Domů
Energetika v zahraničí
Rosatom bude požadovat kompenzaci za zrušený projekt finské elektrárny Hanhikivi
Přípravné stavební práce v areálu jaderné elektrárny Hanhikivi 1
Zdroj: Fennovoima

Rosatom bude požadovat kompenzaci za zrušený projekt finské elektrárny Hanhikivi

Odpověď ruské společnosti Rosatom na zrušení její účasti na projektu finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1 na sebe nenechala dlouho čekat. Její finská dceřiná společnost se nechala slyšet, že nemá jinou možnost než se bránit a požadovat kompenzaci.

Ačkoliv má Rusko zásadní podíl na dodávkách ropy a zemního plynu do řady evropských zemí, které se v posledních týdnech snaží od této závislosti oprostit, často bývá poněkud opomíjena role ruských společností v evropském jaderném sektoru. Kromě výroby a dodávek paliva pro stávající jaderné elektrárny se rovněž ruské společnosti v čele se státní společností Rosatom ucházely či stále ucházejí o účast na výstavbě nových jaderných bloků.

Příkladem může být i projekt finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1, který ještě do nedávna byl obestřen značnou nejistotou. Na začátku května však finské konsorcium Fennovoima, které za projektem stojí, oznámilo zrušení smlouvy se společností RAOS Project, finskou divizí Rosatomu. Jako důvod konsorcium uvedlo značné průtahy v projektu a neschopnost společnosti projekt dodat. Svou roli přitom sehrál i probíhající válečný konflikt na Ukrajině, který dle konsorcia vedl ke zvýšení rizik, jež RAOS projekt nebyl schopen zmírnit.

RAOS Project však zrušení své účasti na projektu nehodlá přijmout, kdy společnost uvedla, že nemá jinou možnost, než se bránit a požadovat kompenzaci za „nezákonné ukončení“ projektu.

„Rozhodnutí finských partnerů o ukončení projektu Hanhikivi 1 je netržní a politicky motivované,“ uvedla společnost RAOS Project.

Projekt sice podle společnosti čelil ve své rané fázi zpožděním, ta dle ní ale nejsou v případě komplexních jaderných projektů, u kterých jsou bezpečnost a kvalita na prvním místě, ničím neobvyklým. Stejně tak se vyjádřila, že dodala potřebnou předběžnou bezpečností analýzu a posouzení technické bezpečnosti návrhu bloku do konce roku 2021 v souladu s dohodnutým harmonogramem a Fennovoima posouzení bezpečnosti schválila letos v lednu.

Ve svém vyjádření společnost podle serveru World Nuclear News dále uvedla, že Rosatom disponuje dostatečnými zdroji a potřebnou provozní flexibilitou nezbytnou k zajištění plnění svých smluvních povinností. Společnost dále údajně připravovala záložní plány, například v podobě prozkoumání možnosti výroby reaktorové nádoby jinde než v ukrajinském Kramatorsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Čestmír Berka
11. květen 2022, 21:53

Jestli tomu dobře rozumím, tak firma v Kramatorsku na Ukrajině, které patří ovšem Rosatomu přijde o zakázku.

Mirek
12. květen 2022, 11:08

Těch firem, které přijdou o zakázku, je hodně, včetně českých firem, s kterými Rosatom oboustranně výhodně spolupracuje velmi dlouho. A ty české firmy přijdou díky politice o takové významné zakázky i v jiných zemích, nejen ve Finsku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516