Domů
Legislativa ČR
Výrobci elektřiny budou zřejmě platit odvod z příjmů, schválila to Sněmovna
Vedení vvn

Výrobci elektřiny budou zřejmě platit odvod z příjmů, schválila to Sněmovna

Legislativa ČR
10 komentářů
18. listopad 2022, 15:21
ČTK

Na výrobce elektřiny zřejmě dopadne povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici ceny elektřiny u výrobců, dnes schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Stát plánuje na odvodech vybrat asi 80 miliard korun. Mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Pro schválení zákona hlasovalo 80 přítomných koaličních poslanců. Klub opozičního hnutí ANO se při závěrečném hlasování většinově zdržel stejně jako klub SPD. V sále bylo podle hlasovací sjetiny přítomno 146 poslanců. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová před závěrečným hlasováním uvedla, že její klub má podle ní pochybnosti, zda zákon není protiústavní. Není podle ní jasné, kolik peněz se nakonec vybere, ani kdo je bude vybírat.

Odvod se podle ministerstva průmyslu bude vztahovat už na elektřinu vyrobenou od letošního 1. prosince do konce příštího roku. Bude tvořit 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu. Maximální ceny u výrobců elektřiny se budou lišit podle zdroje a měly by zaručit i přiměřený zisk. Správu odvodu bude mít na starosti Energetický regulační úřad a podle vyjádření ministerstva financí na úterním jednání rozpočtového výboru by mu s tím měla pomáhat finanční správa.

Sněmovna odmítla návrh skupiny poslanců ANO, aby část výnosů z odvodů směřovala také obcím, městům a krajům v souladu s rozpočtovým určením daní. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s tím nesouhlasil. Poukazoval na to, že evropské nařízení, ze kterého návrh zákona vychází, umožňuje využít vybrané peníze pouze na podporu konečných odběratelů elektřiny.

Sněmovna v novele schválila pozměňovací návrh Ivana Adamce (ODS), který by vládě umožnil zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy. Podobu zastropování cen pro tyto společnosti by kabinet stanovil svým nařízením. Bude muset být v souladu s pravidly veřejné podpory a bude podléhat souhlasu Evropské komise.

Takzvaný strop tržního příjmu bude zakotven přímo v zákoně. Pro větrné, solární, geotermální a vodní elektrárny bude představovat 180 eur (asi 4400 Kč) z prodeje jedné megawatthodiny elektřiny. Z plynného paliva z biomasy to bude 240 eur (asi 5800 Kč) , z pevného paliva z biomasy 210 eur (asi 5100 Kč), z energetického využití odpadu s výjimkou biomasy 100 eur (asi 2430 Kč), z jaderné energie 70 eur (asi 1700 Kč), z minerálních olejů a z rašeliny 180 eur. U hnědého uhlí bude sazba u zdrojů do instalovaného výkonu 140 MW činit 230 eur (asi 5600 Kč), nad 140 MW bude sazba 170 eur (asi 4100). Kurzy pro přepočet budou vycházet z úpravy v zákoně o daních z příjmů a odvíjet se budou od kurzu České národní banky. Nadměrným příjmem se pro účely odvodu bude rozumět kladný rozdíl mezi tržním příjmem a takzvaným stropem tržního příjmu za odvodové období.

Odvod souvisí s daní z neočekávaných zisků, kterou Sněmovna schválila 4. listopadu. Tato daň dopadne na energetické firmy a banky. Vláda v návrhu státního rozpočtu na příští rok uvedla, že oba dva nástroje by měly do státního rozpočtu společně přinést 100 miliard korun. Z toho u daně z neočekávaných zisků předpokládala původně příjem 85 miliard a zbytek měly být odvody z elektřiny.

V důvodové zprávě k návrhu na zavedení odvodů však snížila odhad příjmů z daně. Podle vlády může klesnout až na 45 miliard korun. Pokud by na odvodech stát vybral 80 miliard, pak by mohl celkový výnos představovat 125 miliard korun.

Opoziční řečníci poukazovali například na to, že některé recepty radili vládě už na začátku roku, ale vláda s nimi přichází až nyní a chce je prosazovat v legislativní nouzi. Ministr Síkela ale argumentoval tím, že evropské nařízení bylo přijato až 6. října. Opozice také vyjadřovala obavy z možného dvojího zdanění. Tuto obavu ale vyvraceli již v úterý v rozpočtovém výboru zástupci ministerstva financí. Odvod z prodeje elektřiny podle nich bude daňově uznatelným výdajem podle zákona o daních z příjmů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
koumák
18. listopad 2022, 15:29

Prosím o vysvětelní:- pokud ČEZ prodá jen za 70 EUR/ MWh, a ani o cent více, tak přece nic nezaplatí, a po jejich EE bude poptávka, zatímco o elektřinu z FVE( biomasa, LTO, a pod) žádná poptávka nevznikne. Jak chce vláda donutit výrobce, aby prodávali za draho, když z toho nebude vyjma administrativy nic mít? Uniká mi smysl. Děkuji.

