Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Evropská energetická krize znovu rozvířila debatu o osudu obřího plynového pole v Groningenu

Těžba v obřím nizozemském plynovém poli Groningen, které bylo v minulých dekádách jedním z nejvýznamnějších zdrojů zemního plynu v oblasti severozápadní Evropy, má být do roku 2030 utlumena. Důsledkem těžby, která v oblasti způsobila četná zemětřesení, je doposud více než stošedesát tisíc žádostí o náhradu škody. Evropská energetická krize však způsobila, že mnoho obyvatel svůj postoj k těžbě přehodnotilo, politici se však nadále staví proti pokračování těžby po jejím plánovaném ukončení letos v září.

Groningen, největší ložisko svého druhu v Evropě, vytěžilo v době své největší produkce před téměř deseti lety více než 50 miliard metrů krychlových plynu za rok. Na konci září však bude pole uzavřeno kvůli četným zemětřesením, která doposud vedla k více než 160 000 žádostem o náhradu škody.

2. Ukrajina se od zítřka připojí na evropský trh s elektřinou

Ukrajina a Moldavsko již na konci tohoto měsíce zahájí komerční obchodování s elektrickou energií v rámci evropského trhu. Zpočátku bude obchodování omezeno pouze na hranici Ukrajiny s Rumunskem, obchodování na přeshraničních profilech s dalšími zeměmi bude následovat později.

Poté, co na začátku měsíce zástupci evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) oznámili, že při splnění jistých podmínek by komerční toky elektřiny mezi Ukrajinou a EU mohly začít, byl potvrzen termín začátku obchodování.

3. Západní Afrika plánuje vyvážet zemní plyn do Evropy

S tím jak se Evropa snaží omezit svou závislost na ruském plynu, má Afrika příležitost zaplnit tuto mezeru. Podle mauritánského ministra ropného průmyslu Abda Esselama Oulda Mohameda Salaha však musí jednat nyní, než dlouhodobý přechod na nízkouhlíkovou energetiku omezí poptávku Západu po fosilních palivech.

Evropa s napětím sleduje vývoj na trhu se zemním plynem. Po tom, co Gazprom snížil dodávky proudící do Německa plynovodem Nord Stream na méně než polovinu, což zdůvodnil prodlevami při opravách zařízení, se odborníci i politici obávají, že by mohlo dojít k dalšímu omezení toku zemního plynu. Zároveň dosáhly evropské spotové ceny plynu úrovně přes 130 EUR/MWh.

4. VW: Baterie pro elektroauta jsou větší problém než zákaz spalovacích motorů

Dohoda Evropské unie o postupném ukončování výroby vozů se spalovacím motorem v příštích 12 letech je problematická, ale ještě větším problémem bude výroba dostatečného množství baterií pro elektromobily, které mají vozy se spalovacím motorem nahradit. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl finanční ředitel německé automobilky Volkswagen Arno Antlitz.

Komentář zazněl poté, co se země EU dohodly na zákonech pro boj proti změně klimatu, včetně toho, který požaduje, aby nové automobily prodávané v unii od roku 2035 vypouštěly nulové emise oxidu uhličitého. To v praxi může znemožnit prodej automobilů se spalovacími motory.

5. Větrný boom pokračuje, letos bude zprovozněno 106 GW těchto zdrojů

Větrná energetika by měla hrát klíčovou roli při plánech jednotlivých států na dosažení uhlíkové neutrality. Podle analytiků z BloombergNEF (BNEF) bude letos ve světě poprvé instalováno více než 100 GW nového výkonu, konkrétně 106 GW, z čehož 13,4 GW budou tvořit zdroje umístěné na moři. 

Analytici z BNEF odhadují, že díky ambiciózním dekarbonizačním plánům Číny a rychle rostoucímu sektoru offshore větrných elektráren bude do konce této dekády uvedeno každý rok do provozu více než 100 GW nového výkonu větrných elektráren.

6. V Kanadě plánují nasazení malého reaktoru BWRX-300 od GE Hitachi

Společnost SaskPower vybrala malý modulární reaktor (SMR) společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) pro možné nasazení v kanadské provincii  Saskatchewan v polovině 30. let tohoto století. Přestože veškerá produkce uranu v Kanadě pochází právě ze Saskatchewanu, provincie v současné době jadernou energii nevyužívá. 

SaskPower uvedla, že výběr provedla na základě posouzení bezpečnosti, připravenosti technologie, velikosti výroby, typu paliva a očekávaných nákladů na výrobu elektřinu. Součástí nezávislého a komplexního procesu hodnocení byla také úzká spolupráce se společností Ontario Power Generation (OPG) a posouzení nezávislou inženýrskou firmou Calian.

7. Terrestrial Energy zvažuje využití svého malého modulárního reaktoru při výrobě čpavku

Terrestrial Energy, společnost vyvíjející malý modulární reaktor s označením Integral Molten Salt Reactor (IMSR), podepsala dohodu s dodavatelem technologie pro výrobu čpavku KBR. Dohoda je součástí průzkumu možností využití bezemisní energetiky při výrobě vodíku a čpavku.

Prostřednictvím spolupráce americké skupiny KBR a společnosti Terrestrial Energy bude zkoumána a postupně zavedena technologie kogenerace reaktoru IMSR společnosti Terrestrial Energy v rámci použití při výrobě čpavku a vodíku. Vedení KBR se v budoucnu zaměří na komercializaci této technologie a následné zavedení do průmyslu.

