Domů
Společnosti
Nechtěný dopad sektorové daně ve Spojeném království: RWE by přehodnotila tamní investice
Hnědouhelná elektrárna Weisweiler společnosti RWE. Zdroj: Wikimedia Commons / Arthur Konze / CC BY-SA 4.0
Zdroj: Wikimedia Commons / Arthur Konze / CC BY-SA 4.0

Nechtěný dopad sektorové daně ve Spojeném království: RWE by přehodnotila tamní investice

Společnost RWE varuje před sektorovou daní, kterou zvažuje vláda Spojeného království uvalit i na výrobce elektrické energie. Podle generálního ředitele Markuse Krebbera hrozí, že jeho společnost přehodnotí své investice ve výši 15 mld. EUR do obnovitelných zdrojů.

Vysoké ceny energií, zejména elektřiny a zemního plynu, postihují evropské domácnosti i průmysl již od druhé poloviny loňského roku. Naopak na výrobce elektřiny má současné tržní prostředí zásadně pozitivní vliv, a proto se dostávají do pozornosti představitelů evropských států.

O narůstajících ziscích výrobců elektřiny z uhlí a zemního plynu nejlépe svědčí vývoj jejich hrubých marží. Zatímco po řadu let se pohybovaly zpravidla v řádu kladných nebo záporných jednotek EUR, od počátku roku 2022 se vyšplhaly až ke kladným vyšším desítkám EUR.

Není proto překvapením, že se vlády evropských států snaží nadměrné zisky v energetice omezit, a to například formou sektorové daně. Výnosy z ní by pak měly směřovat na pomoc konečným spotřebitelům. Ostatně, pozitivně se k sektorové dani vyjádřila i Evropská komise v první verzi plánu REPowerEU ze dne 8. března 2022:

"Komise rovněž potvrzuje, že členské státy mohou zvážit dočasná daňová opatření týkající se neočekávaných zisků a výjimečně se rozhodnout využít části těchto výnosů za účelem přerozdělení ve prospěch spotřebitelů. Tato opatření musí splňovat určitá kritéria, aby se zajistilo, že budou přiměřená, časově omezená a že zabrání nepatřičnému narušení trhu," uvádí se ve vyjádření Evropské komise k možnosti využití sektorových daní.

Průkopníkem sektorové daně se v Evropě stalo Spojené království. To již na konci května uvalilo sektorovou daň na zisky ropných a plynárenských společností. Nyní ovšem vláda zvažuje, že sektorovou daň rozšíří i na jiné obory a zvažovaným oborem je právě výroba elektřiny.

RWE přehodnotí své investice, pokud bude daň zavedena

Proti návrhu se ovšem vyslovila řada hráčů z oboru. Jedním z hlavních kritiků je společnost RWE, která plánuje investovat až 15 mld. EUR do obnovitelných zdrojů ve Spojeném království a investice mohou být ohroženy, pokud by k zavedení sektorové daně skutečně došlo. Její generální ředitel Markus Kreberr k tomu uvedl, že „pokud se změní (podnikatelské) prostředí – jehož součástí pochopitelně je i regulace a politická rozhodnutí – každý své záměry přehodnotí.

Podle ředitele RWE je potřeba se na současné zisky dívat v dlouhodobější perspektivě. „Když se podívám na naše investice ve Spojeném království tak samozřejmě, že na nich vyděláváme. Měli jsme ovšem i období, kdy jsme na našem výrobním portfoliu nevydělali prakticky nic,“ uvedl Markus Krebber.

Právě v období nízkých cen elektřiny, kdy byly zisky společností jako RWE nízké, byl problém investice do sektoru přilákat a zajistil jejich návratnost. Ve Spojeném království za tímto účelem byly zavedeny kapacitní mechanismy, které bylo možné získat i na nově budované plynové elektrárny. Nyní v období vysokých cen elektřiny dochází naopak k dalšímu regulatornímu zásahu.

Cílem vlády Spojeného království je přitom naopak investice do svého energetického sektoru přilákat. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů země plánuje rozvíjet i jadernou energetiku. Zavedení sektorové daně ovšem může způsobit, že investoři pro své projekty upřednostní jiné země.

V obdobné situaci je i energetika v ČR, ve které se očekává postupné snižování instalovaného výkonu, zejména v uhelných elektrárnách. Naopak investice mají směřovat do navýšení výkonu jaderných elektráren a také obnovitelných zdrojů, aby ČR splnila cíle stanovené evropskou legislativou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516