Domů
Legislativa ČR
Miliardy pro OZE v ohrožení. ERÚ odmítá vypsat dotace pro příští rok

Miliardy pro OZE v ohrožení. ERÚ odmítá vypsat dotace pro příští rok

Obnovitelné zdroje energie, jež nejsou notifikovány u Evropské komise, by mohly v příštím roce čekat krušné časy. ERÚ podle současných vyjádření odmítá pro tyto zdroje vypsat podporu v rozsahu 41 miliard, protože se obává, že by jejím přiznáním porušil zákon.

Notifikovány nejsou zdroje uvedené do provozu před rokem 2013, což je většina z obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaických elektráren. Z celkových 45 miliard korun tedy ERÚ zatím plánuje vyplatit pouhé 3 miliardy určené pro zdroje, jež notifikovány jsou.

ERÚ, podle slov mluvčího Jiřího Chvojky, již delší dobu upozorňuje na problematiku vyplácení podpory, kdy podporu mají dostávat pouze zdroje, jež notifikovány jsou. Úřad se tedy hodlá striktně držet toho, jak hovoří zákon a je rozhodnut tuto podporu nevypsat.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce se MPO domnívá, že není žádný důvod, proč by podpora neměla být vypsána i na další rok, když byla vypsána v roce loňském i předloňském.

„Tady není vůbec žádný důvod proč nestanovit a nevypsat podporu pro obnovitelné zdroje pro příští rok.“
Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost

Podle Sedláka vydávají tato vyjádření velmi špatný signál pro fungování financování obnovitelných zdrojů v Česku a tato nestabilita by mohla vést k odchodu některých velkých zahraničních bank z tuzemských projektů obnovitelných zdrojů.

ERÚ se nyní obrací na NKÚ či jiné státní instituce, aby našel cestu, jak podporu provozovatelům legálně přiznat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516