Domů
Energetika v ČR
Energetický úřad připravuje změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Energetický úřad připravuje změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravuje změny v tarifech a regulovaných cenách elektřiny. Změny se mají týkat například distribučních sazeb, cílem je jednodušší a efektivnější struktura sazeb. Změna má přinést spravedlivější dělení nákladů a umožnit zavádění nových technologií. ČTK o tom dnes informoval Vladimír Černý z ERÚ v tiskové zprávě. ERÚ nyní zahájil veřejné konzultace k nové koncepci.

Hlavním cílem je podle Černého zjednodušit současnou strukturu sazeb, není ale zcela jasné, zda by měl počet distribučních sazeb klesnout. Některé sazby jsou podle něj nevyužívané a nelze je ani přidělit zákazníkům.

„Vyhláška umožní sdílení elektřiny vyrobené ze společného zdroje v bytových domech mezi jednotlivé domácnosti. Faktem je, že na střechách rodinných domů fotovoltaika doslova bují, zatímco bytové domy zůstaly dosud upozaděny. Důvod přitom nebyl technický, ale legislativní. A zvláště teď, kdy hovoříme o energetické bezpečnosti, soběstačnosti a stabilitě dodávek, jsou prázdné střechy ve městech promarněnou příležitostí,“ řekla členka Rady ERÚ Martina Krčová.

V současnosti zahájený veřejný konzultační proces je otevřený všem zájemcům po celý srpen na webových stránkách ERÚ. „Předně je důležité říct, že připravované změny nepřijdou všechny skokově za měsíc nebo za rok. Součástí koncepce je harmonogram, podle kterého by měla být úprava sazeb dokončena do roku 2028, přičemž jejich praktická implementace bude postupná. Změny budou přicházet v návaznosti na připravenost legislativy, ale také podle aktuálního vývoje v energetice,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Komunitní fotovoltaická elektrárna na střeše domu Elmore House v lonskýnském Brixtonu. Zdroj: EDF
Ilustrační foto

Hlavní úpravy v navrhované koncepci se soustředí na regulovanou složku ceny elektřiny, tedy tu část ceny, která slouží k úhradě nákladů na provoz a rozvoj elektrizační soustavy. „Nové sazby budou cílit na spravedlivější rozdělení úhrad podle skutečných nákladů. Není to však jediný aspekt změn. Umožnit chceme také větší zapojení nových technologií a jejich efektivní využití, takže nejde jen o náklady,“ uvedl Trávníček. ERÚ podle něj například počítá s tím, že by i samotné domácnosti mohly nabízet své služby síti. Konkrétně půjde třeba o služby takzvané výkonové rovnováhy, které dnes poskytují jen velcí účastníci trhu.

Prvním ze souvisejících kroků je podle ERÚ úprava vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Novelu vyhlášky úřad představí v září, kdy zahájí veřejný konzultační proces. Její účinnost je plánována od ledna příštího roku. „Další, zásadnější změny již ale předpokládají úpravy zákonů, na kterých chceme se zákonodárci spolupracovat. Současná legislativa je mnohdy starší než 20 let, s novými technologiemi proto nemohla počítat,“ dodal Trávníček.

Změnit tarify chtěl ERÚ již v minulosti. Tehdejší předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v roce 2016 nedoporučovala zásadní změny tarifů elektřiny do doby, než 30 procent odběratelů s nízkým napětím bude mít vlastní zdroj. Nová tarifní struktura měla podle původních představ platit od roku 2017, Vitásková v březnu 2016 ale uvedla, že by se její zavedení mělo odložit o dva roky. Návrh se tehdy setkal s řadou kritiky, panovaly například obavy, že nové tarify negativně dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
minduton
4. srpen 2022, 19:07

Nic konkrétního se nepřipomínkuje, je to jen jakýsi poloobecný koncepční materiál bez ničeho konkrétního. Zaujalo mě tam ale to, že je snaha o "technologickou neutralitu". Tj. už nebudou žádné sazby podmíněné tím, zda má někdo bojler, někdo přímotopy, někdo TČ atp.

A tak je to podle mě správné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se