Domů
Legislativa ČR
MPO příští týden předloží vládě teze plánovaného nového energetického zákona
Vedení VVN

MPO příští týden předloží vládě teze plánovaného nového energetického zákona

Legislativa ČR
8 komentářů
24. říjen 2019, 15:19
ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předloží příští středu při jednání vlády informaci o tezích plánovaného nového energetického zákona. Ministři dokument schvalovat nebudou, dalším krokem bude předložení věcného záměru zákona vládě v polovině příštího roku na který naváže příprava paragrafového znění. Vyplývá to z podkladů pro jednání kabinetu. Současný energetický zákon z přelomu milénia byl podle MPO novelizován pětadvacetkrát, čímž se stal značně nepřehledným.

Ministerstvo v materiálu pro vládu uvádí, že cílem nového zákona je mimo jiné příprava rámce pro nový model energetického trhu s důrazem na plnění cílů v odklonu od uhlí, jednoznačném definování práv a povinností subjektů na trhu s elektřinou a plynem, transpozici evropských pravidel nebo vyřešení současných problematických pasáží zákona.

„V tuto chvíli se oblast české energetiky nachází v situaci, kdy je nezbytné na základě řady vlivů vytvořit nové legislativně-regulatorní prostředí, které by bylo uzpůsobeno pro novou energetiku, respektive pro účely přechodu na novou energetiku. Ruku v ruce tak společně s legislativními změnami musí být provedeny i změny v oblasti tarifní struktury a cenové regulace,“ uvádí v dokumentu resort.

Nový energetický zákon se podle něj bude vztahovat na činnosti fyzických a právnických osob v energetice, nikoliv pouze na podnikání jako dosud. A to bez ohledu na to, zda je pro výkon dané činnosti vyžadována licence nebo jiné oprávnění, či nikoli.

Kromě tezí plánovaného zákona dostane vláda ve středu ještě další materiál, týkající se plánovaných činností v energetické strategii státu. Ani ten schvalovat nebudou. Podle materiál by v příštím roce měl být vyhodnocen a případně dále aktualizován Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vláda přijala v roce 2015. Tehdy schválený dokument počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí uvedl, že bez nově postavených elektráren, v čele s novými jadernými bloky, nebude mít Česko do budoucna kde brát elektřinu. Problémy podle něj mohou vzniknout už po roce 2030. Část odborníků s dalším rozvojem jaderné energetiky souhlasí, někteří ale poukazují i na jiné možnosti.

Havlíček mimo jiné řekl, že z nových dat společnosti ČEPS vyplývá, že Česku nebude stačit plánovaná stavba nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Během pěti let podle něj musí začít také diskuse o rozšíření druhé české jaderné elektrárny v Temelíně. Česko je nyní dlouhodobě vývozcem elektřiny. Havlíček zopakoval, že druhým nejvýznamnějším zdrojem budou do budoucna v ČR obnovitelné zdroje (OZE), uhlí čeká útlum, který bude třeba nahradit.

Do konce příštího roku má být podle materiálu také dokončeno vyhodnocení naplňování Státní energetické koncepce (SEK), kterou vláda taktéž schválila v roce 2015. „Na základě vyhodnocení SEK by měla vláda ČR rozhodnout o případné nutnosti aktualizace, respektive o zachování platnosti stávajícího znění SEK. Vláda ČR může rozhodnout o aktualizaci pouze dílčích částí a zachování platnosti zbývajících částí,“ uvedlo v dokumentu ministerstvo. Případná kompletní aktualizace SEK by podle něj měla mít horizont do roku 2045, její příprava by podle rámcového odhadu MPO mohla trvat 2,5 až čtyři roky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
24. říjen 2019, 17:45

Staré země EU (EU 14) plánují, s výjimkou Finska a Francie, energetiku založenou na obnovitelných zdrojích výroby elektřiny (OZE=dominující zdroj výroby elektřiny).

Česká republika jde protiproudu - plánuje jako dominantní zdroj jadernou energetiku viz teze nového energetického zákona v článku zde.

Josef
25. říjen 2019, 13:57

Většina států Eu plánuje ve skutečnosti dovoz el. energie neví sice od koho budou dovážet, ale vlastní zdroje nechtějí...... My plánujeme el. energii vyrábět , takže jdeme proti proudu...

Milan Vaněček
25. říjen 2019, 18:49

Pane Josef, které státy jsou ta Vaše většina?? Ti co chtějí OZE chtějí vlastní zdroje energie a protože příroda jich občas poskytne příliš mnoho, budou občas ale hodně moc vyvážet. Německo už vyváží dost nadbytečné energie z větru ven, skoro zadarmo a až bude mít těch elektráren dvojnásobek, jakože bude, tak už té levné energie bude opravdu nadbytek.

A nejvíc budou vydělávat ti, co budou vyrábět jen v době nedostatku, tak 500-1000 hodin za rok. Nebo ti, co tu nadbytečnou energii budou umět uložit.

JHE
26. říjen 2019, 23:43

Pane Vaněčku, moc Vám doporučuji, aby jste se seznámil např. s výstupem dokumentu, který zpracoval ČEPS - Hodnocení přiměřenosti výrobních kapacit ES ČR do roku 2040 a věřím, že pochopíte, má-li ČR mít v období kolem roku 2035-40 zajištěnou bezpečnou, spolehlivou, soběstačnou, cenově akceptovatelnou a šetrnou k životnímu prostředí dodávku elektřiny (např. závazky snížení CO2), tak bez jádra toto nezajistí. A prosím neargumentujte nestabilními OZE a plynem.

Jan Veselý
27. říjen 2019, 10:40

Tak jsem se do toho dokumentu díval. V podstatě mi z toho vychází, že ČR bude potřebovat 2-3 GW nového disponibilního výkonu do roku 2040. Studie ve svých analýzách fakticky ignoruje výrobu z biomasy a bioplynu (už dnes okolo 0.8-0.9 GW). Podle výstupů z téhle analýzy mi vychází, že výstavba nových JE je sice možným řešením, ale rozhodně ne jediným a mám své velké pochybnosti o jeho finanční efektivnosti, když jde stejný problém vyřešit řádově levněji prodloužením životnosti JEDU nebo výstavbou několik PPE.

Martin Hájek
28. říjen 2019, 19:01

Tak si to zkuste přečíst ještě jednou a tentokrát pořádně :-). A také nezapomínejte na uhelnou komisi, jejímž výstupem bude další likvidace uhlí a tím ještě větší úbytek řiditelného výkonu v ČR.

energetik
24. říjen 2019, 20:28

Kdy bude veřejné připomínkovaní ať z toho zase není takový zneužitelný zmetek jako je teď?

Petrik
26. říjen 2019, 16:42

Hlavne ta cenova regulace a dalsi paskvil bude na stole.Budou na zasedani pritomni take Nemci a zastupci Bruselu? Nebo p.Vitaskova,jak se zasadila o ceske chalupare?Mame se na co tesit, kdyz neprosel tabak a cigarety.....Jinak kdo ma klimu,mel by mit i FV elektrarnu, nebo vyssi cenu energie,potom by tolik nenarustala spotreba a hlavne by nehrozil kolaps....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se