Domů
Plynárenství
Norsko začne Evropě dodávat více plynu již v létě
Image 2. Rig in Norway, Bredford Dolphin

©2008 Simon Townsley
Zdroj: Bredford Dolphin

Norsko začne Evropě dodávat více plynu již v létě

Norsko se chystá na skokové navýšení exportu plynu v tomto roce. Je tomu tak v reakci na krizi spojenou s dodávkami ruského plynu. Státní ropná společnost Equinor pak plánuje urychlení dostavby plynovodu do Polska, který má být dokončen ještě letos.

Dle zpravodajského serveru Reuters se export plynu z Norska letos zvýší o přibližně 8 %. To znamená skok na celkových 122 miliard metrů krychlových zemního plynu (bcm). Česká republika pro srovnání v roce 2021 spotřebovala 9,43 bcm. Tímto nárůstem bude s největší pravděpodobností překonán rekord z období před pěti roky.

Severská země navyšuje dodávky v situaci, kdy Evropa hledá alternativy k dodávkám ruského plynu. Informaci uvedl v pondělí norský ministr pro ropu a energetiku Terje Aasland.

Zatímco část 8% nárůstu bude pocházet z blížícího se opětovného spuštění zařízení na výrobu zkapalněného zemního plynu Hammerfest, který je od požáru v roce 2020 mimo provoz, největší podíl bude přidán rostoucím vývozem klasickými plynovody, uvedl Aasland. Equinor a další ropné společnosti v Norsku se letos snaží svou těžbu zvýšit. Tím tak reagují na válku na Ukrajině, která skokově zvýšila cenu komodit a způsobila energetickou krizi v Evropě.

Oficiální prognózy zveřejněné na začátku roku ukázaly, že Norsko plánovalo v roce 2022 vyvézt 115 bcm, což zaostává za rekordními 122,37 bcm, které vyvezlo v roce 2017. Tento rekord by měl být nyní překonán.

Norsko dodává plyn především do přijímacích terminálů v Británii, Německu, Francii a Belgii a ještě letos otevře také nový plynovod do Polska. Například státní Equinor odkládá některé plánované opravy a společně s provozovatelem plynovodů Gassco pracuje na plánu dodat Evropě více plynu.

V roce 2021 norský plyn pokrýval jednu čtvrtinu poptávky v Evropě a Spojeném království. Zvýšené dodávky Equinoru začnou již v létě tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se