Domů
Plynárenství
Lavrov jednal v Alžírsku kromě jiného o dodávkách plynu do Evropy

Lavrov jednal v Alžírsku kromě jiného o dodávkách plynu do Evropy

Plynárenství
6 komentářů
10. květen 2022, 18:25
ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při své dnešní, předem neohlášené návštěvě Alžírska poděkoval severoafrické zemi za „vyvážený postoj“ k situaci na Ukrajině.

Při setkání se svým protějškem Ramtánem Lamámrou a prezidentem Abdal Madžídem Tabbúnim jednal podle agentury AFP také o dodávkách plynu.

Alžírsko svými dodávkami pokrývá 11 procent spotřeby Evropy, Rusko 47 procent. Některé evropské státy se snaží nyní kvůli ruské invazi na Ukrajinu závislosti na Rusku zbavit.

„Velmi oceňujeme vyrovnanou, objektivní a vyváženou pozici Alžírska k ukrajinské otázce,“ sdělil Lavrov.

AFP píše, že některé evropské země se obrátily na Alžírsko jako na možnou náhradu ruského plynu, avšak Alžírsko má jen malé kapacity na zvýšení vývozu. Alžír také opakuje, že by se ruský plyn neměl nahrazovat alžírským vývozem.

„Rusko, Alžírsko a další státy vyvážející plyn se domnívají, že je třeba dodržet už uzavřené kontrakty,“ prohlásil Lavrov.

Na tiskové konferenci pak Lavrov ostře kritizoval šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella, který v rozhovoru s Financial Times navrhl využít zmrazená ruská aktiva k obnově Ukrajiny. „Je to krádež, kterou se ani nesnaží zakrýt. Neměl by (Borrell) zapomínat, že je šéfem diplomacie EU, a ne vojenský velitel. Je ale možné, že tento diplomatický post brzo zanikne, protože EU téměř žádnou zahraniční politiku nemá, jelikož je solidární k politice vnucené Spojenými státy,“ sdělil Lavrov.

Ocenil zvyšování obchodní výměny s Alžírskem, která „loni činila navzdory pandemii koronaviru tři miliardy dolarů“. S alžírskými představiteli mluvil i o „vojenské a technické spolupráci, která má dobrou budoucnost“.

Moskva podporuje snahu Alžířanů připravit novou mezistátní strategickou smlouvu, „která bude odrazem nové kvality bilaterálních vztahů“, uvedl Lavrovův úřad k jednání.

Lavrov byl naposledy v Alžírsku roku 2019 a jeho současná cesta byla načasovaná na 60. výročí navázání rusko-alžírských vztahů.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Katarský emír v Praze: zájemci o plyn si u „majitele Messiho“ podávají dveře
5. říjen 2022, 05:30
Evropa se po sabotáži na Nord Streamu strachuje o infrastrukturu. Kritickým uzlem je Balt
4. říjen 2022, 18:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vojvodik Petr
10. květen 2022, 19:14

Plyn si vyrobíme doma.

petr
10. květen 2022, 23:46

Proč tam asi byl ten zmetek? Jediný důvod je zhatit dodávku plynu do EU a po jeho protižidovské rétorice zde jistě našel plno porozumění...

Bože ochraňuj Evropu!

minduton
11. květen 2022, 10:06

Tak samozřejmě. Nedělejme si iluze, že Alžírsko jsou nějací lidumilové a dobroseři. Jel tam kvůli tomu, aby zkoordinoval případný tlak na EU. V dlouhodobém výhledu je Alžírsko stejně mimo hru. Bez významnějších investic velmi brzy jejich domácí spotřeba převýší těžbu a vývoz tudíž spadne na nulu.

nikdo
11. květen 2022, 00:50

Zato Ruští vojáci na Ukrajině nic neukradli, vůbec nic nezničili a nikoho nezabili ani nezabrali žádné území. Z jako zloději.

Na Alžířany šli nejspíš dělat bububu když nebudete hodní nedodáme vám obilí.

Jan Stehlik
11. květen 2022, 19:08

Jojo . Bez peněz do hospody nelez . Světu vládnou prachy a tam mají američané výhodu (kapitalismus) . Jen my žijeme ve vizi , že zachráníme svět zničením prokletého CO2 . Akorát nás pak všichni škubou .

PetrD
11. květen 2022, 07:48

Které předtím ukradli Ukrajině.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se