Domů
Úřady a instituce
EK zahájila prověrku daňového zacházení Lucemburska s GDF Suez

EK zahájila prověrku daňového zacházení Lucemburska s GDF Suez

Evropská komise oznámila začátek hloubkové prověrky způsobu, jak se lucemburské daňové úřady chovaly vůči francouzské energetické společnosti GDF Suez, nyní přejmenované na Engie. Komise dnes v tiskové zprávě uvedla, že některá lucemburská daňová rozhodnutí mohla pro firmu znamenat výhodu nad konkurenčními společnostmi a byla tedy v rozporu s unijními pravidly o státní pomoci.

„Budeme podrobně prověřovat lucemburská daňová rozhodnutí vůči GDF Suez. Vypadá to, že jsou v rozporu s národními daňovými pravidly a umožnily GDF Suez platit nižší daně než jiné firmy,“ cituje tisková zpráva eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

Zkoumána budou daňová rozhodnutí, která v letech 2009 a 2011 vydala lucemburská daňová správa v souvislosti se dvěma podobnými finančními transakcemi mezi dceřinými firmami GDF Suez sídlícími v knížectví.

Ilustrační foto

Podle komise úřady přesuny peněz nekonzistentně chápaly zároveň jako splátku půjčky i převod vlastního kapitálu a skupina se v důsledku toho mohla vyhnout placení daní v plné výši. Evropská exekutiva dnes zdůraznila, že zahájení hloubkové prověrky neznamená, že se společnost či Lucembursko skutečně provinily proti unijním pravidlům.

Už loni v říjnu ale komise došla k závěru, že daňové výhody, které Lucembursko poskytlo automobilce Fiat, jsou v rozporu s pravidly o státní pomoci. Vyšetřován je také způsob, jak úřady v knížectví zacházely se společností Amazon.

Nejznámějším případem z poslední doby, kdy se komise přes pravidla o státní pomoci dostala k otázce vztahů národních daňových správ a velkých firem, je rozhodnutí komise o tom, že Irsko musí vymoci daňové nedoplatky za 13 miliard eur (351,3 miliardy Kč).

Štítky:GDF Suez

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.