Domů
Legislativa ČR
Svaz průmyslu považuje za nešťastné nezařazení solárů do plánovaných aukcí

Svaz průmyslu považuje za nešťastné nezařazení solárů do plánovaných aukcí

Legislativa ČR
1 komentář
11. červenec 2019, 11:59
ČTK

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) považuje za nešťastné, že solární elektrárny nebyly zařazeny do plánovaných energetických aukcí. Uvedl to v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Záměr ministerstva dlouhodobě kritizují také Solární asociace a Svaz moderní energetiky.

Se zavedením aukcí počítá připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. MPO navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.

Svaz připomněl, že podle nedávného vyjádření Evropské komise musí Česko do roku 2030 navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě minimálně na 23 procent, přitom dosud počítalo s nárůstem na 20,8 procenta. „Pro plnění českého cíle je třeba vybrat takové obnovitelné zdroje, které budou mít co nejmenší dopad na cenu energií pro firmy i občany,“ uvedl dnes prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

„Ministerstvo průmyslu při tvorbě návrhu klimatického plánu nevycházelo u solární energetiky z reálného potenciálu, který odhadujeme jen na střechách budov a rodinných domků na téměř trojnásobek současného stavu, tedy 5,5 gigawattu,“ řekla dnes ČTK výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

SP ČR poukázal na to, že technologie solárních elektráren v posledních letech výrazně zlevnila, a právě fotovoltaika v aukcích v mnoha státech EU vychází jako nejlevnější nový zdroj takzvané zelené elektřiny. Potenciál pro rozvoj fotovoltaických elektráren vidí SP ČR zejména na brownfieldech či výsypkách dolů, tedy plochách, které nemají alternativní zemědělské využití. Elektrárny na zemědělské půdě lze podle svazu navíc ze soutěže vyloučit v takzvaných technických podmínkách aukce. Svaz dodal, že o záležitosti s MPO nadále jedná.

Kontroverze v souvislosti s podporou fotovoltaických elektráren stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie (POZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Stát v posledních letech každoročně přispívá z veřejných peněz dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun, loni to bylo 46,1 miliardy Kč.

rdo rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
12. červenec 2019, 10:05

Už je ta asociace solárních baronů trapná. A přitom v tom čánku i sami zmínili, že na střechách je pro soláry v Česku místa dost i na tu nejvyšší EU kvótu do roku 2030. Tak ať už přestanou nekonečně korupčně lobovat pro to pokračování solárního tunelu se zabíráním další a další půdy v malém Česku s nedostatkem místních potravin.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se