Domů
Větrné elektrárny
Němečtí dodavatelé v čele s Greenpeace Energy vdechnou dosluhujícím větrným elektrárnám nový život
Větrná turbína Vestas V112-3.0 MW, Macarthur, Austrálie. Zdroj: Vestas
Zdroj: Vestas

Němečtí dodavatelé v čele s Greenpeace Energy vdechnou dosluhujícím větrným elektrárnám nový život

Němečtí dodavatelé v čele s Greenpeace Energy nebo společností Statkraft mají plán jak udržet větrné parky v provozu i v době, kdy jim skončí provozní podpora. Elektřinu z nich budou vykupovat napřímo. Elektrárny se tak nebudou muset spoléhat na tržní cenu, která bude v případě dalšího nárůstu výkonu větrných elektráren dále klesat.

Jedna z největších otázek, která rezonuje německým větrným průmyslem, je osud větrných parků v době, kdy jim skončí provozní podpora vyplácená po 20 let od započetí provozu. První elektrárny čeká tento důležitý milník již na konci roku 2020. V tomto roce skončí podle německé Agentury pro větrnou energii na pevnině, FA Wind (Fachagentur Windenergie an Land), podpora pro elektrárny o instalovaném výkonu zhruba 4 GW, v dalších letech to bude průměrně 2,4 GW ročně.

Instalovaný výkon větrných elektráren, kterým ke konci daného roku vyprší podpora Zdroj: ÜNB, FA Wind

FA Wind ve své studii analyzovala plány provozovatelů a přišla k závěru, že provoz velké části elektráren, kterým skončí podpora, bude ukončen. Důvodem je klesající tržní cena elektřiny v době výroby větrných elektráren s tím, jak v Německu, ale i v okolních státech roste jejich instalovaný výkon. Tyto tržní ceny tak mnohdy nepokryjí provozní náklady zařízení, které byly po 20 let nepřetržitě v provozu. Repowering neboli obnova elektráren za nové také není v mnoha případech možný.

Pokračující nárůst výkonu větrných elektráren je však v případě odpojovaní dosluhujících elektráren ohrožen. Na tento nepříznivý osud větrných parků reaguje energetická společnost Greenpeace Energy založená stejnojmennou ekologickou organizací. Podobný plán však mají i další společnosti, jako je například Statkraft. Řešením pro zajištění pokračujícího provozu větrných elektráren i po uplynutí doby vyplácení provozní podpory je přímý odkup elektřiny.

První PPA pro dodávku elektřiny ze starých větrných elektráren domácnostem

Společnost Greenpeace Energy již uzavřela smlouvu o nákupu elektřiny (tzv. Power purchase agreement – PPA) s větrnou elektrárnou Ellhöft ve Šlesvicku-Holštýnsku. V budoucnu tak zákazníci společnosti z řad domácností budou z obchodního hlediska zásobováni elektřinou přímo z elektrárny. Jedná se o historický první PPA ze starých větrných elektráren, který bude využit pro dodávku elektřiny pro domácnosti. Greenpeace Energy je přesvědčena, že turbíny budou schopny ještě roky vyrábět čistou elektřinu a přispět tak k realizaci německé Energiewende.

„Z našeho modelu profitují všichni. Provozovatelé elektráren si zachovají předvídatelný příjem a mohou udržet své zdroje v provozu delší dobu. My jako dodavatel ekologické energie získáme větrnou energii za přiměřenou cenu a posílime přímé propojení s našimi čistými zdroji a našimi zákazníky,“ tvrdí Nils Müller, generální ředitel společnosti Greenpeace Energy.

Smlouva byla uzavřena na dobu pěti let. Po tuto dobu bude větrný park Ellhöft prodávat Greenpeace Energy svou elektrickou energii za pevnou cenu za kilowatthodinu. Tato cena byla stanovena individuálně pro tuto větrnou farmu. Ještě před zahájením smlouvy nebo v jejím průběhu však může být upravena v závislosti na vývoji ceny elektřiny na burze.

Také během doby trvání smlouvy hodnota může být nastavena, pokud vzroste tržní ceny nad určitou hranici nebo pod ni klesnou, s provozovateli větrných elektráren a rizik Greenpeace energie a výhod, které sdílejí.

„Mnoho starších větrných elektráren, stejně jako naše v Ellhöftu, je technicky v dobrém stavu, aby mohly i nadále poskytovat čistou energii a pomáhat v dosažení německých klimatických cílů,“ řekl Reinhard Christiansen ze společnosti Ellhöft provozující tamní větrný park.

Ke Greenpeace Energy se připojují i další hráči

V úterý se ke Greenpeace Energy přidal i norský Statkraft, který uzavřel PPA se šesti německými větrnými farmami, kterým rovněž brzy skončí období vyplácené podpory. Stakraft však na rozdíl od Greenpeace Energy plánuje energii využít pro zásobování průmyslových podniků.

Další společností aplikující podobný model je například brémský provozovatel a developer větrných parků, společnost WPD. Koncepce se však značně liší. Například WPD nechce být jen poskytovatelem služeb.

„Začínáme kupovat projekty nebo se na nich podílet. Jsme přesvědčeni, že můžeme v oblasti marketingu a optimalizace provozu zařízení značně zvednout efektivnost jejich využítí,“ uvedl Carsten Meyer z WPD.