Emil
18. listopad 2022, 15:47

ČEZ ale nebude prodávat elektřinu za 70 €/MWh, když je tržní cena několikanásobně vyšší. Odvod "bude tvořit 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu" - nebude to 100 procent.

Jirka94535
18. listopad 2022, 18:15

Zbylých 10% bude daněno, i mimořádně. Byl jsem dlouhodobým zastáncem zastropování, nyní mám ale dojem, že vhodně nadefinovaná mimořádná daň bez zastropování by byla lepší a prošla by bez problému. Zastropování se začíná zneužívat, do jaké míry se ukáže. Zde pomíjím, že mimořádná daň plus zastropování je namířeno především na zisk ČEZu a souběh bude s největší pravděpodobnosí (ústavním)soudem shozen. Problém je i platností. Ještě je tu senát a prezident.

Ivan Novák
18. listopad 2022, 17:05

To podkladové Nařízení výslovně požaduje nezpoplatňovat elektřinu z biometanu, naopak umožňuje nediskriminačně zpoplatnit černé uhlí, pokud netvoří cenu (kdo si to tam asi prosadil, kdo a proč to odkýval, proč to není v zákoně). Že v preambuli Nařízení prošel zákaz zastropovat zemní plyn, k němuž v dalším textu nejsou umožněny výjimky, škoda nadávek. Stanovení zpoplatněné transakce v zákoně mi je nadále nejasné. Bude prča, ale taková ... smutná.

Karel Zeman
18. listopad 2022, 19:08

Elektřina z bioplynu měla v původním návrhu vyjímku z vyjímky, kdy OZE neměly být zastropované do 1 MW, s vyjímkou bioplynu. Ten měl být zastropovaný od nuly. Nakonec se povedlo škrtnutí vyjímky z vyjímky, takže bioplyn je zastropovaný jako ostatní OZE až nad 1 MW a to na 240 eur/MWh. Ale takových BPS je minimum…..

Ivan Novák
18. listopad 2022, 22:20

Aby nedošlo k mýlce, jsem sice fanda OZE, ale v mezích podpory snesitelných pro celou českou ekonomiku

a její konkurenceschopnost. V komentáři jsem vzdychal hlavně nad diletantismem převodu unijního záměru a předpisu do českého práva, jakož nad tím, že původní nesmysl (úprk od robustního, málo nákladného systému ke směsi nápadů, která v plánovaném čase za přijatelnou cenu fungovat nemůže) nejde spravit kosmetikou parametrů. Na okraj, ještě koukám, že kapalná biopaliva nejsou zmíněna ani v Nařízení ani zákoně.

Jan Stehlik
18. listopad 2022, 19:01

Mazání medu obyvatelum okolo ust . Když to firmy ví dopředu , tak budou optimalizovat (nakupovat firmy , nemovitosti atd.) . Tím zvednou hodnotu firmy , než nalít peníze státu kde kapitál odejde mimo firmu . U Čezu to bude asi jiné , ale to je jen jedna firma .

Martin
19. listopad 2022, 11:24

Když se mýlím tak mě opravte, ale podle mě si stát vezme 90% z rozdílu prodejní ceny vs. strop bezohledu na to, jaké jsou skutečné náklady výrobce. Optimalizovat pak může firmy jen těch 10% plus to co si vydělají pod cenovým stropem, aby jim z toho nevzali dalších 60% na daních ....

Je to tak?

Jirka94535
19. listopad 2022, 16:12

Nákup nemovitostí nepomůže. Nemovitosti se odepisují 20-50roků. Rekonstrukce 10, dopravní prostředky 5, kancelářská a výpočetní technika 3. Mohou modernizovat techniku na několik roků dopředu a za rok 2023 odepsat poměrnou část.

Skutečně optimalizovat mohou pouze firmy se zahraničním vlastníkem nebo pobočkami přesunutím zisku do zahraničí, poud je tam nižší daňová sazba. U bank není problém a Unipetrol si též poradí.

Jediným plně postiženým bude ČEZ, na který tyto zákony od začátku míří, ostatní jsou pouze křoví. Proto píšu, že jde o okradení spoluvlastníků silou zákonodárné moci.

Omega
19. listopad 2022, 16:49

Chápu to správně, že stát počítá náklady té "ošklivé" jaderné energie jako 70 Eur/MWh a u té "hezké" solární/větrné nastavuje 180 Eur/MWh.

Nezdá se Vám to divné - zvlášť s ohledem na historii, kde se tady všude psalo jak je jádro drahé?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se