Domů
Energetika v ČR
CVVM: Češi se neshodnou, zda lze nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů
Vedení VVN

CVVM: Češi se neshodnou, zda lze nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů

Energetika v ČR
18 komentářů
19. listopad 2021, 17:10
ČTK

Češi se neshodnou na tom, zda je možné nahradit výrobu elektřiny z klasických zdrojů, jako jsou tepelné elektrárny spalující uhlí nebo plyn, jaderné elektrárny či velké přehradní vodní elektrárny, výrobou elektrické energie z větrné energie, slunečního záření nebo ze spalování biomasy. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Mínění o nahraditelnosti klasických zdrojů v šetření vyjádřila zhruba polovina (47 procent) oslovených, z toho 14 procent je o tom přesvědčeno rozhodně a 33 procent si to myslí spíše. Naopak více než dvě pětiny (42 procent) občanů ve výzkumu vyjádřily opačný názor, že klasické zdroje nahradit nelze. Z toho 28 procent si to myslí spíše a 14 procent rozhodně. Zbylých 11 procent respondentů je nerozhodných.

Skeptičtěji se k možnosti nahrazení klasických zdrojů výroby elektřiny výrobou z obnovitelných zdrojů staví Moravané či obyvatelé Královéhradeckého a lidé, kteří se politicky řadí jednoznačně na levici nebo do pravého středu. Pochybnosti mají také ti, kteří si myslí, že by se měl do budoucna zvyšovat podíl vyrobené elektřiny z jaderných zdrojů, a stoupenci výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Optimističtějšími jsou naopak obecně obyvatelé Čech, zejména Středočeského a Plzeňského kraje, ukázal výzkum. Možnost nahradit klasické zdroje obnovitelnými podpořili také respondenti, kteří se politicky hlásí na pravici a ti, kdo by si přáli snížení podílu jaderných zdrojů na výrobě elektřiny a jsou rozhodně proti výstavbě nového bloku v Dukovanech.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných se kloní k názoru, že spotřeba elektřiny v Česku bude do budoucna růst – z toho 30 procent respondentů si to myslí rozhodně a 43 procent spíše. Dalších 15 procent oslovených se domnívá, že spotřeba elektrické energie zůstane v budoucnosti na současné úrovni. Šest procent respondentů v šetření uvedlo, že spotřeba elektrické energie se bude do budoucna snižovat.

Průzkum mezi 904 dotazovanými se uskutečnil na přelomu června a července letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Emil
19. listopad 2021, 17:52

Jen by mě zajímalo, z jakého důvodu se u průzkumníků z CVVM zrovna biomasa vymanila z nelichotivé škatulky "klasické zdroje". Přitom je to nejstarší zdroj energie, jaký se lidstvo naučilo aktivně využívat, a ve škatulce "klasické" je naopak zdroj, který si lidstvo osvojilo až jako poslední.

A proč bychom měli např. naprosto absurdně nahrazovat výrobu elektřiny z vodních elektráren pálením biomasy.

Milan Vaněček
19. listopad 2021, 19:50

Spíše bych dělil zdroje elektřiny na

1) zařízení vyrábějící horkou páru a teprve její pomocí pak v parním stroji či turbíně mechanickou energii a pomocí ní pak (pomocí elektromagnetické indukce) elektřinu. To je zatím dominující klasika která zahájila průmyslovou revoluci (uhelné, plynové, jaderné elektrárny, biomasa, bioplyn)

2) zařízení již přímo přeměňující mechanickou energii proudícího (chladného) vzduchu či vody ve výrobu elektřiny. To jsou větrné a vodní elektrárny.

3) zařízení přímo přeměňující sluneční energii (zdroj života na Zemi) na energii elektrickou - to je nejnovější, nevyčerpatelný, nejčistší zdroj elektřiny=fotovoltaika.

Je zajímavé, že již více lidí u nás si myslí, že ty zdroje ad 1), zvláště ty neobnovitelné z nich, lze nahradit postupně zdroji ad 2) a 3). Ale rozhodující je, že už to ví naprostá většina techniků ve světě.

Emil
19. listopad 2021, 20:19

1) Tak to slyším prvně, že se z bioplynu vyrábí horká pára, která pohání turbínu nebo dokonce parní stroj?! Asi nějaká novinka.

