Domů
Elektřina
Rozmach v prodejích přímotopů v Německu vyvolává obavy o stabilitu elektrizační soustavy během zimy
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Rozmach v prodejích přímotopů v Německu vyvolává obavy o stabilitu elektrizační soustavy během zimy

S ohledem na možné problémy s dodávkami zemního plynu v průběhu zimního období se němečtí spotřebitelé mohou častěji přiklánět k vytápění elektřinou, jejíž odběr je obtížnější regulovat. Podle některých odborníků by však takové chování mohlo ohrozit stabilitu německé soustavy a rovněž způsobit obtíže v sousedních zemích.

Omezené dodávky zemního plynu z Ruska do Evropy, které v minulém týdnu dále poklesly se snížením toku skrz plynovod Nord Stream 1 na pouhých 20 % jeho kapacity, vyvolávají napříč Evropou obavy s ohledem na zajištění bezpečnosti dodávek odběratelům.

Ačkoliv jsou domácnosti běžně chráněnými odběrateli a k omezování jejich dodávek by mělo docházet až ve zcela výjimečných situacích, podle serveru Clean Energy Wire němečtí spotřebitelé v posledních měsících stále více nakupují elektrické přímotopy. Jejich zvýšené využívání by však během zimy mohlo výrazně zatížit tamní sítě.

Podle Andrease Jahna z mezinárodní asociace Regulatory Assistance Project (RAP) aktuálně není k dispozici žádný mechanismus, který dokázal efektivně vyřešit případný nárůst spotřeby elektřiny na straně spotřebitelů. Podle Jahna je tak důležité informovat spotřebitele o tom, že vytápění přímotopy je ještě dražší než plynem.

„Je to jako flash mob. Pokud se všichni rozhodnou zapojit přímotopy najednou, soustava selže během sekundy,“ sdělil serveru CLEW Andreas Jahn s tím, že blackout na úrovni celého Německa je nepravděpodobný, nicméně v regionálním měřítku nelze výpadky vyloučit.

Během první poloviny letošního roku bylo v Německu prodáno na 600 tisíc elektrických topidel, což je dle výzkumné organizace GfK více než třetinový nárůst oproti stejnému období v roce 2021. Toto číslo však možná i nadále poroste. Ačkoliv zatím nejsou k dispozici žádné relevantní statistiky za červenec, řetězec Hornbach sdělil deníku Frankfurter Allgemeine, že oproti červenci 2021 evidoval v průběhu minulého měsíce na základě předběžných čísel meziroční nárůst prodejů o 500 %. V případě období leden až červen pak řetězec zaznamenal 100% nárůst poptávky.

Přestože jsou elektrické přímotopy výrazně méně účinné ve srovnání s tepelnými čerpadly, stejně tak je méně účinná jejich regulace, jelikož nad spotřebiči připojenými přímo do zásuvky nemají provozovatelé sítí žádnou kontrolu, a nedokáží tak regulovat jejich odběr. Podle některých německých odborníků by tak připojení stovek tisíc přímotopů mohlo ohrozit bezpečnost provozu německé soustavy.

Problémy se z Německa mohou přenést i do okolních zemí

Vzhledem k silnému propojení německé přenosové soustavy s okolními zeměmi by však takový problém nemusel být jenom problémem Německa. Podobným problémům by přitom během příští zimy mohla čelit i Francie, která pro vytápění dlouhodobě využívá ve velké míře elektřinu. V současné době je nicméně řada tamních jaderných bloků v odstávce a zůstává otázkou, kolik bloků bude dostupných v zimě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukáš
4. srpen 2022, 08:45

Problem za problemom. Na tuto zimu ich nemci budu mat celkom dost.

Dufam, ze ten plyn z Ruska uz konecne prestane tiect, ved mame dost LNG podla nich a zastavit kohutiky chceli nemci uz vo februari tak o co ide?

Dalsi problem na ceste je rieka Ryn, coskoro hrozi zastavenie prevadzky na tejto trase, neni voda a problemom je, ze pre vela uholnych elektrarni sa vozi uhlie po tejto rieke. Podla predpovedi na najblizsich 10 dni to so zrazkami nevyzera dobre.

Pre sucho v Europe poklesla aj vyroba z vody a veterne elektrarne tiez moc netiahnu.

Aspon ze je slnecno posledne mesiace, aj ked v noci nam to je na...

