Domů
Legislativa EU
Francouzská a německá průmyslová asociace volají po koordinovaném rozvoji evropské vodíkové infrastruktury
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

Francouzská a německá průmyslová asociace volají po koordinovaném rozvoji evropské vodíkové infrastruktury

Průmyslové asociace z Německa a Francie lobbují za výstavbu společné evropské vodíkové infrastruktury, díky které by mělo dojít k urychlení rozvoje využití tohoto paliva napříč Evropou. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Německá průmyslová asociace BDI a její francouzská protistrana Medef uvedly, že chtějí spolupracovat na vytvoření kapacit pro výrobu a využití vodíku, čímž má být nastartována dekarbonizace evropského hospodářství. Holger Lösch z BDI v této souvislosti uvedl, že očekává, že se poptávka po zeleném vodíku napříč Evropou brzy stane "gigantickou".

"Žádný stát EU nedokáže sám produkovat dostatečné množství vodíku a poskytnout potřebnou infrastrukturu," uvedl Lösch s tím, že srovnané podmínky a totožná pravidla ve všech členských zemích EU mohou pomoci s efektivním rozvojem vodíkového průmyslu.

Jedním z klíčových prvků zmíněných pravidel má být evropský certifikační systém poskytující informaci o uhlíkové stopě nízkouhlíkových plynů.

"Investoři do elektrolyzérů a další vodíkové infrastruktury musejí mít jistotu, že přichází dostatečná poptávka, zatímco spotřebitelé si potřebují být jistí, že bude na trhu dostatek zeleného vodíku," dodal Lösch.

Většina států EU bude spoléhat na import

Zelený vodík, tedy vodík vyrobený při využití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, je považován za nezbytný prvek dekarbonizace sektorů, které by se obtížně zbavovaly závislosti na fosilních palivech. Jde například o vybraná průmyslová odvětví a částečně také o sektor vytápění a chlazení.

I přes snahu o vytvoření co nejrobustnější domácí vodíkové infrastrukturu se přitom bude většina evropských států muset spoléhat na dovoz velkého množství tohoto paliva ze zemí mimo EU.

O potřebě nastavení vhodných pravidel pro rozvoj vodíkového průmyslu v EU mluvil nedávno také šéf největší německé energetické skupiny RWE Markus Krebber, který uvedl, že nadbytečná evropská regulace vyžadující například dodatečné zdroje "obnovitelné" elektřiny brzdí rozvoj konkurenceschopné vodíkové infrastruktury v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Karásek
31. prosinec 2022, 21:05

Konečně nějaká rozumná a konstruktivní úvaha.

Pravoslav Motyčka
1. leden 2023, 01:37

A nevadí Vám z ekologického hlediska že vodík znamená , že 3/4 energie jde vniveč ?

Karásek
1. leden 2023, 12:29

Pokud se bude dělat z přebytků při nadvýrobě OZE tak v tom problém nebude.

Emil
1. leden 2023, 14:44

Z přebytků při nadvýrobě nikdo na komerční bázi vodík vyrábět neplánuje, protože se s tak nízkým využitím žádný elektrolyzér provozovat nevyplatí. Ale jako další nevysychající cecík na dojení veřejných financí to fungovat může báječně.

Karásek
2. leden 2023, 10:37

Ten cecík na na dojení veřejných financí je hlavně jaderná energetika a to včetně modulárních reaktorů a tady termojaderná fůze kterou svět neviděl a asi ani neuvidí. Tím myslím tu komerčně využívanou.

Emil
2. leden 2023, 10:49

Tenhle nesmysl vám nakukal kdo, Karásku? Nesrovnatelně větší dotace jdou naopak do obnovitelných zdrojů. Srovnejte dotace do malých modulárních reaktorů nebo jaderné fúze s desítkami miliard ročně na podporu obnovitelných zdrojů, u nás v korunách, v Německu v eurech. Ani řádově se tomu nepřiblíží.

energetik
1. leden 2023, 14:08

Oproti energii z JE je to přesto mnohokrát větší účinnost. U JE s účinností 0,002% jde vniveč 99,998% paliva dodaného do JE. Ono vlastně ani nelze říct že to jde vniveč, protože to budete mít další stovky tisíc let na krku než to trošku chladnější a bezpečnější. Takže ještě spoustu energie a lidského času to ještě zbaští než z toho bude něco co nebude nebezpečným toxickým odpadem.

Emil
1. leden 2023, 14:39

Rádobyenergetik nevynechá jedinou příležitost připomenout svoji neznalost pojmu účinnost.

Milan Vaněček
1. leden 2023, 15:25

Energetiku, buďte rád, že je účinnost JE tak mizerná. Účinnost štěpení se může blížit desítkám procent jen v jaderné bombě.

Emil
1. leden 2023, 16:43

Neexistuje nic jako "účinnost štěpení". Udává se vyhoření paliva v MWd/kg příp. GWd/tunu a s "účinností" to nemá vůbec nic společného.

Pravoslav Motyčka
2. leden 2023, 01:10

Ale ta energie nebyla zužitkována , zůstává v palivu je dále využitelná třeba v Ruských reaktorech chlazených sodíkem. Jinak teoretický potenciál využití energie hmoty je E = mcˇ2

Pravoslav Motyčka
31. prosinec 2022, 21:39

výroba umělých paliv je nedílnou součástí přechodu na OZE což je páteř zelené ideologie ,protože bez nich to celé nemůže fungovat , to že umělá paliva v konečném důsledku dramaticky zdraží energie je také jasné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se