Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. O krok blíže jaderné fúzi? Vědci nalezli způsob jak v reaktoru zkrotit plazma

O zkrocení jaderné fúze, která pohání naše Slunce, ale i další hvězdy, a mohla by lidstvu přinést téměř neomezený zdroj energie, se lidstvo pokouší již desítky let. Jednou z překážek, která vědcům doposud v jejich snažení bránila, je nestabilita plazmatu. Nová metoda stabilizace plazmatu vyvinutá vědci ze Spojených států a Jižní Koreje však lidstvo posouvá o další krok dále.

Jednou z překážek, které brání řízenému využívají jaderné fúze, je vznik nestabilit tvořících se na okraji plazmatu, takzvaných ELM (z angl. Edge Localized Mode). Podobně jako v případě slunečních erupcí, při kterých je uvolněno enormní množství energie, je i při těchto „erupcích“ plazmatu uvolněno velké množství energie. Tyto nestability mohou zasáhnout stěny tokamaků, toroidních komor, ve kterých je pomocí magnetických sil udržováno vysokoteplotní plazma, a poškodit tak fúzní reaktory.

2. Evropská aliance chce od roku 2020 vyrábět baterie nové generace

Aliance evropských firem pro výzkum, vývoj a výrobu nové generace lithium-iontových baterií počítá se zahájením jejich hromadné výroby na počátku roku 2020. Oznámil to dnes francouzský výrobce baterií Saft, který je součástí energetické skupiny Total. Dalšími členy aliance jsou firmy Siemens, Solvay a Manz.

Evropská komise (EK) loni v říjnu vyzvala představitele odvětví, aby vytvořili konsorcium, které by unie finančně podpořila a které by ve vývoji baterií dostihlo Spojené státy a Asii. Letos v únoru pak zmíněné firmy vytvořily alianci zaměřenou na vývoj nové generace lithium-iontové a polovodičové technologie a zavázaly se ke spolupráci v příštích sedmi letech.

3. CVVM: Podle půlky Čechů lze výrobu elektřiny v klasických zdrojích nahradit OZE

Zhruba polovina Čechů si myslí, že výrobu elektrické energie z klasických zdrojů lze nahradit výrobou elektrické energie z větruslunečního záření nebo ze spalování biomasy. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Loni se v České republice podle údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobilo z obnovitelných zdrojů 11 procent elektřiny vyrobené v Česku.

V aktuálním průzkumu podíl těch, kteří míní, že klasické zdroje mohou být nahrazeny, meziročně stoupl o čtyři procentní body, oproti letům 2012 a 2013 pak narostl o osm procentních bodů.

4. Britské uhlí s rostoucími cenami plynu opět ožívá

Vysoké ceny zemního plynu pro nadcházející zimu a nižší zásoby plynu v evropských zásobních nahrávají britským uhelným elektrárnám, které by tak během příští zimy mohly upevnit svou pozici. Přestože většinu výroby elektrické energie ve Velké Británii zajišťují plynové elektrárny, růst zimních cen plynu na desetiletá maxima je velkou ranou pro ekonomiku jejich provozu.

Prudký růst cen energetických komodit a obavy ohledně zajištění dodávek v průběhu nadcházející zimy podpořily během letošního léta růst cen zemního plynu. Rostoucí náklady na palivo tak snižují ziskovost plynových elektráren, naopak vyšší ceny elektrické energie nahrávají uhelným elektrárnám.

5. Němečtí dodavatelé v čele s Greenpeace Energy vdechnou dosluhujícím větrným elektrárnám nový život

Němečtí dodavatelé v čele s Greenpeace Energy nebo společností Statkraft mají plán jak udržet větrné parky v provozu i v době, kdy jim skončí provozní podpora. Elektřinu z nich budou vykupovat napřímo. Elektrárny se tak nebudou muset spoléhat na tržní cenu, která bude v případě dalšího nárůstu výkonu větrných elektráren dále klesat.

Jedna z největších otázek, která rezonuje německým větrným průmyslem, je osud větrných parků v době, kdy jim skončí provozní podpora vyplácená po 20 let od započetí provozu. První elektrárny čeká tento důležitý milník již na konci roku 2020. V tomto roce skončí podle německé Agentury pro větrnou energii na pevnině, FA Wind (Fachagentur Windenergie an Land), podpora pro elektrárny o instalovaném výkonu zhruba 4 GW, v dalších letech to bude průměrně 2,4 GW ročně.

