Dle zpravodajského serveru Reuters se export plynu z Norska letos zvýší o přibližně 8 %. To znamená skok o celkových 122 miliard metrů krychlových zemního plynu (bcm). Česká republika pro srovnání v roce 2021 spotřebovala 9,43 bcm. Tímto nárůstem bude s největší pravděpodobností překonán rekord z období před pěti roky.
Ačkoliv má Rusko zásadní podíl na dodávkách ropy a zemního plynu do řady evropských zemí, které se v posledních týdnech snaží od této závislosti oprostit, často bývá poněkud opomíjena role ruských společností v evropském jaderném sektoru. Kromě výroby a dodávek paliva pro stávající jaderné elektrárny se rovněž ruské společnosti v čele se státní společností Rosatom ucházely či stále ucházejí o účast na výstavbě nových jaderných bloků.
Při setkání se svým protějškem Ramtánem Lamámrou a prezidentem Abdal Madžídem Tabbúnim jednal podle agentury AFP také o dodávkách plynu.
Dosažení dostatečně vysokých stavů v zásobnících plynu před příští topnou sezonou je aktuálně jedním z hlavních cílů napříč zeměmi EU. Nízké naplnění zásobníků s plynem před začátkem loňské zimy, za kterým stály především relativně prázdné zásobníky ovládané společností Gazprom Germania, bylo jednou z hlavních příčin růstu cen zemního plynu vzhledem k obavám z možného nedostatku plynu během zimy.
Mezinárodní tým MAAE během února navštívil japonskou jadernou elektrárnu Fukušima společnosti TEPCO a japonské Ministertsvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Nyní ke své misi zveřejnil pracovní tým první zprávu, která hodnotí osm oblastí japonských příprav na vypuštění vody. Ta částečně sloužila k ochlazování jaderných reaktorů po havárii způsobené vlnou cunami v roce 2011.
Německé obnovitelné zdroje energie (OZE) vyrobily od ledna do března přibližně 73,1 TWh elektřiny. Bouřlivé počasí v únoru vedlo k tomu, že podíl výroby OZE na spotřebované elektřině činil 62 %. V lednu to bylo 47 %. V březnu bylo méně větru, ale více hodin slunečního svitu, což vedlo k podílu 41 %.
Nový prezident složil v úterý svou přísahu. Slíbil, že zvrátí politiku odcházejícího prezidenta Mun Če-ina, který se rozhodl postupně ukončit využívání jaderné energie, což byla politika, kterou zavedl po svém nástupu do funkce v roce 2017 a která následovala po havárii jaderné elektrárny Fukušima Daiči (Japonsko, 2011).
Současná situace podle GTSOU znemožňuje přepravu plynu přes měřicí stanici Sochranovka a kompresorovou stanici Novopskov nacházející se na okupovaných územích. Novopskov je první kompresorovou stanicí v Luhanské oblasti. Ta je tranzitní cestou pro zhruba 32,6 milionu krychlových metrů plynu denně. což odpovídá téměř třetině celkového objemu ruského plynu přepravovaného přes Ukrajinu do Evropy.
O dodávkách LNG se na schůzce ve Washingtonu domluvili bulharský premiér Kiril Petkov a viceprezidentka USA Kamala Harrisová. „Od června byly dohodnuty dodávky zkapalněného zemního plynu do Bulharska za nižší ceny, než jsou ceny Gazpromu,“ uvedla v prohlášení bez bližších podrobností bulharská vláda.
Dle zprávy se investice do nových větrných elektráren v minulém roce vyšplhaly na hodnotu 41,4 miliard euro (cca 1 bilion Kč). To je o 11% méně než v roce 2020. I přesto byl dosáhl instalovaný výkon nově postavených elektráren rekordních 24,6 GW. Převážná většina (19,8 GW) byla vybudována na souši. To je také důvod, proč nižší investice přinesly více výkonu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se