Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Rusko přesměrovává plynovodní toky plynu z Evropy do Číny

Plynovod Síla Sibiře

Rusko po snížení dodávek do Evropy dodává plynovody více zemního plynu do Číny. Tím částečně ulevuje trhu s LNG a podle konzultantské společnosti Accenture to může vést ke snížení cen energií. Informovala o tom zpravodajská agentura Bloomberg.

Gazprom dodává do Číny historicky rekordní objemy plynu plynovody na úkor dodávek do Evropy. Čínská poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) tak klesá, čímž se částečně ulevuje celosvětovému trhu s LNG. Do budoucna je tento potenciál ještě větší.

2. Demontáž jaderných reaktorů v Jaslovských Bohunicích byla dokončena

Oba reaktory VVER 440 V-230 v Jaslovských Bohunicích byly vyřazeny z provozu a na místě rozebrány. Jedná se o první případ kompletní demontáže tohoto typu reaktoru, uvedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBOR).

Mezinárodní fond na podporu vyřazení jaderné elektrárny Bohunice obsahoval v polovině roku 2018 částku ve výši 650 milionů eur a přispěla do něj Evropská komise, Rakousko, Dánsko, Francie, Irsko, Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko a Velká Británie. Fond spravuje Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBOR).

3. Montel: Německo má plán, jak se stát nezávislým na ruském plynu do roku 2024

Chorvatský FSRU

Německo má dle serveru Montel podrobné plány, jak se do roku 2024 stát z větší části nezávislým na ruském plynu. Hlavním pilířem plánu má být nahrazení 50-60 % dodávek ruského plynu od příštího roku zkapalněným zemním plynem.

Jen dodatečný dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) přes sousední země by měl oproti roku 2021 nahradit Německu 20-30 % ruského dovozu. Dle agentury Montel to uvádí dopis německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu adresovaný poslanci levicové strany Die Linke.

4. ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

ČEZ logo budova

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformu. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ceny elektřiny v Evropě se ale odvíjí od její ceny na burze v Lipsku.

„ČEZ prodává svoji produkci prostřednictvím svých dceřiných společnostní ČEZ Prodej a ČEZ ESCO koncovým zákazníkům, dále ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy, a teprve na třetím místě přes pražskou burzu PXE či lipskou burzu EEX, zde však pouze zajišťovací obchody,“ řekl Kříž.

5. Německo: Provozovatelé uhelných elektráren v rezervě vidí problémy spojené s jejich návratem na trh

Berlínská černouhelná teplárna Reuter West

Německo tento měsíc uvedlo v platnost zákon, který má umožnit návrat uhelných elektráren z rezervy na trh. Tento krok má Německu přinést úspory plynu díky nižšímu využití plynových elektráren. Dle provozovatelů německých uhelných elektráren však jejich uvedení na trh stojí v cestě řada problémů, které je třeba vyřešit.

Německo 12. července uvedlo v platnost zákon o zajištění tzv. náhradních elektráren pro snížení spotřeby plynu v elektroenergetice v případě hrozícího nedostatku plynu. Na základě tohoto zákona lze vydávat nařízení, která umožňují dočasný návrat uhelných elektráren a elektráren na topné oleje na trh s elektřinou s cílem snížit využití elektráren na zemní plyn.

6. Energetický úřad připravuje změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny

Elektroměry

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravuje změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny. Změny se mají týkat například distribučních sazeb, cílem je jednodušší a efektivnější struktura sazeb. Změna má přinést spravedlivější dělení nákladů a umožnit zavádění nových technologií. ČTK o tom dnes informoval Vladimír Černý z ERÚ v tiskové zprávě. ERÚ nyní zahájil veřejné konzultace k nové koncepci.

Hlavním cílem je podle Černého zjednodušit současnou strukturu sazeb, není ale zcela jasné, zda by měl počet distribučních sazeb klesnout. Některé sazby jsou podle něj nevyužívané a nelze je ani přidělit zákazníkům.

7. Americký LNG terminál Freeport by měl obnovit provoz v říjnu. Provozovatel se dohodl s regulátorem

Exportní LNG terminál Freeport na jihu USA

K obnovení provozu jednoho z největších terminálů pro vývoz zkapalněného zemního plynu z USA by mělo dojít dle předešlých předpokladů v říjnu. Provozovatel terminálu Freeport se na částečném obnovení provozu v tomto týdnu dohodl s tamním regulátorem. Terminál je v odstávce od začátku června poté, co v něm došlo k požáru a explozi.

S ohledem na pokles dodávek zemního plynu z Ruska se Evropa musí v posledních měsících ve větší míře spoléhat na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). K tomu přispívají i dodávky ze Spojených států, jelikož je pro tamní vývozce vzhledem k současným cenám v Evropě a Asii výhodnější vyvážet na místní trhy.

8. Rozmach v prodejích přímotopů v Německu vyvolává obavy o stabilitu elektrizační soustavy během zimy

Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS

S ohledem na možné problémy s dodávkami zemního plynu v průběhu zimního období se němečtí spotřebitelé mohou častěji přiklánět k vytápění elektřinou, jejíž odběr je obtížnější regulovat. Podle některých odborníků by však takové chování mohlo ohrozit stabilitu německé soustavy a rovněž způsobit obtíže v sousedních zemích.

Omezené dodávky zemního plynu z Ruska do Evropy, které v minulém týdnu dále poklesly se snížením toku skrz plynovod Nord Stream 1 na pouhých 20 % jeho kapacity, vyvolávají napříč Evropou obavy s ohledem na zajištění bezpečnosti dodávek odběratelům.

9. EDF: Dopady emisí vodíku na globální změny klimatu jsou přehlíženy a podceňovány

H2 Project společnosti Siemens Energy

Dopady emisí vodíku na globální klimatickou změnu jsou dle americké neziskové výzkumné instituce EDF vyšší, než bylo dosud známo. Nové poznatky o jejich vlivu mohou zásadně ovlivnit rozvoj vodíkové energetiky, na kterou sází i Evropská unie.

Americká nezisková výzkumná instituce Environmental Defense Fund (EDF, Fond na ochranu životního prostředí) bije na poplach kvůli „přehlíženým a podceňovaným“ dopadům emisí vodíku na globální oteplování. O výsledcích nejnovějšího výzkumu informoval server S&P Global. Dle EDF jsou negativní účinky molekul vodíku na klima podobné jako účinky metanu, který je považován za jeden z nejnebezpečnějších skleníkových plynů.

10. Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa zvažuje zrušit 9 % pracovních míst

Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa zvažuje kvůli ztrátám zrušit přibližně 2500 pracovních míst, což je asi devět procent z jeho pracovní síly. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo a konečný počet propuštěných se může změnit. Společnost Siemens Gamesa, která má v úterý oznámit výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí, se k věci odmítla vyjádřit.

Zpráva o jednáních je zatím nejkonkrétnějším znamením, že generální ředitel Jochen Eickholt, který do společnosti Siemens Gamesa nastoupil v březnu z mateřské společnosti Siemens Energy činí pokrok v reorganizaci výrobce turbín, napsala Reuters.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Přemek z Mělníka
8. srpen 2022, 09:11

Turecko zlobí....,Erdogan se sešel s Putinem a rozhodli se, že znásobí vzájemný obchod Turecko - RF.....

Asi hlavně obilí a ruské uhlovodíky, plyn přesměrovat dál hlavně do EU a ropu namíchat a poslat dál do světa jako neruskou....takto to dělá úspěšně čína, indie, a pár dalších.....,jsou to pohodlně vydělané peníze,....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se