Domů
Energetika v ČR
ČEZ v příštích deseti letech nabere 2600 nových pracovníků do jaderné energetiky
jaderné palivo

ČEZ v příštích deseti letech nabere 2600 nových pracovníků do jaderné energetiky

Energetická společnost ČEZ posílí svá oddělení jaderné energetiky. V příštích deseti letech přijme zhruba 2600 nových zaměstnanců do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících nové bloky. Nyní společnost v jaderné energetice zaměstnává kolem 2900 lidí. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zaměstnává v Česku více než 22.700 lidí.

Společnost ČEZ, a.s. během loňského roku nabrala celkem 1212 nových pracovníků, tedy podobně jako o rok dříve. Každý šestý nově příchozí loni nastoupil do oblasti jaderné energetiky. Tito zaměstnanci nastoupili do stávajících jaderných elektráren Temelín a Dukovany nebo do týmů, které budou připravovat nové jaderné zdroje, jako nový blok v Dukovanech či malé modulární reaktory.

Oproti předloňsku posílilo jadernou sekci více žen. V případě jaderných elektráren tvořily 11 procent nových pracovníků, v nástupech do společností Dukovany II a Temelín II pak 30 procent.

„Energetika je stále ještě velkou částí české veřejnosti vnímaná jako obor pro chlapy, to už ale dávno neplatí. Velmi mě těší, že se nám daří pro energetikou nadchnout stále více dívek i a děláme maximum pro to, aby se u nás cítily vítány. Zároveň jsme si vědomi toho, že naplnění cílů naší ambiciózní strategie Vize 2030 Čisté energie zítřka se nepodaří bez úsilí a zápalu všech našich zaměstnanců, i proto do našich řad chceme přilákat ty nejlepší lidi,“ řekla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

Stovky zaměstnanců posílily také zákaznickou obsluhu, tedy prodejní část. Nejvíce lidí nastoupilo v regionu západních Čech a na severní Moravě, tedy tam, kde má svá největší zákaznická centra a call centra.

ČEZ v současné době připravuje stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Společnost v závěru loňského roku obdržela tři nabídky, které nyní vyhodnocuje. Zájem mají francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Vedle toho společnost chystá také stavbu prvního malého modulárního reaktoru. Ten by měl vzniknout v Temelíně v první polovině příští dekády. ČEZ zároveň už nyní vybírá lokality i pro další modulární bloky. Malé modulární reaktory jsou podle firmy skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan
25. leden 2023, 15:53

haha... nevím kde tolik lidí najdou

Vladimír Šťastný
25. leden 2023, 18:59

2600 lidí za deset let najdou úplně snadno.

Pravoslav Motyčka
25. leden 2023, 22:33

ČEZ má vlastní školu pro svoje zaměstnance , je v Brně. Je to postgraduální studium a berou tam jen elitní absolventy techniky. Nevím jaké je o takové studium dnes zájem ale v každém případě ČEZ si svoje lidi vzdělává sám.

energetik
27. leden 2023, 07:51

A kam tu elitu schovávají?

minduton
27. leden 2023, 08:36

Obdobu takového programu má každý větší korporát, tím už dnes nikoho neohromíte. 2600 lidí vypadá úderně, Ale je to asi takové číslo, jako to, že ČEZ bude investovat do sítí xx miliard Kč. Nikomu to prostě nic neřekne. Míchají se jablka s hruškama. Jak do sítí by museli kvůli obnově investovat tak jako tak, tak by tak jako tak museli investovat i do přijímání nových lidí (odchody do důchodu, fluktuace atp.). Tj. z těch 2600 lidí by stejně museli půlku přijmout, i kdyby nepostavili vůbec nic nového, protože jim třebas 130 lidí každý rok prostě odejde do důchodu nebo zcela pryč. Což za 10 let udělá 1300 lidí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se