6. Výbor Evropského parlamentu chce snížit emise CO2 nových aut o 45 % do 2030

Výbor Evropského parlamentu zabývající se životním prostředím hlasoval pro zpřísnění návrhu Evropské komise týkající se limitů průměrných emisí CO2 v nových automobilech a dodávkách. Výbor navrhuje do roku 2030 snížit emise o 45 % vůči roku 2021. Informoval o tom portál Euractiv.

Evropská komise v listopadu 2017 předložila návrh snížit do roku 2030 průměrné CO2 emise nových osobních automobilů a dodávek o 30 % vůči roku 2021. Aby byla zajištěna jednodušší tranzice, tak byla navržena hodnota emisí pro 2020/2021 na 95 g CO2 / km pro osobní automobily a 147 g CO2 / km pro dodávky. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ale odhlasoval snížení těchto emisí nových aut o 45 %. Podobně byl zpřísněn limit pro rok 2025 z 15 % na 20 %. Dalším krokem bude hlasování plenárního zasedání v Parlamentu v říjnu.

7. Velké solární parky bez podpory? Po Španělsku a Velké Británii se objevují už i v Itálii

Po Španělsku a Velké Británii přichází nové projekty fotovoltaických elektráren, které budou fungovat bez podpory státních dotací, i v další evropské zemi, v Itálii. V současnosti jsou takovéto projekty v Evropě stále raritou. Po celé Evropě se nachází zhruba jen 15 takovýchto projektů, nicméně agentura Bloomberg předpokládá, že podobných projektů bude rychle přibývat.

Od počátku tisíciletí mnohé státy mohutně dotovaly obnovitelné zdroje, a to včetně fotovoltaiky. Ta za poslední roky ovšem výrazně zlevnila a nyní vlády ukončují dotační podpory a fotovoltaické elektrárny začínají být konkurenceschopné. Dalo by se říci, že dosahují tržní parity a pomalu začínají konkurovat uhelným zdrojům, ovšem pořád se jedná o intermitentní zdroje, které na rozdíl od konvenčních zdrojů nedokáží dodávat elektřinu do sítě kontinuálně.

8. IAEA: Nové reaktory nemusí pokrýt odstavovaný výkon těch starých

Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala zprávu zabývající se vývojem jaderné energetiky do roku 2050. Scénáře do roku 2030 predikují vývoj globálního instalovaného výkonu jaderných elektráren v rozmezí 10% poklesu až 30% nárůstu v závislosti na vstupních předpokladech. Do poloviny století pak zpráva odhaduje pokles podílu jaderných zdrojů na celkovém instalovaném výkonu na méně než polovinu v porovnání se současným stavem.

Nová zpráva vydaná Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) představuje detailní globální trendy v jaderné energetice a odhady jejího vývoje do roku 2050. V nízkém scénáři zpráva odhaduje více než 10% pokles instalovaného výkonu na 350 GW do roku 2030. Vysoký scénář naopak odhaduje až 30% nárůst jaderné kapacity na 511 GW, což je ovšem oproti predikcím z minulého roku o 45 GW méně.

9. Nejistá sezóna francouzských pevninských větrných parků

Hluboko pod maximálním možným limitem 500 MW skončila druhá z šesti francouzských aukcí na výstavbu pevninských větrných elektráren. Minulý týden byly oznámeny výsledky, ze kterých plyne, že v aukci uspěly elektrárny o instalovaném výkonu pouhých 118 MW. Zájem brzdí chybějící povolení a nejasnosti ohledně legislativy.

Do aukce developeři přihlásili 9 projektů o celkovém výkonu 216 MW. Už před vyhodnocením výsledků bylo zřejmé, že limit stanovený pro toto kolo aukce nebude naplněn ani z poloviny. V aukci nakonec uspělo 5 z 9 projektů o celkovém výkonu 118 MW.

10. Druhý temelínský blok nebude několik dní vyrábět elektřinu

Druhý blok temelínské jaderné elektrárny přestane od 20. září na několik dní vyrábět elektřinu. Důvodem jsou úpravy kondenzátoru v nejaderné části elektrárny. Krátké odpojení od sítě se nedotkne odběratelů. Elektřinu bude nadále vyrábět první temelínský blok. ČTK to řekl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Společnost ČEZ krátké odpojení generátoru od přenosové soustavy naplánovala na druhou polovinu příštího týdne, ačkoli blok mohl být dále v provozu. K provedení úpravy se naskytly výhodné podmínky, v přenosové soustavě totiž energetici očekávají relativně nízkou spotřebu.

