Domů
Energetika v ČR
Bez proudu zůstává po nedělních silném větru na 2300 míst, vlaky už jezdí všude

Bez proudu zůstává po nedělních silném větru na 2300 míst, vlaky už jezdí všude

Bez dodávky elektrického proudu zůstává v Česku po neděli kvůli silnému větru na 2300 odběrných míst, nejvíce jich je na jihu Moravy. Situace na železnici, kde vítr zkomplikoval dopravu, se stabilizovala a vlaky opět jezdí ve všech úsecích. ČTK to dnes ráno řekli mluvčí distribučních energetických společností ČEZ a E.ON a Správy železnic (SŽ).

V neděli kolem poledne bylo v důsledku silného větru bez proudu skoro 53.000 odběratelů a počet poruch na vysokém napětí přesáhl stovku. Nejčastější důvodem byly stromy a větve popadané do vedení. Odpoledne se počet poruch podařilo energetikům snížit na polovinu a další opravili během večera a noci.

Dnes po 07:00 společnost E.ON evidovala podle mluvčího Romana Šperňáka ještě na 2000 míst bez proudu, přičemž většina byla na jižní Moravě. Nejpostiženější zůstává Prostějovsko a Blanensko, řekl ČTK mluvčí.

Společnost ČEZ měla podle mluvčí Soni Holingerové ráno bez proudu ještě 300 odběrných míst, přičemž dvě stovky byly v Pardubickém kraji a zbytek ve středních Čechách. Předpokladem je, že během dopoledne se i tyto poruchy odstraní, uvedla mluvčí a doplnila, že dnes mohou lidé ještě hlásit poruchy na nízkém napětí například na chatách či chalupách.

V noci se zlepšila situaci také na železnici, kde v neděli například několik hodin nejezdily kvůli pádu stromu do troleje vlaky na hlavní trati mezi Českem a Slovenskem u Lanžhota na Břeclavsku. Několik hodin byla neprůjezdná také hlavní železniční spojnice Prahy a Brna přes Vysočinu, u Žďáru nad Sázavou spadly na trať stromy. Všude byl již ale provoz obnoven. „Nemáme žádný úsek, kde by se nejezdilo,“ řekla dnes ráno ČTK mluvčí SŽ Radka Pistoriusová. Pod dvou kolejích se podle ní jezdí už i na Vysočině a u Lanžhotu.

ktp snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se