2) A kde jste přišel na to, co "již více lidí u nás si myslí"? Vy máte k dispozici výsledky nějakých dřívějších průzkumů s tou samou otázkou, ze kterých je patrný nějaký trend toho co si lidé myslí?

jozka
19. listopad 2021, 20:39

Pouziju citat autority, kterou snad nezpochybnite:

"Už Vám to tady říkali, zřejmě je to marný, marný, ...."

Bob
19. listopad 2021, 21:23

Pan Vaněček dnes zjevně neměl dobrý den. To jsou tedy "perly".

Dnes, kdy se výroba elektřiny hodnotí podle produkce CO2 dá do jedné skupiny zdroje s minimální (JE) a maximální produkcí (uhlí) CO2. A tu s minimální chce nahradit zdrojem s několikrát vyšší produkcí CO2.

Kam zařadí koncentrační solární elektrárny s parními turbínami? To je podle něho asi zdroj klasický a neobnovitelný, když používá parní turbínu.

Je podle p. Vaněčka rozdíl, zda lopatky turbíny pohání 40°C teplý vzduch (VtE), nebo 40°C pára (parní turbína)? Nápověda: ta pára nemusí být vodní.

Jaderné parní elektrárny zahájily průmyslovou revoluci někdy kolem roku 1 800?

JE parní je prý klasika a JE chlazená sodíkem, plynem apod. kde se nebude vyrábět pára a nebude tam parní turbína, ale teplo se použije třeba v technologickém procesu bude co?

FV zdroj energie je starší, než první jaderný reaktor a první JE. A to je podle něho FV nejnovější zdroj.

Richard Vacek
21. listopad 2021, 07:11

Snad je vhodnější zdroje rozdělit podle koncentrovanosti. Pak zjistíme, že člověk ve využívání zdrojů přecházel od málo koncentrovaných k těm více. Na vrcholu je jaderná elektrárna. Takto si lidé zajišťovali dostatek energie aniž by museli kvůli jejímu získávání obsazovat velkou plochu. Z tohoto pohledu se větrná, solární nebo pálení dřeva jeví jako krok zpět.

Přechod ke koncentrovaným zdrojům probíhal nejen v energetice, ale i v potravinářství - sběr kořínků - zemědělská velkovýroba; lov - chov jatečních zvířat; rybolov - aquakultury; ruční výroba - automatizované linky.

Koncentrací se navíc dosáhne i vysoké produktivity v dané oblasti (jádro je 30x produktivnější než fotovoltaika) a v konečném důsledku zvýšení životní úrovně.

Emil
19. listopad 2021, 22:04

Ještě bych podotkl, že do tábora nevěřících zřejmě patří i německá ministryně životního prostředí Svenja Schulze, která obhajuje zařazení zemního plynu do taxonomie se slovy: “If we cannot finance gas, coal will be prolonged”.

Zbyněk Poisl
20. listopad 2021, 08:12

Za současného stavu techniky a v dohledné době je to nemožné!

Omega
20. listopad 2021, 10:39

Ten nadpis je špatně. Měl by znít jinak - třeba takto - Češi se neshodnou, jestli mají dost peněz na náhradu výroby elektřiny z klasických zdrojů.

PETR
20. listopad 2021, 11:43

Staci prejit na stranky prezit s minimem ee.Ale vyhlidky nejsou nijak ruzove /staci k tomu jeste postavit nabijecky na benzinkach/, k tomu centraly na benzin,alespon nebude daleko pro benzin?

Milan Vaněček
20. listopad 2021, 13:39

ad Omega: ano, zatím ještě nemají, zavádění OZE je výsadou technicky pokročilých zemí resp velmi bohatých zemí, co si koupí jakoukoliv vyspělou technologii.

Myslím, že u nás plně fotovoltaika a větrné elektrárny bez dotací nastoupí až v letech 2025-2030.

Ale nakonec technický pokrok zvítězí, do Rakouska-Uherska a do českých zemí se taky dostal technický pokrok a průmyslová revoluce se zpožděním vůči Anglii.

V letech 2025-30 už bude minimálně 2/3 lidí v ČR zřejmé, že hi tech v energetice jsou fotovoltaické a větrné elektrárny a bateriová akumulace. Čistá, levná elektřina.

V té taxonomii, co jsem popisoval výše (včera) jsem nezmínil spalovací motory pro výrobu elektřiny.

