Domů
Legislativa EU
Beneš: Zařazení jádra mezi čisté zdroje může v této podobě přinést ČR komplikace
Jaderná elektrárna Temelín

Beneš: Zařazení jádra mezi čisté zdroje může v této podobě přinést ČR komplikace

Návrh Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu může podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše v tomto znění přinést zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. Česká republika by měla podle něj zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. Beneš to uvedl na twitteru. Podle Hospodářské komory (HK) by vyjednané podmínky měly mimo jiné zaručit, že tuzemská energetika v průběhu několika let neztratí současnou konkurenceschopnost, řekl dnes ČTK mluvčí HK Miroslav Diro.

„Pokud by byl akt přijat v tomto znění, přinesl by zásadní komplikace z hlediska transformace české energetiky a zejména teplárenství. V oblasti jádra by přijetí návrhu znamenalo, že nový blok v Dukovanech by mohl být zároveň posledním novým jaderným zdrojem,“ uvedl Beneš.

Problémy by se podle něj týkaly velkých i malých modulárních jaderných zdrojů. „Investice do šedesátiletého provozu stávajících bloků v Dukovanech či v Temelíně po roce 2040 je taktéž v rozporu s navrženou taxonomií,“ uvedl generální ředitel ČEZ.

Plánovaný přechod teplárenství z uhlí na zemní plyn nebude podle něj kvůli návrhu možné realizovat a centrální zásobování teplem v ČR z velké části skončí, neboť dosažení podílu 30 procent spoluspalování vodíku od roku 2026 v nových plynových zdrojích není možné.

„Z pozice prvního viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR i generálního ředitele Skupiny ČEZ se domnívám, že by ČR měla zaslat připomínky a návrhy úprav tak, aby se akt stal akceptovatelný, a aby jeho podmínky byly vůbec realizovatelné. ČEZ i Svaz průmyslu a dopravy jsou připraveny aktivně pomoci,“ uvedl Beneš.

ČR podle Dira nedisponuje jako jiné unijní země takovými přírodními podmínkami, které by umožnily spoléhat se jen na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. „Požadovat dlouhodobou energetickou soběstačnost, a přitom se spoléhat jen na obnovitelné zdroje je pro nás nesplnitelné,“ řekl. ČR proto podle něj potřebuje zajistit mimo jiné plynulý přechod z uhlí na plyn a širší podporu jaderné energie. Při přípravách odklonu od uhlí je podle Dira nutné také umožnit ekonomickou obnovu dotčeným regionům, které jsou na uhelném průmyslu nyní závislé, tedy Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj.

Evropská komise dlouho očekávanou publikaci takzvané taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, dosud několikrát odložila. Návrh komise podle Financial Times předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích 20 let a do zemního plynu deset let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
maly jarda
3. leden 2022, 12:39

Mám nejasný pocit že slaboch Fiala na naléhání vlastizrádců z TOP09 a Piratů odsouhlasí úplně všechno, i ten zvací dopis podepíše .

Martin Pácalt
3. leden 2022, 13:59

...napsal zbabělec s nejasnými pocity, který se ani pod takovýto svůj názor nedokázal podepsat.

Petr prochaska
3. leden 2022, 15:19

Rozhodně nepůjde proti EU, takže to co mu nařídí, tak bude.

Josef
3. leden 2022, 17:19

A kdo za to může on ? Ne Vy protože jste si ty ovce zvolili. Pro zelenáče jakýkoli politik, který má dobré renomé v zahraničí ho má většinou proto, že poškozuje vlastní zemi je to takový zahraniční agent. Takovým hezkým příkladem byl Gorbačov, který zničil SSSR a uvrhl 100 milionů lidí do chudoby a zoufalství, západ mu tleskal. Naopak Putin zvýšil životní úroveň Rusů 8x a západ mu nemůže přijít na jméno. Jedním z nejlepších politiků v EU je v Viktor Orbán, výborně hájí národní zájmy Maďarska, proto ho také EU tak nesnáší.

Decarbon
3. leden 2022, 17:31

Zivotni uroven rusu mozna stoupla 8x, ale cena ropy a plynu mnohokrat vice. U ruskych oligarchu a kamaradu putina stoupla zivotni uroven ale 10000-krat.

