Domů
Energetika v ČR
ČEPS: Rozvoj energetické soustavy v ČR vyjde v příštích letech na stovky mld. Kč
Vedení VVN

ČEPS: Rozvoj energetické soustavy v ČR vyjde v příštích letech na stovky mld. Kč

Energetika v ČR
4 komentáře
3. říjen 2023, 14:13
ČTK

Rozvoj a posílení přenosové soustavy a distribučních sítí v Česku vyjdou v příštích letech na stovky miliard korun. Důvodem jsou nutná opatření na zajištění stability sítě při postupující dekarbonizaci a zvýšení spotřeby elektřiny. Na dnešní konferenci k jaderné energetice to řekl ředitel sekce Strategie státní společnosti ČEPS Karel Vinkler. Podle něj se tuzemská energetika v budoucnu neobejde bez více nových jaderných zdrojů, obnovitelné zdroje energie pokryjí budoucí spotřebu jen částečně.

Česká republika bude muset podle opatření Evropského parlamentu do roku 2030 snížit emise o 26 procent. To zvýší tlak na elektrifikaci tuzemského hospodářství, která by měla být náhradou za současné fosilní zdroje. To zároveň zvýší nápor na tuzemskou přenosovou soustavu a distribuční sítě. Podle Vinklera tak budou zapotřebí velké investice na jejich posílení a zajištění. Ty podle něj postupně vyjdou na stovky miliard korun.

Do budoucna, při předpokládaném odklonu od uhlí a dalších fosilních paliv, se podle Vinklera Česko neobejde bez dalších nových jaderných zdrojů, a to včetně malých modulárních reaktorů. I přes maximální možný rozvoj obnovitelných zdrojů energie totiž podle něj tyto zdroje pokryjí jen část budoucí spotřeby.

Na potřebě dalších jaderných zdrojů se shodli i další diskutující. Podle nich nelze spoléhat ani na import elektřiny ze zahraničí, protože předpokládaný růst spotřeby zatíží i tamní sítě. Podle údajů ČEPS odklon od uhlí výrazně navýší import energií do Česka už v roce 2030.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Do budoucna se připravuje stavba minimálně jednoho nového jaderného bloku v Dukovanech. O jeho stavbu se v aktuálním tendru ucházejí francouzská firma EDF, severoamerický Westinghouse a korejská KHNP. Původní termín pro podání přihlášek byl z 2. října odložen na 31. října. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

ČEZ loni spolu s nabídkami na stavbu nového dukovanského reaktoru dostal rovněž nezávazné nabídky na opce na další blok v Dukovanech a stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. ČEZ i stát už dříve připustily, že k pokrytí spotřeby elektřiny v Česku bude nejspíš do budoucna potřeba dostavět další bloky jaderných elektráren.

Vedle klasických bloků ČEZ připravuje výstavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v areálu Temelína v první polovině 30. let. Kromě toho firma vytipovala pro stavbu malých modulárních reaktorů další dvě lokality. Vzniknout mají v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku. V obou místech by měly ve druhé polovině příští dekády nahradit současné uhelné elektrárny. Podnik prověřuje i další lokality pro umístění reaktoru, například území elektráren Prunéřov, Ledvice, Mělník a Dukovany.

sip rot

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Slavomil Vinkler
3. říjen 2023, 18:49

Nějak jsem četl, že balíček na rozvoj sítí skrouhnou. Tak nevím, zda článek není straka na vrbě.

Richard Vacek
3. říjen 2023, 19:19

Stovky miliard? Jediná stovka miliard znamená, že každý přispěje částkou 10 000,-Kč. Nějak se nám ta OZE energie zdarma prodražuje.

Zbyněk Poisl
3. říjen 2023, 19:27

A to jsou jen sítě. Teď ještě to ostatní. OZE jsou prostě drahá hračka!

Pravoslav Motyčka
3. říjen 2023, 22:44

Začínají články typu je třeba investovat do sítí , proto jsou vysoké ceny za distribuci, no to víte koupit zadlužené plynovody to něco bude stát. Ale v číslech. Stát letos převede 60 mld. korun do ceny el. energie = cena 1kWh odebrané ze sítě zdraží zhruba o 1kč +DPH samozřejmě. Něco bude na OZE a něco se dá přes distribuci.

navíc 1MWh u nás znamená asi 450kg CO2 , takže stát dostane dalších 45EUR při ceně povolenky 100EUR/t tedy cca další 1kč kWh + DPH samozřejmě....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se