Ale snad nyní už každý Čech ví, jak i třeba ve výrobě klasických automobilů jsou důležité polovodičové čipy. Zkrátka bez polovodičů to už v současném průmyslu a životě vůbec nejde. Nebo chcete opustit počítače a mobily? A začíná to být pravda i v energetice, která má velkou setrvačnost.

Pavel Veselý
20. listopad 2021, 23:05

Co ten Vaněček bere, že tak opět blouzní.Jen by mě zajímalo jakou energii prave měl když to psal? Doufám že tu fotovoltajskou!

Bob
20. listopad 2021, 22:21

Takže Čína je technicky pokročilá a velmi bohatá země.

Vlastně nejpokročilejší na světě, protože vyrábí FV panely pro celý svět.

Josef
21. listopad 2021, 02:12

Na to co je možné by se měli ptát odborníků a pak se ptát běžných lidí co chtějí. Za mě je nahrazení klasických zdrojů nemožné. Prakticky dnes je možné vidět potenciál zejména ve střešních instalacích FV el. dobře fandím tomu ať se střechy pokryjí FV panely postavme 5 nebo 7 GW v FV elektárnách jenže kolik se tím dá ziskat do 7TWh ročně celková čistá spotřeba ČR všechn druhů energie je 333TWh. Takže výborně můžeme mít 2% naší celkové energetické spotřeby z FV panelů. ALe i kdyby se jich postavilo více pak to stejně nepomůže spoléhat na tyto zdroje jako na budoucnost je při poměru k těmto číslům směšné. Za mě je budoucnost jaderná energie. Elektromobilita a nějaká umělá paliva jestli to bude plyn metanol čpavek nebo vodík to opravdu nevím.

Milan Vaněček
21. listopad 2021, 09:56

Pane Josef, technický pokrok vítězí, podívejte se do historie. Staré technologie pomalu mizí či ustupují.

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách je technologie 20. století, v jaderné části se vyrábí jen (velmi masivně) horká pára a dál je to klasická tepelná elektrárna.

Zato fotovoltaika, to už je přímá přeměna energie ze Slunce na elektřinu. To už je o dva levely výše. (o jeden level výše než JE jsou vodní a větrné elektrárny, tam se přímo mechanická energie přemění v elektřinu).

Pro země ve střední Evropě (náš region) musíte ale fotovoltaiku kombinovat s větrnými elektrárnami a/nebo elektránami vodními aby jste vyráběli dost elektřiny po celý rok.

Ale hlavně je třeba omezit obrovské plýtvání elektřinou a teplem v zimě, jako důsledek mizerného zateplení našich obydlí a veřejných budov. Tam je obrovský prostor pro úspory energie.

Celosvětové prosazení OZE ponechte vědcům a technikům, kteří tomu rozumí a vládám, které jsou hospodářsky nejúspěšnější ve světě. Teď po Glasgow je už jasné, že tento celosvětový přechod bude rozumným tempem,

když někdo (jako Němci) bude ho chtít uskutečnit do roku 2040 či dříve, ať si ho u nich uskuteční,

když Čína to plánuje do roku 2060 a Indie do 2070 a USA a Rusko a další významní znečišťovatelé závazky nepřijímají,

tak i ČR musí zvolit svoje tempo, reflektující naši zastaralou, dosluhující RVHP energetiku, ale současně musíme myslet na budoucnost, což jsou celosvětově obnovitelné zdroje. Ty musíme postupně začít budovat hned, od cca 2025 zcela bez dotací.

Jinak budeme čím dál tím více zaostávat a z pozice montovny se přesuneme o level níže do posice velkoskladů a logistiky.

Richard Vacek
21. listopad 2021, 14:06

Asi nevíte, kolik mědi a dalšího materiálu je potřeba k tomu, aby FV elektrárna fungovala. A jak málo je ta měď využívána. Stejně tak elektronika - spousta elektroodpadu z měničů, které celkem nic nevyrobí a za pár let jdou na recyklaci.

PETR
21. listopad 2021, 16:06

Podivejte se ven na tu unverzi ,jak u vas vitezi!!! Nebo mrznete v elektromobilu 2 hodimy v kolone na dalnici pred benzinkou,kde jste si chtel puvodne dobit???Kdo tedy VITEZI???

Petr Hariprasad Hajič
25. listopad 2021, 14:48

Někdo moudrý kdysi řekl: "Nemohu slavit velký úspěch, když si dám maláý cíl."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se