Domů
Elektřina
Pobaltí se v únoru 2025 chystá odpojit od ruské energetické sítě
přenosové vedení

Pobaltí se v únoru 2025 chystá odpojit od ruské energetické sítě

Elektřina
15 komentářů
2. srpen 2023, 17:56
ČTK

Pobaltí se v únoru 2025 chystá společně odpojit od ruské energetické sítě a synchronizovat svou síť se zbytkem kontinentální Evropy. Estonsko, Litva a Lotyšsko se tak rozhodly po ruském útoku na Ukrajinu. Elektřinu z Ruska už dovážet přestaly, ale jsou stále součástí společné energetické sítě s Ruskem a Běloruskem. Na svém webu o tom dnes informuje litevské ministerstvo energetiky. Na opatření se shodli provozovatelé sítí všech tří států.

Dohodu mají v nejbližších dnech schválit šéfové vlád všech tří pobaltských zemí, které jsou členy Evropské unie a NATO. Smlouva stanoví, že všechny tři státy šest měsíců před synchronizací společně odstoupí od smlouvy uzavřené s ruskými a běloruskými provozovateli sítí.

Vilnius, Riga a Tallinn jsou ze sovětských dob součástí společné, synchronně přepínané energetické sítě s Ruskem a Běloruskem – takzvaného Brellova systému. To znamená, že tyto státy jsou víceméně závislé na síti dvou sousedních zemí a zároveň jsou závislé na Moskvě, pokud jde o udržení stability jejich elektrických soustav. Taková situace se považuje za bezpečnostní riziko.

Rozvodna
Ilustrační foto

„Poprvé se operátoři těchto tří zemí společně jasně zavázali provést synchronizaci v určeném čase,“ řekl generální ředitel litevského síťového operátora Litgrid Rokas Masiulis.

Dohodnuta byla konkrétní opatření a termíny.

Pobaltské státy v posledních letech už podnikly kroky k synchronizaci energetické sítě se zbytkem kontinentální Evropy. Zejména Litva podle agentury DPA tlačila na rychlejší tempo a v dubnu sama otestovala izolovaný provoz své sítě. Lotyšsko a Estonsko ale nedávno uvedly, že nejbližší možný termín, který je technicky a ekonomicky proveditelný, je začátek roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Baton David
3. srpen 2023, 07:16

a zeď by na hranicích nechtěli?

Zdeves Pavel
3. srpen 2023, 09:40

Až vjedou Vagnerovci do Suwalskeho koridoru budou odříznuti už kompletně.

Roman Kosařík
3. srpen 2023, 13:53

Nic co by se nedalo "opravit" pár nálety a napalmem.

Dpetr
3. srpen 2023, 19:24

Už to nehulte. Pár tisíc wagnerovců, kterým navíc sebrali těžkou techniku, se rozhodně o nic takového pokoušet nemůže a nebude.

Vladimír Šťastný
3. srpen 2023, 10:04

Jen odpojujte hoši, odpojujte, je to stejně racionální rozhodnutí jako zadusit německé jaderky.

PetrD
3. srpen 2023, 12:47

Až na to, že vůbec.

Josef
3. srpen 2023, 19:35

I Vy jeden, když nevyšla předpověď jak zmrzne Evropa bez plynu z RF, poté jak nic nepojede bez ropy z RF, tak nyní to nepůjde bez elektřiny z RF?

Vladimír Šťastný
7. srpen 2023, 06:20

A všiml jste vy jeden, že letos v zimě téměř nemrzlo a že plyn a ropu z RF stejně dovážíme, jenom za ně platíme mnohem více, než kdyby původní obchodní vazby zůstaly tak, jak byly?

Pavel Lukavsky
3. srpen 2023, 13:23

Odpojit se od vyděračského a agresivniho a naprosto nevyzpytatelného státu je velmi dobré rozhodnutí. Z východu nepřišlo nikdy nic dobrého, říkal můj dědeček, byl to prostý ale moudrý muž. Pan šťastný má zřejmě spoustu "racionálních" důvodů, jen se o ně iracionálne nechce podělit :)

Zdeves Pavel
3. srpen 2023, 14:32

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A můžete nam uvést co hezkého a pozitivního nám přináší současný západ. Totální podrizenost, koloniální vysátí asi 500 mld ročně, zbrojení, LGBT, migranty a další hodnoty EU.
.

Zdeves Pavel
3. srpen 2023, 17:42

Můj čistě uvedeny komentář ve stejném duchu byl odebrán. Pokud se ale vede text v duchu odsouzení RF jako použil p. Lukavský je vše v pořádku. Nějak nemohu na rok 1938 zapomenout.

Josef
3. srpen 2023, 19:37

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vy asi ani nemůžete zapomenout jak jste v r.68 vítal....
.

Pravoslav Motyčka
4. srpen 2023, 22:38

Narodil jste se jen díky Rusům bez nich by Váš dědeček prolétl plynovou komorou. A co se týče současného dění na Ukrajině pak důvodem je ,že Evropa si nedokázala udělat normální bezpečnostní politiku , protože evropské státy , které jsou členy Nato nebo EU jsou vazaly USA ,které v Evropě prosazují politiku USA v Evropě a Rusko mimo ní o ničem jiném to není. Bez "zlého Ruska" tady Amerika totiž neměla žádnou moc. O stejnou politiku se pokoušení v Asii i jinde na světě. Tato válka je definitivní tečnou za 32 letou hegemonií USA. Začíná nový světový řád tzv. multipolární je to lepší a spravedlivější svět než ten kdy USA cucá přes svůj dolar MMF a další instituce zbytek světa.

Vladimír Šťastný
7. srpen 2023, 06:23

Odebírali jsme z Ruska plyn, ropu a její deriváty, palivo do jaderných elektráren. Mohl byste mi vyjmenovat případy za ty desítky let, kdy nás Rusko vydíralo nebo cenově šponovalo?

To USA, naši největší spojenci a kamarádi si neváhaly říci za LNG jistotu pětinásobku.

Nečtěte jen Seznam Forum24.

Dpetr
3. srpen 2023, 19:28

Nechápu, co mají společného události roku 1938 s komentářem p. Lukavského nebo tím vaším.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se