Domů
Plynárenství
Regulátor: Německo zahájilo intenzivní práce pro naplnění největšího zásobníku s plynem v zemi
Zdroj: astora GmbH

Regulátor: Německo zahájilo intenzivní práce pro naplnění největšího zásobníku s plynem v zemi

S postupným koncem topné sezóny se pozornost začíná čím dál více přesouvat na příští zimu, a to zejména s ohledem na připravenost podzemních zásobníků s plynem. Ačkoliv se zásobníky plynu v některých zemích, včetně Německa, plní již od konce března, není tomu tak u všech zásobníků. Příkladem může být největší německý zásobník Rehden, který byl dlouho pod kontrolou Gazpromu a jeho plnění se rozbíhá až v posledních dnech.

Dosažení dostatečně vysokých stavů v zásobnících plynu před příští topnou sezonou je aktuálně jedním z hlavních cílů napříč zeměmi EU. Nízké naplnění zásobníků s plynem před začátkem loňské zimy, za kterým stály především relativně prázdné zásobníky ovládané společností Gazprom Germania, bylo jednou z hlavních příčin růstu cen zemního plynu vzhledem k obavám z možného nedostatku plynu během zimy.

Poté, co před nedávnem převzal kontrolu nad společností Gazprom Germania německý síťoý regulátor Bundesnetzagentur, by se tato situace již opakovat neměla. Podle vyjádření tiskového mluvčího regulátora z počátku tohoto týdne Německo zahájilo intenzivní práce, aby byl zásobník na zimu připraven.

Německo již dříve v tomto roce urychleně schválilo legislativu, která by měla zajistit naplnění zásobníků plynu na 80 % do začátku října a na 90 % do začátku listopadu. Podobně by na začátku února mělo v zásobnících zbývat 40 % jejich objemu.

„Zpočátku bude do zásobníku Rehden vtláčen relativně malý objem plynu. Probíhají intenzivní práce pro zajištění větších objemů plynu pro tento zásobník. Cílem je dosažení požadovaných úrovní skladovaného plynu dle zákona o plynových zásobnících,“ uvedl dle serveru S&P Global Platts mluvčí německého regulátora.

Zásobník Rehden, který je se svou kapacitou zhruba 4 miliardy kubíků vůbec největším zásobníkem plynu v Německu, byl relativně prázdný již po zimě 20/21. V průběhu roku 2021 přitom nebyl naplněn a po loňské zimě objem plynu v zásobníku dále poklesl, a to de facto na nulu. Pro srovnání, se svým objemem zásobník překonává objem všech zásobníků připojených do české plynárenské soustavy dohromady.

Naplnění německého zásobníku Rehden mezi říjnem 2020 a květnem 2022. Zdroj: S&P Global Platts

Provozovatel: Na objem plynu v zásobníku nemáme žádný vliv

V případě podzemích zásobníků plynu je důležité rozlišovat, kdo zásobník provozuje a kdo v něm drží kapacitu. Provozovatelé zásobníků tak běžně na trhu prodávají kapacitu svého zařízení, o jejímž využití pak následně rozhoduje zákazník.

„Astora je provozovatelem zásobníků plynu a nemá žádný vliv na chování zákazníka a úroveň objemu uloženého plynu vzhledem k legislativním požadavkům. Rozhodnutí o objemech vtláčeného a těženého plynu je pouze na zákaznících (včetně dodavatelů plynu), kteří si u provozovatelů zarezervovali kapacitu,“ sdělila společnost astora, která zásobník provozuje, v emailové reakci zaslané serveru S&P Global Platts.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž
30. září 2022, 05:00
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu
29. září 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se