Hans
3. leden 2022, 12:44

Z jakého důvody by měla být přijatelnou pouze náhrada jednoho bloku Dukovan a pak už nic? Z jakého důvodu "není možné" spalovat vodík v nových plynoteplárenských zdrojích?

Roman Cejka
3. leden 2022, 13:01

Protože v návrhu je podpora jaderných zdrojů omezena na bloky se stavebním povolením vydaným do roku 2045. Dokonce i proti stávajícímu návrhu brojí Rakousko, Španělsko a Německo.

Tohle by měl být jasný argument pro vystoupení z EU.

hlpb
3. leden 2022, 13:34

Romane, nechci ti brát nadšení, ale po zveřejnění cenových nabídek a úroku financování nového bloku a následné vyčíslení garantované ceny ze strany státu, nejen tvoje nadšení pro jadernou energetiku rychle opadne.

Cena z nového bloku neklesne zcela určitě pod 90 €/MWh.

Turby
3. leden 2022, 14:07

A ty uz jsi ty kompletni podklady videl ze vis presnou cenu za MWh? Nebo tu jen siris dezinformace?

Vinkler
4. leden 2022, 09:00

Pane Bláha, Zelený úděs má stát jen Evropu minimálně 1 bilion Euro.

To musí pracující kapitalistům zaplatit. EE bude daleko dražší- aspoň 200€/MWh nebo tak v dnešních cenách.

10 na 12 /asi 5x10na 6 obyvatel je 1 asi tak milion euro na 1 obyvatele včetně dětí migrantů a nepřizpůsobivých. 1 milion€ !!! Pro vás taky.

Jan Veselý
4. leden 2022, 10:20

2000 EUR na osobu, počtáři, EU není Slovensko, aby měla 5 milionů obyvatel.

Kapitalisti dnes prodávají solární a větrnou elektřinu za cca 50 EUR/MWh a za claimy v moři, kde si mohou postavit svoje vrtulky jsou ochotni platit nemalé částky.

josef
5. leden 2022, 22:16

A cena el. energie na burze je dnes 200 EUR/MWh.... Takže poloviční cena někdy v roce 2035 je super. zpráva.

JVr
3. leden 2022, 14:26

"Tohle by měl být jasný argument pro vystoupení z EU."

To jako pokaždé, když za něčím co požadujeme, nestojí všechny státy EU myslíte, že bychom měli z EU vystoupit? Kdyby takhle uvažovali všichni, tak žádná EU nikdy nevznikne. EU je to společenství mnoha států, kde každý má svoji vlastní agendu a těžko se na všem ze 100% shodnou. Od toho jsou politici, aby různými ústupky a obchody něco za něco, dospěli ke společnému kompromisu.

EK byla ve velmi složité situaci, kdy prakticky nemá šanci se zavděčit všem, představili poměrně rozumný kompromisní návrh, který mají nyní všechny členské země šanci připomínkovat a navrhnout případné změny - je to návrh!

Anti-jaderné státy nejsou schopné jet bez Uhlí, JE a zároveň nevyužívat plyn, a proto tam ta podpora plynu po alespoň určitou dobu musí být, protože je potřeba pár paroplynových elektráren postavit, aby bylo možné pozavírat stávající JE a Uhelky v těchto státech.

Pro-jaderné státy zase potřebují, aby bylo podporováno jádro, protože jeho financování bez rozumné podpory ze strany EU je neřešitelným problémem a jeho výstavba a plánování je na dlouho.

Myslím, že i pokud by se to přijalo v +/- současném znění není to tak špatné.

