Domů
Energetika v zahraničí
Rusko přesměrovává plynovodní toky plynu z Evropy do Číny
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Rusko přesměrovává plynovodní toky plynu z Evropy do Číny

Rusko po snížení dodávek do Evropy dodává plynovody více zemního plynu do Číny. Tím částečně ulevuje trhu s LNG a podle konzultantské společnosti Accenture to může vést ke snížení cen energií. Informovala o tom zpravodajská agentura Bloomberg.

Gazprom dodává do Číny historicky rekordní objemy plynu plynovody na úkor dodávek do Evropy. Čínská poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) tak klesá, čímž se částečně ulevuje celosvětovému trhu s LNG. Do budoucna je tento potenciál ještě větší.

„Co bude mít významný dopad, jsou dodávky ruského plynu do Číny. Poptávka Číny po LNG a v důsledku toho poklesnou celosvětové ceny,“ uvedl Ogan Kose, generální ředitel Accenture zaměřený na plynárenství.

Pro ruský plyn se vždy kupec najde

Státy Evropské unie hledají alternativní dodávky LNG s cílem zbavit se závislosti na ruském zemním plynu. V současnosti jsou sice exporty plynovody do Číny relativně nízké ve srovnání s dodávkami plynu do Evropy, nicméně zvyšující se toky postupně nahradí drahé LNG na čínském trhu.

Válka donutila Rusko urychlit diverzifikaci cílových trhů pro jeho zemní plyn. Exporty plynovodem Síla Sibiře tedy rostou a zároveň má Rusko plány vybudovat další infrastrukturu pro přepravu plynu do Číny.

„Ruský plyn se prodá někde jinde, zejména v Asii. Vždy zde bude jiný kupec pro tento plyn,“ tvrdí Kose.

Poptávka Číny po LNG doposud nebyla po pandemii koronaviru plně obnovena. Důvodem jsou zejména vysoké ceny LNG a nejisté výhledy ohledně dalšího vývoje pandemie a ekonomického výhledu. Pokud by se ovšem ekonomická aktivita Číny vrátila do stavu před pandemií, tak by mohla Evropě na trhu s LNG konkurovat o dodávky.

Vysoké ceny plynu nejsou dlouhodobě udržitelné

V případě , že by došlo k úplnému přerušení toků ruského plynu do Evropy, očekává konzultantská společnost Accenture až pětinásobné zvýšení cen plynu oproti současné úrovni. Tyto extrémně vysoké ceny by ale nepřežily blížící se zimu a v roce 2023 by průměrné ceny měly být podle jejich predikcí nižší než letos.

Zároveň existuje riziko globální ekonomické recese, což by zapříčinilo snížení poptávky po zemním plynu a tedy snížení cen. Evropa sama navíc na snižování spotřeby zemního plynu cílí. Podle Accenture tedy neexistují předpoklady pro dlouhodobé udržení vysokých cen plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Přemek z Mělníka
2. srpen 2022, 07:47

To se dalo čekat....,Čína a Indie zároveň přeprodávají zlevněný ruský plyn dalším sousedům a zájemcům. Samozřejmě s tučnou přirážkou...,čímž si dál svůj plyn vlastně zlevňují. Něco podobného zkouší i Saudská arabie, ale s ruskou ropou....,ale už i s plynem, ruským LNG...(levně koupí a s přirážkou prodají)....

EU vlastně hodila přes palubu Green Deal a zajišťuje si mnohem dražší LNG s daleko horším dopadem na životní prostředí....Dravé azijské ekonomiky dneška s levnými energiemi nás asi převálcují v poměrně nedaleké budoucnosti. Je o tom na Západě už dost prognoz....

Ladislav Novák
2. srpen 2022, 11:16

Převálcují nás každopádně, protože EU a její zelená parta spojená se socialisty u moci nám všem podřezává svou hloupostí větev, na které sedíme, a navíc socialistický přístup k ekonomice zvyšuje výrobní náklady na úroveń, kterou nemůžeme konkurovat asijským výrobcům, nehledě na nemožnost provozovat část výroby v prostoru EU z důvodů "ekologických" restrikcí dohnaných ad absurdum.

A možná se dočkáme i toho, že hypotetický plán Německa na přežití ve vymrzlých bytech v zimě s možností ohřát se ve veřejnosti přístupných vyhřátých prostorách se změní na drsnou realitu. :-)

Green Deal a uhlíková neutralita nade vše!