8. Modernizační fond podpoří čtyřmi miliardami korun rozvoj fotovoltaiky v obcích

Čtyřmi miliardami korun podpoří rozvoj fotovoltaiky (FV) v obcích a městech dvě nově vyhlášené výzvy z Modernizačního fondu. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) o nich dnes informovala Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě. Na obce do 3000 obyvatel cílí výzva s alokací 1,5 miliardy korun. Ve výzvě pro větší obce bude zatím k dispozici o miliardu více. Státní fond životního prostředí (SFŽP) zahájí příjem žádostí 17. srpna, skončí 15. března 2023. S vyřízením a využitím dotací zástupcům obcí pomůže jak SFŽP, tak web, na který dnes upozornila ekologická organizace Hnutí Duha.

„Naším cílem je urychlit rozvoj komunitní energetiky, ve které vidíme veliký potenciál a jejíž zásady budou snad už brzy stanoveny v novele energetického zákona, ale které také na komunální úrovni pomůžou k dekarbonizaci českého energetického sektoru,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

9. Kvůli krizi na trhu s plynem jedná Německo o případné záchraně firmy Uniper

Německo jedná s energetickou společností Uniper o případné vládní záchraně. Firma jako první v Německu varovala před dopady nedostatku a vysokých cen plynu v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy. O rozhovorech s Uniperem na téma stabilizačních opatření dnes informoval mluvčí ministerstva hospodářství. Uniper patří mezi největší evropské zákazníky ruské státní plynárenské společnosti Gazprom a je zároveň největším dovozem ruského plynu do Německa. Přes Německo nakupují plyn i některé české obchodní firmy.

Klesající dodávky plynu přiměly energetické společnosti v celé Evropě k drahým nákupům suroviny do zásob. Evropské vlády, které se obávají rostoucí inflace, omezují ceny, jež se mohou účtovat spotřebitelům. To vede ke krachu mnoha energetických společností, uvedla agentura Reuters.

10. Nechtěný dopad sektorové daně ve Spojeném království: RWE by přehodnotila tamní investice

Společnost RWE varuje před sektorovou daní, kterou zvažuje vláda Spojeného království uvalit i na výrobce elektrické energie. Podle generálního ředitele Markuse Krebbera hrozí, že jeho společnost přehodnotí své investice ve výši 15 mld. EUR do obnovitelných zdrojů.

Vysoké ceny energií, zejména elektřiny a zemního plynu, postihují evropské domácnosti i průmysl již od druhé poloviny loňského roku. Naopak na výrobce elektřiny má současné tržní prostředí zásadně pozitivní vliv, a proto se dostávají do pozornosti představitelů evropských států.

Téma

Návrh reformy EU ETS od Evropského parlamentu se setkal se širokou kritikou, ceny povolenek by měly zůstat vysoko

Počátkem června se v Evropském parlamentu hlasovalo o přijetí návrhu dlouho očekávané reformy EU ETS. Ta překvapivě neprošla, zejména po nátlaku ze strany průmyslu, který  mimo ambiciózního snižování emisí oponoval mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (anglicky Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM). V polovině měsíce však 3 hlavní frakce europoslanců shodu našly a v minulém týdnu odhlasovaly kompromisní řešení. To je nicméně široce kritizováno, a to jak ze strany zástupců ekologických organizací, tak průmyslu. Ceny povolenky by se měly držet v krátkodobém horizontu okolo 80-90 EUR/t CO₂.

V první polovině června návrh reformy systému EU ETS v Evropském parlamentu neprošel, když svoji sílu ukázala průmyslová lobby. Ta se postavila jednak proti ambicióznímu tempu snižování emisí skleníkových plynu, pak ale také proti rychlému snižování množství bezplatně přidělovaných emisních povolenek. Ty dostávají podniky ze sektorů, u kterých hrozí, že by se jejich výroba kvůli nákladům na emisní povolenky přesunula jinam. To však má řešit zmíněný mechanismus – CBAM, jinak řečeno uhlíkové clo.

Názor

Výhled evropské energetiky čtyři měsíce po začátku ruské invaze na Ukrajinu

Zima už je dávno za námi a ruská invaze na Ukrajinu už trvá více než čtyři měsíce. Lze tak analyzovat dopady energetické krize, která nyní probíhá, a podívat se na možné scénáře budoucího vývoje.

nedávném článku jsem se zabýval dopady poslední zimy a ruské invaze na Ukrajinu na evropskou a českou energetiku a příčiny energetické krize, kterou přinesly. Válka už probíhá přes čtyři měsíce a lze tak stále jasněji vidět nastoupené trendy. Zvláště charakteristické je to na Německu. Tam se jasně ukazují jejich základní charakteristiky. V diskuzích se zelenými aktivisty jsem zdůrazňoval, že v Německu v důsledku Energiewende nedojde k přechodu k nízkoemisní energetice, ale pouze k přeměně jedné kombinace fosilní a nízkoemisní energetiky na jinou. Předpovídal jsem, že dojde k odstranění nízkoemisních jaderných zdrojů a jejich náhrady obnovitelnými zdroji a náhradě uhelných zdrojů zemním plynem.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se