Domů
Elektřina
Ukrajina se od zítřka připojí na evropský trh s elektřinou
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Ukrajina se od zítřka připojí na evropský trh s elektřinou

Ukrajina a Moldavsko již na konci tohoto měsíce zahájí komerční obchodování s elektrickou energií v rámci evropského trhu. Zpočátku bude obchodování omezeno pouze na hranici Ukrajiny s Rumunskem, obchodování na přeshraničních profilech s dalšími zeměmi bude následovat později.

Poté, co na začátku měsíce zástupci evropského sdružení provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) oznámili, že při splnění jistých podmínek by komerční toky elektřiny mezi Ukrajinou a EU mohly začít, byl potvrzen termín začátku obchodování.

Od 30. června se rozběhne přeshraniční obchodování s elektřinou mezi Ukrajinou a Rumunskem. V počáteční fázi bude obchodovatelná přeshraniční kapacita omezená na 100 MW, následně bude dle ENTSO-E pravidelně posuzován postupný nárůst dostupné kapacity, a to na základě stability přenosových soustav a zohlednění bezpečnostních aspektů.
"Toto je další krok v integraci energetických soustav těchto dvou zemí s Evropou a má zvláštní význam nyní, kdy získaly status kandidátských zemí EU," uvedla dle serveru Platts Kadri Simsonová, eurokomisařka pro energetiku.

Sdružení provozovatelů soustav rovněž očekává, že obchodování na dalších profilech, tedy Ukrajina-Slovensko, Ukrajina-Maďarsko a Moldavsko-Rumunsko, bude následovat později, bližší detaily nicméně zástupci sdružení neposkytli.

Podle serveru S&P Global Platts vyráběly zhruba polovinu elektřiny na Ukrajině v roce 2021 jaderné elektrárny, které do sítě dodaly na 167 TWh. Druhým největším zdrojem elektřiny byly uhelné elektrárny.

Propojení s evropským trhem umožní Ukrajině získat další finanční prostředky, které by mohly nahradit výpadek z příjmů spojený s poklesem domácí poptávky, který vyvolala ruská invaze. Podle ředitele tamního provozovatele přenosové soustavy by objemy vyvážené elektřiny měly postupně vzrůst na úroveň, která by zemi měla zajistit příjmy v řádu miliard eur ročně, tedy příjmy srovnatelné s poplatky za přepravu plynu přes její území.

"Umožní to Ukrajině vydělávat peněžní prostředky na podporu tamní elektroenergetické soustavy v situaci, kdy je její domácí příjem omezen útoky Ruska. Zároveň to zajistí další zdroj cenově dostupné elektřiny pro EU v době, kdy jsou ceny mimořádně vysoké," dodala Simsonová.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Navratil
29. červen 2022, 14:56

Ukrajinci nam zajistí dostatek zelené energie, horsi to bude, až nastanou dohady o vyrovnání.... S plynem to bylo podobné, ten na hranici vstoupil do trubek, ale cestou zmizel...

Lubos
30. červen 2022, 08:08

Karle žiadny plyn nemizol, nezmizol a ani nemohol zmiznúť. Koniec koncov Gazprom prehral súd.

Luke G
30. červen 2022, 13:02

Budou to mít nastavené stejně šikovně jako v ČR? Levná elektřina ven na evropskou burzu a zpět pro Ukrajince za 6 Kč/kWh ?

Emil
30. červen 2022, 13:06

V ČR se neprodává levná elektřina ven na evropskou burzu. Na "evropskou burzu" se prodává drahá elektřina za tržní ceny, za ty samé ceny, jako se z ní v ČR kupuje.

Milan Vaněček
30. červen 2022, 13:27

Emil opět zkresluje realitu, přitom to sám dříve přiznával. Na burzu ČEZ dodává elektřinu, ty letošní dodávky, které nasmlouval a předprodal před rokem či dvěma (to je většina) jsou opravdu levné, okolo 50 EUR/MWh,

ty co nenasmlouval dopředu a dodává teď jsou opravdu mnohonásobně vyšší, energetické firmy hodně vydělávají a příští rok budou vydělávat (na nás, spotřebitelích) ještě násobně více.

A vše se svede na Grýndýl a na Putina.

Vítězem současné "energetické krize" jsou RWE, EON, Innogy, ČEZ, .... Ti vítězí, na účet spotřebitelů. Bude to vidět koncem roku, až dojdou zákazníkům (velké většině) smlouvy na tu starou, levnou předprodanou elektřinu.

Emil
30. červen 2022, 16:56

Vaněček opět překrucuje a překrucuje, jak má ve zvyku, protože jinak ani diskutovat neumí. Na burzu se žádná elektřina nedodává, na burze se pouze uzavírají obchody. Není až tak podstatné, jestli je to obchod s dodávkou na zítra nebo za tři roky, veškeré obchody vycházejí vždy z aktuálních tržních cen pro dané období. Dělají to tak všichni výrobci v Evropě kteří mohou, protože tím zajišťují sebe i své zákazníky, kteří to pochopitelně také vyžadují. Tady se krásně ukazuje obrovská výhoda baseloadu, který tlumí cenové šoky a profitují z toho všichni. To je něco, co občasné zdroje nabídnout nemohou a nebýt zdrojů základního zatížení, byl by to náraz do zdi v plné rychlosti.

A jestli Vaněčkovi dojde kontrakt na "levnou přeprodanou elektřinu" už koncem roku, tak to pro něj není příliš dobrá vizitka. Já mám třeba kontrakt na "levnou přeprodanou elektřinu" až do poloviny roku 2024, protože jsem v polovině roku 2021 požadoval kontrakt na tak dlouhé období, jak to jen bylo možné.

Milan Vaněček
30. červen 2022, 13:29

Teď jsem sem napsal nekonfliktní objektivní příspěvek, prý čeká na schválení,

tak jsem moc zvědav ... Je totiž o penězích

hellokitty
1. červenec 2022, 10:32

ten system komentarov je tu nejaky nekonzistentny, niekedy vidim u seba schvaleny komentar aj s odpovedami ale pod clankom nie je, tak mozno ho schvalia a hned zmazu, ale potom neviem preco sa stale ukazuje ako Ok v zozname, mozno by tam mal byt status nieco ako Smazano, aby to neplietlo

ale mozno je iba ten redakcny system zle naprogramovany a straca sa to niekde v cloude v nejakej aws sqs messaging fronte, ktovie

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se