Cílem WPD je vybudovat vlastní portfolio starých větrných parků. Podle Meyera je nepravděpodobné, že bude existovat staré zařízení, které i bez podpory nebude možné provozovat na pokrytí provozních nákladů. To však pouze za předpokladu, že cena elektřiny v roce 2021, kdy prvním elektrárnám uplyne lhůta pro vyplácení podpory, bude přinejmenším na současné úrovni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Petr
11. září 2018, 11:09

Jenže ono nezáleží na jaké úrovni bude dlouhodobá cena elektřiny, záleží na tom na jaké úrovni bude cena elektřiny při silnějším větru.

Přitom Německo je nejbohatší zemí EU a má nejblíže k hlavním "baterkárnám" Evropy Norsku, Švýcarsku a Rakousku, a stejně ani oni nedokázali postavit dostatečné propojení a zajistit si férovou cenu za skladování.

A podle jejich rychlosti to nezvládnou ani za 5 let, za další desetiletí možná.

jozef heinrich
11. září 2018, 21:59

Pre domacnost je cena silovej elektriny len castou celkovej ceny elektriny (distribucia atd). Ja ako domacnost by som to urcite bral. Aj keby ma to stalo par eur za rok navyse. Ked chcem pouzivat elektrinu z obnovitelnych zdrojov, bud si mozem na streche postavit solar, alebo jednoducho zmenit dodavatela. Co je jednoduchsie ?

Petr
11. září 2018, 23:36

Nejjednoduší je si koupit v Rakousku od zelených aktivistů filtr proti jaderné elektřině.

Vláďa
12. září 2018, 11:27

Jaká je skutečná technická životnost větrné elektrárny? Žádné zařízení nemá neomezenou životnost a u točivých strojů je to podstatný údaj.

Jan Veselý
12. září 2018, 14:03

To je jednoduché, je to tak dlouho dokud je majitel ochoten investovat do oprav a generálek a dokud se dají sehnat/vyrobit náhradní díly.

Z hlediska technologie je to fakticky "nekonečno", libovolný opotřebený/pokažený díl VtE se dá vyměnit za nový. Větrné mlýny jsou provozuschopné při pravidelné údržbě i stovky let. O životnosti rozhoduje ekonomika. Vyplatí se opravy? Jde sehnat náhradní díly? Vydělalo by se více prodejem aktuálních větrných turbín na nějakém second hand trhu a výstavbou modernějších kusů na jejich místě? Jde udělat upgrade technologie? To vše se v konkrétních lokalitách a u konkrétních výrobků může značně lišit.

Vinkler
13. září 2018, 09:43

Pokud rozumím, Greenpeace se odřízne od trhu pevnou cenou od dodavatele a s pevnou cenou k odběrateli.

Co se nepíše je, co se bude účtovat když nefouká. Vypadá to na přímé dotování odběratelem, věřícím v zelenou energii.

Jan Veselý
13. září 2018, 10:47

Co je na tom tak složitého koupí jinde, ne? Co je těžkého na tom mít smlouvu s jinými dodavateli provozujícími jiné zdroje?

Vinkler
13. září 2018, 11:25

V době přebytku větru budou nakupovat draho a v době nedostatku větru taky draho ze zdrojů pokrývajících chybějící energii. Celkem to musí vycházet dost draho. Na čem vydělají?

Milan Vaněček
13. září 2018, 12:09

Pro pana Vinklera: největší firmy světa potřebují reklamu resp vydělávají na reklamě. Pro většinu jejich zákazníků je nutné že jsou “zelené”= elektřina jen z obnovitelných zdrojů. Tak prosté, za vśim u největších nadnárodních firem hledej peníze.

Carlos
13. září 2018, 11:26

Myslím že mnoho lidí je v tomto zahrabaných myšlením někde v době minulého režimu, neexistence trhu a dorozumění pomocí dálnopisu. Je to smutné, ale pochopitelné, v "síťových" odvětví, elektrárny, železnice... byl od Velké války monopol, tedy zcela netržní a nestimulující prostředí. Samozřejmě se pak změně brání.

Nejhorší ale je že tolik lidí si myslí že to jinak než to fungovalo nejde, proto se brání změně, která by velmi jednoduše mohla být pro ně výhodnější, bohužel se do toho pořád staré struktury hází vidle a lidé je v tom ještě podporují. Přitom nasazením nových technologií a postupů (které tedy v konceptu zase tak nové nejsou a byly zvládnutelné už minimálně od 60. let) by lidem mohlo snadno přinést značné finanční úspory a mnohem více volnosti v rozhodování. Ovšem lidé ze strachu a setrvačnosti budou dále bránit selhávající struktury a koncepce, které se nezadržitelně řítí ke krachu.

Milan Vaněček
13. září 2018, 12:04

Pro Carlose: Ano je to tak. Naprostý souhlas.

Tomáš
3. srpen 2021, 15:31

A co hustota energie daného zdroje a zmnožstevnění produkce ( přece jenom výroba centralizovaného a ibtenzivního zdroje energie může být efektivnější v případě velkých odebíraných výkonů elektřiny pro průmysl a velká města) anebo ušlé příležitosti využití daného pozemku jinak? Myslím že vaše zjednodušenè paušalizovšní a staromilství není na místě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se