Domů
Legislativa EU
3 hlavní frakce europoslanců se shodly na reformě emisního obchodování, dohodu mohou schválit již příští týden
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

3 hlavní frakce europoslanců se shodly na reformě emisního obchodování, dohodu mohou schválit již příští týden

Tři největší politická uskupení v Evropském parlamentu dosáhla shody na reformě evropského trhu s emisními povolenkami. Europoslanci těchto uskupení dosáhli kompromisu na zrychleném ukončení přídělu bezplatných povolenek a mírně rychlejším snižování objemu uvolňovaných povolenek. Konečné hlasování o jednotném postoji Evropského parlamentu proběhne již 22. června. 

Po neshodě nad reformou evropského trhu s emisními povolenkami z minulého týdne europoslanci uváděli, že se pokusí dohodnout co možná nejdříve. Během středy dosáhly podle agentury Bloomberg dohody tři největší politická uskupení a je proto pravděpodobné, že na dalším jednání naplánovaném na 22. června Evropský parlament dohodu finálně schválí.

Výsledkem je kompromis, podle kterého se bude lineární redukční faktor pohybovat v rozmezí od 4,5 % až do 4,6 % v roce 2029 (pozn. lineární redukční faktor je hodnota, o kterou se každoročně snižuje počet emisních povolenek uvolňovaných skrz aukce či bezplatné alokace). Celkem tak má dojít dojít ke snížení emisí v systému EU ETS o 63 % do roku 2030.

Dalším z hlavních bodů diskuze a neshod bylo tzv. uhlíkové clo (anglicky Carbon Border Adjustment Mechanism). Cílem uhlíkového cla je zrušit bezplatné povolenky, které dostávají emisně náročné průmyslové podniky, a naopak zavést clo na dovoz těchto produktů ze států mimo EU. Podle odsouhlaseného kompromisu by mělo dojít k zastavení bezplatného přidělování emisních povolenek mezi lety 2027 až 2032.

Tento postup je dokonce rychlejší, než jaký navrhovala Evropská komise. Ve svém původním návrhu uváděla, že by pokles měl být každoroční, a to o 10 % od konce roku 2025 do roku 2035.

Hlasování bude určující pro pozici Evropského parlamentu pro jednání s členskými státy o konečné podobě dosud největší revize systému obchodování s emisními povolenkami. Ten je hlavním nástrojem Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Ladislav Novák
15. červen 2022, 17:30

"Uhlíkové" okrádání občanů o peníze z rozhodnutí EU bude pokračovat dál ve zvýšené míře. Stačilo napsat jenom toto krátké sdělení. Víc netřeba.

Jan Stehlik
15. červen 2022, 22:25

Tak bych to neřekl . Spíše se staneme drahým regionem pro život lidí . Prostě se nebude počítat s chudými lidmi (drahota) . Ti nemají perspektivu , jen bohatí.

Peter Zachara
16. červen 2022, 06:18

Ked socialista prijima zakon, opat nas to bude stat obrovske peniaze z vlastnej penazenky. Treba ale vyuzit rozpravkovy cas, kedy za vsetko moze akysi diabol. Ze, mile deti moje hlupucke?

Anton Meško
16. červen 2022, 08:24

Pre europoslancov s ich krásnymi platmi zdraženie horúceho vzduchu bude bezproblémové.

Michal K.
16. červen 2022, 08:27

v case ked mame extremne drahe energie som skor cakal, riesenie typu, docasneho zastavenia povoleniek alebo nieco podobne. A nie este viac utahovat sroby

Jirka94535
16. červen 2022, 09:22

Taktéž. Plus opatření k zamezení spekulací s povolenkami. Článek vyzněl o 180 než jsem doufal.

intfor
16. červen 2022, 09:49

Evropská unie nemá přímou možnost vybírat daně, to dělají členské státy. A tak byla závislá na jejich příspěvcích. Vytvořením speciálního poplatku - emisních povolenek (ve skutečnosti to není nic jiného než daň) si ale vytvořila obrovský zdroj příjmů. Snad si někdo nemyslí, že se ho evropský úředník a politik bude chtít někdy vzdát.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se