Jimi
2. srpen 2022, 08:40

To bych na tomto webu necekal. Velkohuba prohlaseni a zadna cisla. Realita je, ze Rusko do Ciny dodava 20% toho co do Evropy a ma v blizkych letech potencial toto zdvojnasobit. Ale nahrada Evropy Cinou coby hlavnim zakaznikem je jen vlhky rusky sen

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 10:11

mas pravdu, ja tiez skor uverim tebe ako nejakej neznamej konzultantskej firme Accenture, ktora este pred rokom hlasala zjavene pravdy o cenach plynu, ktore nikdy uz nebudu vyssie ako 50€.

richie
2. srpen 2022, 10:13

naviac vacsina objemu plynu pre cinu ide z celkom inych poli ako pre europu .. ak sa im podari realizovat plynovod altai, tak maju sancu presmerovat cast kapacit zapadnych lozisk (hlavne jamal) do ciny .. ale to je este na dlhe lakte a dost zalezi aj od ciny samotnej

Petr prochaska
2. srpen 2022, 10:56

To je pravda. Rusko dodávalo 140 bcm do Evropy plynovody a 15 bcm LNG. Turecko bere asi 50 bcm, jinak Rusko moc odběratele mimo EU nemá. Nicméně samo Rusko spotřebuje asi 500 bcm. Nynější situaci Rusko řeší nejenom vyšším importem do Číny, kde je omezená kapacita, ale také vyšším importem do Maďarska a Turecka. Hodně firem přesouvá výrobu náročnou na plyn právě do Maďarska a Turecka. V Rusku můžou navýšit výrobu hnojiv, která se dělají z plynu. Sankce již byly na hnojiva zrušeny.

Prostě situace se řeší tak, že se budou státy EU zbavovat průmyslu, který potřebuje hodně plynu.

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 11:01

Takze pridanu hodnotu necha Europa na Rusko. To je dobry, priam najlepsi sposob, ako polozit Rusko ekonomicky na kolena.

Pavel
2. srpen 2022, 11:41

Takze rusko bude vyrabet hnojiva a Evropa si stahne domu vyrobu aut a vsech dalsich technologicky narocnych odvetvi. Za me palec nahoru. Ovsem ten kdo vidi ve vyrobe hnojiv vysokou pridanou hodnotu, ten s tim samozrejme souhlasit nebude :)

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 12:04

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

mas u mna pivo, ked najdes v mojom prispevku slovne spojenie “vysoka pridana hodnota”. Ako sa nazyva ty choroba?
.

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 12:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

ta choroba, errata.
.

Pavel
2. srpen 2022, 13:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vyplývá snad z kontextu, ne? Nebo snad ztráta nízké přidané hodnoty ve prospěch rusaku dostane "ironie" Rusko na kolena? Aneb další díl Svancary na téma Ještě větší blbec než jsme doufali.
.

Ivan Švančara
2. srpen 2022, 14:08

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pavel, preco si nadavas?
.

Vladimír Šťastný
3. srpen 2022, 08:08

To, že se hnojiva stanou vysoce strategickou a tudíž drahou komoditou vás nenapadlo? A že se s nimi bude dát dělat to samé co s plynem, tedy vydírat, také ne?

Ivan Švančara
3. srpen 2022, 08:55

das ist komish, opravit po sebe preklep je porusenim pravidiel diskusie.

Jan Omasta
3. srpen 2022, 11:07

Žádná vlhký sen. Rusko i když prodává do Evropy méně plynu, vydělává dáky dvojitým cenám stejně jako dřív. Teď už jen zbývá aby ta nemehla v EU pochopila dřív než začnou mrznout a licitovat o drahý plyn, že se musí ponížit, omluvit se Rusům za podporu Ukrajiny a domluvit si s Rskem dlouhodobý kontrakt.

Vojta_7
2. srpen 2022, 13:08

Rusko zjevně nemá propojení mezi evropskou a asijskou plynovodní sítí, takže nic kromě LNG přesouvat nemůže... Do Číny se exportuje plyn z polí v oblasti Bajkalu, příp. ze Sachalinu. Postupné navyšování je plánované...

Chtělo by to uvádět data, protože při docela malém exportu do Číny to v příštích letech vzroste třeba o 400%, ale v mld. m3 to žádná senzace nebude...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se