Ladislav Novák
4. srpen 2022, 09:42

Německá energetická politika, boj proti změnám klimatu, uhlíková neutralita, závislost na Občasných Zdrojích Energie vybudovaných za tisíce miliard EUR státních dotací, Energiewende, Green Deal a Fit for 55 budou mít konečně šanci vejít do světových dějin jako odstrašující příklad, kam vede zelný fanatizmus spojený s technickou a ekonomickou negramotností.

A netřeba pochybovat o tom, že případný nedostatek zemního plynu na podzim a v zimě přesune poptávku na zdroje el. energie i v Česku a ohrozí stabilitu rozvodné sítě. Už jsem zaznamenal v médiích zprávy o velkém zvýšení poptávky po topných elektrospotřebičích v obchodech...

Za komunistického režimu, kdy jsme měli silně předimenzovanou rozvodnou síť kvůli vysoké spotřebě el. energie v průmyslu (a navzdory tomu byla dodávka el. energie občanům často vypínána), občas ČST (státní televize) organizovala ve večerních hodinácch s vysokou sledovaností "hlasování spotřebou" (vypínáním nebo zapínáním spotřebičů v domácnostech po dohodě s energetickým dispečinkem, který měl připravené zálohy) v politicky neškodném zábavném pořadu. Teď si budou možná občané moci stejným "hlasováním" vyjádřit důvěru energetické politice českých vlád podřízené Německu a EU/EK. :-D

A taky večerní "sledování televize pi svíčkách"...

Energetická sebevražda s podpisem ministryně vlády ČR

Milan Smutný (19. 07. 2022)

https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=789635

"... Sám klíčový vůdce zelené tranzice, místopředseda EK Frans Timmermans se v rozhovoru s britským listem Guardian nechal slyšet, že se musíme (na čas) vrátit k uhlí, jinak by mohly vypuknout občanské nepokoje. ..."

Milan Bačík
4. srpen 2022, 10:38

Jestli Francouzi do zimy nenahodí aspoň část reaktorú a Němci vypnou ty 3 poslední, tak v zimě budeme sledovat předpověď počasí, aby jsme věděli, kdy nám pújde elektrika.

J.Tolím
4. srpen 2022, 09:32

Souhlas. Byl jste rychlejší. Lépe bych to nenapsal...

Petr prochaska
4. srpen 2022, 11:20

Pokud se bude centrálně vytápět jen na 18 stupňů jak navrhují, tak to hodně lidí nebude dávat. To je sedět doma ve svetru. Takže dodatečný radiátor je rozumná volba.

Petr prochaska
4. srpen 2022, 11:20

Pokud se bude centrálně vytápět jen na 18 stupňů jak navrhují, tak to hodně lidí nebude dávat. To je sedět doma ve svetru. Takže dodatečný radiátor je rozumná volba.

Petr Benda
5. srpen 2022, 08:43

"Přestože jsou elektrické přímotopy výrazně méně účinné ve srovnání s tepelnými čerpadly, stejně tak je méně účinná jejich regulace, jelikož nad spotřebiči připojenými přímo do zásuvky nemají provozovatelé sítí žádnou kontrolu, a nedokáží tak regulovat jejich odběr."

V Německu už regulují odběr tepelných čerpadel?

Zbyněk Poisl
5. srpen 2022, 11:20

Já jen doufám, že ČEPS dokiáže naši elektrizační soustavu odpojit dostatčně rychle, aby nám ji zbytek Evropy nestrhnul do BO sebou! Až budou němci doma mrznout po tmě, tak se jim možná rosvítí v hlavách. Zatím je většina němců proti zachování provozu jádra. To hlava nebere!

hellokitty
5. srpen 2022, 14:02

za mna je toto dobry zatazovy test pred masivnym nasadenim elektromobilov, ktore budu mat odber ako nejaky ten primotop, takze ja to vitam

Petr Benda
5. srpen 2022, 15:20

V Německu už ovládají tepelná čerpadla občanům? Já myslel že se to teprve chystá a tady nevím že by to bylo vůbec možné.

Turby
5. srpen 2022, 17:25

TC/TUV ovladaji i v CR. Rika se tomu HDO.

A jasne, chapu, ze i pouceny laik si to snadno v rozvadeci prepoji. Jen kolik lidi se toho nakonec odvazi kdyz se za to zavedou nejake sankce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se