V průběhu následujících 10 let mohu být postaveny (financovány) plynové zdroje včetně tepláren s tím, že tyto zdroje smí ale běžet řádově do roku 2050. Nemá tedy příliš smyslu je významně budovat po roce 2035, protože i v tomto roce počítáme s jejich provozem 15-20 let… (po roce 2035 už bude potřeba stavět prostě něco jiného – doufejme že do té doby pořádně vykrystalizuje co… a pokud nevykrystalizuje, tak se to zkrátka posune…)

V průběhu následujících 20 let mohou být financovány JE, což otevírá možnosti plánovat energetiku na bázi jádra pro státy pro-jaderné, to že si s tím musí pospíšit je celkem logické, protože pokud mají značně zredukovat svoji uhlíkovou stopu, tak musí začít a do +/- 20 let už stavět všechny JE zdroje, co potřebují, jinak to zkrátka do roku 2050 nestihnou nikdy postavit. Co se bude dít s jadernou energetikou po roce 2045 je dobrá otázka. Myslím, že ten rok byl stanoven čistě z kompromisních důvodů, realizaci GD v pro-jaderných státech ten rok nebrání, viz výše a anti-jaderným státům to dává do ruky určitou „výhru“, díky které by mohli JE jako „zelený“ zdroj akceptovat. Zda bude i po roce 2045 budována nějaká JE je otázka.. Třeba do té doby bude k dispozici akceptovatelné řešení pro sezónní akumulaci a po uzavření JE (při životnosti 60+ let je to v roce 2100!!!) se přejde plně na OZE, třeba už bude k dispozici jaderná fúze, třeba budou modulární reaktory a financování JE bude prodluženo, nebo jak by si někteří zde přáli se EU rozpadne bude jedno, co si dala do plánů, nebo začne další světová válka a na zelené ideje budou všichni z vysoka s***. Je to zkrátka daleko.

Co se týká toto 30% vodíku do plynu v teplárnách… mno zní to minimálně jako výzva, ale není to neřešitelné zkrátka nové plynové teplárny s tím musí počítat a být na to připraveny. Může to fungovat i tak, že budou mít nějaký menší elektrolyzér a zásobník na H2 a v době přebytku EE budou vyrábět levně H2 do zásoby a v zimě to pak budou spalovat s plynem. Týká se to nových zdrojů od 2026, takže pro stávající to není žádná komplikace.

Nečetl jem návrh detailně, ale s ohledem na to, co pánové z ČEZ i Svazu průmyslu a dopravy zmiňují, mi přijde, že spíše pánům chybí vize do budoucnosti a příčí se jim jakákoliv změna, což má tak nějak člověk asi zakódováno v genomu, nebo co.

mart
3. leden 2022, 16:48

Sice si myslím, že není správná cesta x-krát přijmout závazek a x-krát jej posunout, protože to prostě nevyšlo, ale jinak Váš názor celkem beru. Až na ten vodík. Rok 26 je za chvíli (to už aby začali projektovat a stavět) a teplárny nebudou mít žádné dostatečné zdroje vodíku, ani levné a účinné technologie na výrobu a nebudou mít ani místo na jeho skladování... Spousta lidí nepřipouští, že akumulace na zimu je problém a mnoho z těch, co to připouští se upnulo k vodíku jako k fungujícímu řešení. Ale ono zatím nefunguje a ani za pár let nebude (minimálně ne ve velkém průmyslovém měřítku).

Emil
4. leden 2022, 07:25

Menší elektrolyzér, kterým budou za pět let vyrábět 30 % svojí spotřeby plynu? To asi sotva...

A ještě by mě zajímalo, kde berete jistotu, že jaderná fúze je podle EK udržitelná technologie. Naopak bych se skoro vsadil, že momentálně spadá do škatulky jaderná energetika se všemi omezeními z toho vyplývajícími.

De Carbon
3. leden 2022, 17:06

Mel byste se vice zamerit na vas ideal, na rusko. Tam mate konfliktu uvnitr mnohem vic a vase volani o vystoupeni z RF by naslo vetsi priznivcu.

miro novak
3. leden 2022, 21:43

Kde vsade vidis triedneho priatela?

Ivan Novák
3. leden 2022, 23:56

Nejsme Švýcaři ani Norové, mimo EU bychom si tu udělali jen ještě větší kleptokraticko-byzantský chaos. Ale k věci: uniká mi, proč by tu nešlo do r. 2030 vydat pravomocné stavební povolení jak pro EDU5, tak i pro ETE34, a nadto i pro EDU6. Při dnešních cenách proudu to nemůže nevycházet ani M. Šnobrovi.

