškerého topného systému je na úrovni našeho socíku, tedy běs.

Movití občané mají doma vesměs plynový krb v obýváku a jinde pak dost skromné vytápění a nebo i studený odchov. Bydlel jsem 2 noci u ředitele BG a celou noc jsem jektal zuby, dole u krbu pohodlíčko no a v ložnici asi 16 C (leden).

V jejich bytové infrastruktuře si nedovolím představit kam dají TČ, zásobník TUV, UT apod...

Margareta jim zamázla uhelné krby a donutila je plynofikovat, nedovedu si představit ta TČ, asi další výplod šílenců...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516