Domů
Energetika v ČR
ČEPS zvýšila loni zisk o 40 %, pomohly aukce přeshraničních kapacit či systémové služby
Zdroj: ČEPS

ČEPS zvýšila loni zisk o 40 %, pomohly aukce přeshraničních kapacit či systémové služby

Provozovatel české přenosové soustavy ČEPS, a.s. zvýšil v loňském roce výsledek hospodaření před zdaněním o 824,6 mil. Kč na 2 897,1 mil. Kč. Podle zveřejněné tiskové zprávy přispěly k nárůstu hospodářského výsledku zejména tržby z aukcí přeshraničních kapacit, tržby ze systémových služeb a překročení plánovaného salda ze zúčtování plateb za využití sítí při tranzitních tocích. 

ČEPS dále uvedla, že v oblasti nákladů rostly v loňském roce především náklady na ztráty včetně odpovědnosti za odchylku. Ztráty loni dosáhly hodnoty 1,2 TWh, a byly tak o 18 % vyšší než nejvyšší dosažené hodnoty v letech 2000 až 2016.

Objem přenesené elektrické energie v roce 2017 činil 63,37 TWh. Nejvyšší zatížení elektrizační soustavy nastalo 24. ledna 2017 a mělo hodnotu 11 769 MW.

Do rozvoje a modernizace přenosové soustavy investovala loni ČEPS více než 3,5 miliardy korun.

„V uplynulém roce společnost ČEPS investovala zejména do výstavby nových vedení, posílení přenosové schopnosti stávajících vedení a dokončení přechodu stanic přenosové soustavy na dálkové ovládání. Stěžejním investičním záměrem, který jsme v roce 2017 realizovali, bylo dokončení výstavby transformátorů s posuvem fáze v transformovně Hradec u Kadaně. Tyto speciální transformátory umožňují přenášet maximální množství elektřiny bez ohrožení spolehlivosti dodávek v České republice a významně tak chrání českou elektrizační soustavu proti nebezpečným přetokům elektřiny ze zahraničí,“ uvedl Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

První dva PST transformátory uvedla ČEPS do provozu v lednu loňského roku, zbývající dva byly od července ve zkušebním provozu. Uvedeny do provozu byly v září.

„Od svého částečného spuštění v polovině ledna přispěly tyto stroje jen za první pololetí letošního roku k omezování protékajícího výkonu přes naši přenosovou soustavu v 73 dnech,“ uvedla v září tehdejší mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se