Jan Veselý
4. leden 2022, 10:45

Souhlasím. Já osobně bych navrhl udělat 2-3 "nukleární průmyslové zóny", kde stát zařídí přípojku, územní řízení, EIA, předběžné stavební povolení a třeba se i zaručí i za úvěr. Ale stavět by měl investor, za svoje a na svoje riziko. A je mi úplně jedno odkud bude.

PetrV
3. leden 2022, 13:44

Přečti si něco o jevu vodiková křehkost.

wikipediaorg/wiki/Vod%C3%ADkov%C3%A1_k%C5%99ehkost

Nefi
3. leden 2022, 13:37

Vždy mě fascinovala jedna věc. Čeští politici mají a historicky vždy měli hromady poradců. Zejména o různé funkce poradců na energetiku byla vždy rvačka. A pak EU vydá návrh taxonomie a nikdo z těchto poradců si to ani nepřečte. A místo toho nastane hromadná oslava a uspokojení nad tím, že je to velké vítězství pro Českou republiku.

minduton
3. leden 2022, 14:10

Tak je to jasný ne? Jadernou energetiku je EU ochotna akceptovat jen jako *přechodné* řešení. Tj. postaví se pouze JE, které získají stavební povolení do konce roku 2045. Tj. po roce cca 2047 se už nezahájí výstavba žádných nových JE.

A.O
3. leden 2022, 20:14

To jste ale špatně četl.

Pouze o plynu se hovoří jako o přechodném zdroji. Nikoliv o jádře.

Jaderky, které získají stavební povolení do roku 2045 budou dotované. Ale neříká to nic o tom, že po tomto roce jejich stavbu nebude možné zahájit. Jenom na ní nebude žádná podpora.

Petr prochaska
3. leden 2022, 15:25

Po vyřazení rusů se stejně žádná nová JE nepostaví.

Situace bude taková, že v Evropě bude přibývat OZE. Vítr + slunce, dočasně bude plyn, který se do budoucna nahradí vodíkem nebo něčím novým co lze vyrábět v létě a spalovat v zimě. Třeba bude nějaký pokrok v průtokových bateriích. Všechno to bude hrozně drahé, ale nějak to fungovat bude. ČR nemá moře a vítr tady fouká málo, takže něco málo vyrobí FVE+vodní elektrárny a třeba polovinu el. energie budeme dovážet ze zemí, kde fouká.

Decarbon
3. leden 2022, 15:35

Jak jsem psal minule, kvuli chybejicimu morskemu pobrezi bude Cesko brecet v Brusselu. Pochybuji, ze se najde nejaka sirsi podpora mimo Slovenska. Tyto dva staty v EU jsou jaksi opet mimo hru. Kde se stala 1918 chyba?

miro novak
3. leden 2022, 21:49

no, byt cenzorom tohoto portalu, tak by som decarbona oznacil za personu non grata. Ale proti gustu zadnej disputat.

Prispevok oznacil cenzor za spam. Kazdy si je strojcom svojho stastia.

Pavel Karásek
3. leden 2022, 20:47

Doufejme, že nikoho další jadrený blok v ČR nenapadne stavět. To by byl tunel tisíciletí. A vy ruští trollové přestaňte vyzývat k vystoupení z EU.

A.O
4. leden 2022, 14:02

Tunel tisíciletí aktuálně stále ještě budujeme. Jmenuje se podpora pro OZE a ten by onen jaderný tunel těžko překonal.

energetik
3. leden 2022, 22:02

Klasika, podáte jim prst a chtějí urvat celou ruku. Nas..t a rozmazat. Jádro je škodlivý a nebezpečný zdroj, jestli ho chce někdo stavět tak za své, další jaderné dotace a zvyšování škod jsou nepřípustné.

Vinkler
4. leden 2022, 09:41

Velký Zelený má stát Evropu aspoň 1 bilion E. To je za své nebo za naše? Za čí myslíte?

energetik
4. leden 2022, 11:32

Náprava špatných rozhodnutí v minulosti bude něco stát, to je jasné. A odkládání těchto nápravných opatření nebo dokonce ještě dotovaní těch kdo chtějí vytvářet svůj zisk tím že budou škodit ostatním ty biliony E nijak nesníží ale ještě více navýší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se