Německo: Pokrok ve zvyšování efektivity vytápění budov významně zpomaluje

DomůEnergetika v zahraničíNěmecko: Pokrok ve zvyšování efektivity vytápění budov významně zpomaluje

Zvyšování efektivity využívání energie v německých rodinných a bytových domech významně zpomaluje. Sektor vytápění má přitom zemi významně pomoci v dosažení klimatického cíle pro rok 2030.  Kritizovaný ministr vnitra Seehofer navíc zrušil plány na zřízení komise, která měla navrhnout jak zajistit významnější pokrok ve snižování emisí v německých budovách. 

Německo je pod tlakem, aby splnilo svůj cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % oproti úrovni z roku 1990. Cílem v sektoru budov je dle Klimatického akčního plánu Německa dosažení ve stejném období redukce emisí skleníkových plynů o 66-67 %. Ačkoliv se s dosažením  úspory 44 % v tomto sektoru  v roce 2018 zdá, že je náš západní soused na dobré cestě, aktuální data ukazují, že zvyšování energetické účinnosti se v německých budovách významně zpomaluje.

Spotřeba energie na vytápění v rodinných domech (zelená), a bytových domech (tmavě modrá) v kWh/m2 za rok. Zdroj: wohngebaeude.info

Zatímco v období mezi roky 2002 a 2012 došlo v tomto segmentu k výraznému zvýšení efektivity využívání energie, pokrok od té doby je mnohem pomalejší. To platí jak pro bytové domy, tak zejména pro rodinné domy, přičemž hlavním důvodem je dle poradenské společnosti Co2online nedostatečná optimalizace vytápění.

„Potenciál ve zvyšování účinnosti výměnou systému vytápění nebo v nově postavených domech je promrhán, pokud nedojde k následné optimalizaci,“ uvádí Tanja Loitz z Co2online .

Zpomalení ve zvyšování energetické účinnosti v rodinných domech v Německu jasně ukazuje, že je třeba vyvinout více úsilí, aby bylo dosaženo dalšího pokroku ve snižování emisí v sektoru vytápění.

Začátkem tohoto roku spolkový ministr vnitra Horst Seehofer zrušil plány na zřízení komise, která měla navrhovat způsoby jak snížit emise uhlíku v odvětví budov. Seehofer však navrhl daňovou uznatelnost renovace starších budov šetrných ke klimatu s cílem pomoci snížit emise v tomto odvětví. Očekává se, že Seehofer představí první návrhy na snížení emisí ve vytápění na zasedání klimatického kabinetu ve středu 29. května.