Domů
Energetika v ČR
ČEPS: Investice do soustav v příštích letech vzrostou aspoň o 10 mld. Kč ročně
Vedení VVN

ČEPS: Investice do soustav v příštích letech vzrostou aspoň o 10 mld. Kč ročně

Investice do tuzemské přenosové a distribuční soustavy se budou muset v následujících letech zvýšit minimálně o deset miliard korun ročně. Celkově by tak měly činit kolem 39 miliard korun za rok. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. Česko má podle něj i dalších expertů několikaleté zpoždění v rozvoji některých částí energetiky, musí proto zrychlit.

Podle šéfa ČEPS bude nutné poskytnout peníze zejména na budování takzvaných chytrých technologií do tuzemských sítí. ČEPS podle něj velkou část své soustavy už zmodernizoval, nyní jsou na řadě hlavně distribuční soustavy, kde technologií bude třeba víc. Podle Durčáka navíc vyčíslení investic nemusí být konečné. Suma deseti miliard korun ročně navíc podle něj vychází jen z předpokladů, které nyní ČEPS a distribuční firmy mohou odhadnout.

Pomoci posilovat tuzemské soustavy by podle Durčáka měla mimo jiné novela energetického zákona, která upravuje podmínky pro akumulaci a agregaci vyrobené elektřiny. Čím více akumulace, tím lepší pro řízení soustavy,“ podotkl. Česko má podle šéfa ČEPS v tomto několikaleté zpoždění.

Rozvoj tuzemských sítí bude mít vliv i na ceny energií pro odběratele. Podle místopředsedy představenstva společnosti ČEZ Pavla Cyraniho musí země zrychlit modernizaci tuzemské energetiky, aby měla v budoucnu konkurenceschopné ceny. Při současném zpoždění podle něj jinak hrozí, že elektřina v ČR bude v roce 2030 až o čtvrtinu dražší než v sousedním Německu.

Česko musí podle Cyraniho co nejrychleji vyřešit základní priority – financování jaderných bloků, rychlost odstavování uhelných zdrojů a jejich nahrazení plynovými a působení v zahraniční energetické politice, kdy je nutné zajistit dovoz energetických komodit z okolních států za konkurenceschopných podmínek.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
7. duben 2024, 20:45

Ze začátku by to chtělo , kdyby ČEPS přestal kupovat plynovody a investoval do rozvoje sítí celé roky místo investic do sítí vytvářel miliardové zisky , které se rozežíraly ve státním rozpočtu.

Jan Veselý
9. duben 2024, 09:52

Státní monopol nemá co vytvářet zisky. Poskytují důležitou službu, takže mají zisk buď investovat zpět pro zvýšení kvality služby nebo úměrně zisku snížit ceny.

Roman Kosařík
8. duben 2024, 12:18

Jaké překvapení po té spoustě let, kdy distributoři na rozvoj sítě z vysoka "kašlali" a ukázkově privatizovali zisky, přičemž v sousedních zemích bylo jasně vidět už v té době, že se do sítí bude muset investovat a taky to dělali. Teď, když to mají udělat i u nás, natahují ruku a snaží se o ukázkovou socializaci ztrát. V distribučním území ČEZ to není ještě taková hrůza (místy), ale EGD je v tomhle ohledu naprostá katastrofa.

Pravoslav Motyčka
8. duben 2024, 22:59

Co se týče malých FVE tedy rodinných domů , pak ČEZ distribuce prakticky vždy FVE připojí pravda někdy to trvá dlouho , ale je to. EON to je katastrofa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se