Americký LNG terminál Freeport by měl obnovit provoz v říjnu. Provozovatel se dohodl s regulátorem
K obnovení provozu jednoho z největších terminálů pro vývoz zkapalněného zemního plynu z USA by mělo dojít dle předešlých předpokladů v říjnu. Provozovatel terminálu Freeport se na částečném obnovení provozu v tomto týdnu dohodl s tamním regulátorem. Terminál je v odstávce od začátku června poté, co v něm došlo k požáru a explozi.
S ohledem na pokles dodávek zemního plynu z Ruska se Evropa musí v posledních měsících ve větší míře spoléhat na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). K tomu přispívají i dodávky ze Spojených států, jelikož je pro tamní vývozce vzhledem k současným cenám v Evropě a Asii výhodnější vyvážet na místní trhy.
Na začátku června však byl vyřazen z provozu jeden z největších exportních terminálů v zemi, terminál Freeport s kapacitou zhruba 2,1 miliard stop krychlových denně (Bcf/d), co odpovídá zhruba 22 miliardám metrů krychlových ročně. Zatímco prvotní odhady hovořily o odstávce v řádu několika týdnů, později byly značně přehodnoceny s tím, že k částečnému obnovení provozu by mělo dojít v průběhu října, do plného provozu se terminál měl dostat do konce letošního roku. Na odstavení terminálu a následné prodloužení odstávky zareagoval evropský trh s plynem růstem.
Za prodloužením odstávky stál rovněž požadavek americké vládní agentury Pipeline and Hazardous Materials Safety Administration (PHMSA) na nezávislé posouzení stavu terminálu třetí stranou, jelikož předběžné výsledky vyšetřování úřadu na začátku července ukázaly, že podmínky v terminálu nemusely být bezpečné.
Na začátku tohoto týdne provozovatel terminálu oznámil, že dospěl k dohodě se zmiňovanou vládní agenturou, která má umožnit částečné obnovení provozu v říjnu, tedy v souladu s posledními odhady. Souhlas s restartem terminálu je nicméně podmíněn provedením některých nápravných opatření.
Ačkoliv by měl být provoz zprvu obnoven pouze částečně, již na začátku října by měly opět naběhnout všechny tři zkapalňovací linky terminálu. Kromě tři zkapalňovacích linek mají být zpočátku k dispozici dva skladovací tanky na LNG a jedno zařízení pro nakládání tankerů. To by dle vyjádření jeho provozovatele mělo zajistit dostupnou exportní kapacitu okolo 2 Bcf/d, tedy téměř plnou nominální kapacitu.
Mohlo by vás zajímat:
Tak hlavně , že máme terminál . Sice tam nebude co čerpat a jak to dostat do čech , ale při současných cenách myslím , že ten plyn nebude potřeba . Firmy to nezaplatí a radši odstaví výrobu a lidi si pořídí kamna a budou spalovat cokoliv co je v okolí.
Jan Stehlík, to je optimisticky odhad. Je tu varianta, nebude co do úst , tak to poslední o co půjde bude topení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se