Inovativní technologie

Konec nebezpečné námraze na lopatkách větrných turbín? Nový materiál využívá k odmrazení energii Slunce

Námraza, jež se tvoří na lopatkách větrných turbín, křídlech letadel, elektrických vedeních a jiných površích, má často negativní vliv na funkci těchto zařízení. Pokud námraza není odstraněna, může tyto objekty i vážně poškodit, a v některých případech tak i ohrozit zdraví lidí. Vědci z amerického MIT však nyní přišli s novým materiálem, který může námrazu odstranit s využitím energie slunečního záření.

Nový systém vyvinutý vědci je tvořen třívrstvým materiálem, který může být nanesen na různé povrchy, a to i například jednoduchým nasprejováním. Speciální materiál zachycuje a akumuluje energii z dopadajícího slunečního záření, kterou přeměňuje v teplo nutné k odmrazení povrchu. Tato speciální vrstva teplo rovněž rozvádí, a tudíž dochází k odmrazení námrazy i v místech, na která Slunce přímo nesvítí.

Uplatní se jaderné reaktory při výrobě vodíku? Američtí vědci testují novou technologii

Americká společnost Terrestial Energy USA, uzavřela partnerství s energetickou společností Southern Company a s několika dalšími vládními laboratořemi spadajícími pod tamní Ministerstvo energetiky. Cílem partnerství je vývoj efektivnější a čistější způsob výroby vodíku za použití reaktorů s roztavenými solemi (ISMR).

Dvouletý projekt výzkumu a vývoje má zkoumat efektivitu, design a ekonomickou stránku využívání ISMR reaktorů k bezuhlíkové výrobě vodíku v průmyslovém množství pomocí hybridního síranového procesu. Ten je založen na chemických reakcích kyseliny sírové, jódu a vody, které vyžadují stálý přísun tepelné energie. Tento bezuhlíkový způsob výroby vodíku z vody může být efektivnější než vysokoteplotní parní elektrolýza.

Téma

Maďarský vzor pro české jádro. V čem vlastně?

Češi si nepřestávají lámat hlavu nad tím, jak je možné v dnešní době postavit nové jaderné reaktory. „Z Bruselu jsme dostali doporučení, ať se podíváme na model, který je realizován v maďarské elektrárně Paks,“ prohlásila několikrát během letošního léta nová ministryně průmyslu Marta Nováková.

To může vyvolávat dojem, že Evropská komise radí, abychom jako dodavatele vybrali – stejně jako Maďaři – ruský Rosatom a uzavřeli s Moskvou příslušnou mezivládní dohodu. Ve skutečnosti je to mnohem složitější. Ostatně i sama ministryně Nováková upozorňovala, že maďarský model bude vzhledem k rakouské stížnosti ještě posuzovat evropský soud. A také to, že ve skutečnosti v Česku nelze zcela okopírovat žádný zahraniční projekt.

Velký přehled: Využívané i perspektivní technologie akumulace energie

Největší překážkou ve využívání intermitentních obnovitelných zdrojů jsou omezené možnosti akumulace energie. Je řada fyzikálních možností ukládání energie, u většiny z nich je však jejich masové využívání zatím značně omezené. Podívejme se na to, jaké jsou možnosti v této oblasti ve světě i u nás.

Zatím nejvíce využívanými jsou vodní přečerpávací elektrárny. Ty mají velmi vysokou účinnost, která může dosahovat hodnoty až okolo 80 %. Výkony mohou být v širokém rozmezí a dosahovat až řádu stovek megawattů. Podle velikosti horní nádrže mohou svůj nominální výkon poskytovat řadu hodin i pár dnů. Reagovat mohou s rychlostí až v řádu desítek sekund a umožňují tak i efektivní rychlou regulaci. Podrobný přehled stavu i budoucnosti v Česku i ve světě je popsán v nedávném článku o vodních elektrárnách. My se v dalším článku cyklu o energetice hlavně u nás podíváme na jiné možnosti.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.