Domů
Větrné elektrárny
Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa zvažuje zrušit 9 % pracovních míst

Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa zvažuje zrušit 9 % pracovních míst

Výrobce větrných turbín Siemens Gamesa zvažuje kvůli ztrátám zrušit přibližně 2500 pracovních míst, což je asi devět procent z jeho pracovní síly. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo a konečný počet propuštěných se může změnit. Společnost Siemens Gamesa, která má v úterý oznámit výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí, se k věci odmítla vyjádřit.

Zpráva o jednáních je zatím nejkonkrétnějším znamením, že generální ředitel Jochen Eickholt, který do společnosti Siemens Gamesa nastoupil v březnu z mateřské společnosti Siemens Energy činí pokrok v reorganizaci výrobce turbín, napsala Reuters.

Na otázku, zda je v plánu propouštění a zavírání závodů, Eickholt v červnu odpověděl, že nemůže nic vyloučit. Siemens Gamesa před jeho nástupem za necelý rok vydala tři varování před dalším vývojem hospodaření.

Ilustrační foto

Výroba větrných turbín na které mnoho vlád sází, aby se zbavily fosilních paliv, se v posledních letech ukázala být nesnadnou oblastí podnikání, v níž vládne tvrdá konkurence. Ke komplikacím, které přinesla pandemie covidu-19 se přidal růst ceny kovů a dopady ruské invaze na Ukrajinu.

K problémům společnosti Siemens Gamesa zčásti přispělo zpoždění ve vývoji a dodávkách nové řady pevninských turbín. Většinový akcionář, podnik Siemens Energy, proto v květnu učinil nabídku na odkup zbývajícího podílu v tomto španělsko-německém výrobci větrných turbín. Za třetinový podíl nabídl 4,1 miliardy eur (zhruba 101 miliard Kč).

Tržní hodnota společnosti Siemens Gamesa letos klesla o 14,6 procenta, zatímco tržní hodnota lídra trhu, dánské firmy Vestas, se snížila o 7,7 procenta. Mimo Čínu pokrývá 70 procent trhu v tomto odvětví trojice firem Siemens Gamesa, Vestas a americká GE Renewable Energy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
2. srpen 2022, 11:09

Ked kolegom vysvetlujem, ze ceny fotovoltaiky a veternikov neklesaju, ze klesa iba marza vyrobcu, nechcu mi verit. Marza Siemens Gamesa uz isla do minusu. Cena prace, materialu a energi nikdy nepojdu dole. Za to dakujte prezieravemu tlaceniu nekrytych dolarov a eur. Hovori sa tomu inflacia.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se