Domů
Energetika v ČR
Dotace na kotle budou dostupnější, dosáhnou na ně i lidé s nižšími příjmy
Kotlíkové dotace

Dotace na kotle budou dostupnější, dosáhnou na ně i lidé s nižšími příjmy

Dotace na výměnu kotlů za ekologičtější budou dostupnější, nově na ně dosáhnou i domácnosti s nižšími příjmy nebo senioři. Získat budou moci až 95 procent potřebné částky. Liberecký kraj teď zjišťuje, jaký bude o dotace zájem, podle toho peníze na dotace z Operačního programu Životní prostředí získá. Na dotaz ČTK to dnes řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Zájemci o dotaci se mohou hlásit do konce roku na e-mail kotliky@kraj-lbc.cz nebo na telefonním čísle 485 226 579.

Finanční podpora se bude týkat výměny starých kotlů na pevná paliva za nový ekologický zdroj v rodinných domech. O dotaci může podle Ulvra žádat pouze vlastník nebo spoluvlastník rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který v něm bydlí. Čistý příjem žadatele nesmí být v letošním roce vyšší než 170.900 korun na jednoho člena domácnosti, domácnosti důchodců nebo invalidních důchodců příjmy dokládat nemusí. Dotace jsou určené na výměnu starých kotlů na pevná paliva, na plynový kotel může domácnost získat až 100.000 korun, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 130.000 korun.

Liberecký kraj má s tzv. kotlíkovými dotacemi zkušenosti, první žádosti začal přijímat 25. ledna 2016. Ve třech kolech dostal kraj přes 6000 žádostí, celkově podpoří výměnu zhruba 4460 kotlů, na které rozdělí bezmála 495 milionů korun. Zatím mohli zájemci získat od 75.000 do 120.000 korun, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší navíc dalších 7500 korun. V průměru se dotace pohybovaly kolem 111.000 korun.

Příjem žádostí do posledního kola ukončil Liberecký kraj letos v květnu. V posledním kole uspělo se žádostí o dotaci více než 1800 projektů, z toho zhruba deset procent už bylo dokončeno a proplaceno. Na dalších projektech se pracuje, na jejich dokončení mají žadatelé ještě rok.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Tomas Urbanek
8. prosinec 2021, 20:05

Kdo si dnes poridi kotel na plyn nebo TC vzduch/x do starsiho domu (na drazsi varianty a investice /vrt, zemni prace/ asi lide s omezenym prijmem mit nebudou) by musel byt minimalne mentalne postizeny. Ale kdyz jsou ty dotace, ze... :-)

maly jarda
8. prosinec 2021, 20:52

dotace na kotle = krást peníze chudým a dávat je bohatým

.. to samé dotace na fotovoltaiku na střechách, to samé elektromobily a nejlépe zakázat všechno ostatní jako bonus .. prostě zelený fašismus jak z čítanky

josef
8. prosinec 2021, 21:32

Na druhou stranu ti bohatší zase platí daně z kterých se ty dotace přidělují a jinak nedostávají od státu žádné dávky jako chudší část populace. Peníze chudým se tím rozhodně nekradou.

Ivan Novák
8. prosinec 2021, 22:28

Bita je městská střední třída. Daně platí vztaženo k příjmům velké, na dávky nemá nárok, bydlí ve vlastním ale v paneláku s dálkovým topením. Sloní křivka se tomu říká, blíže třeba Pikkety.

josef
8. prosinec 2021, 22:59

Tak pozor, ale dotace na zateplení bytových budov také existují a teď se připravuje legislativa komunitní energeticky takže si postavíte FV elektrárnu na střeše a el. energii z ní si budou moci odebrat jednotliví majitelé bytů. Stejně jako když si pořídíte systém na ohřev TUV pomocí slunce. Dotace navíc dostávají teplárny a tyto dotace nepřímo proudí k jejich zákazníkům nemyslím si z tohoto pohledu že majitel bytu je dnes reálně znevýhodněn jen nemožností stavby FV elektrárny za stejných podmínek jako majitel RD což se brzy změní. Jinak bytový dům se dá celkem lacino velmi dobře zateplit když vyměníte okna za 3 skla a zateplíte 25 cm šedého polystyrénu pak se nemusíte už nikdy zajímat o cenu vytápění, protože spotřeba tepla na byt je minimální. To že se to tady zateplovalo tak že se dali 2 skla a zdi se zateplily 10cm obyč. EPS jen dokresluje blbost lidí co v těch domech bydlí ušetřili 20% nákladů na renovaci budovy a teď platí dvojnásobek ceny za topení než by bylo nutné, kdyby to udělali pořádně.

Ivan Novák
9. prosinec 2021, 00:35

Vysvětlujte před 10 roky na schůzi SVJ, tehdy snad ještě družstva, že Pepa, co je známej člena představenstva a se svou firmou práci provede hned, a přestane tak foukat do bytu rozvrzanými dřevěnými rámy, nabízí jen dvoudílná okna, a trojdílná, která tu tehdy dodával málokdo, by byla lepší, vydržte ještě sezónu a zaplaťte víc... Dtto polystyren pár let nato. A kotvit FVE na térpapirem izolovanou rovnou střechu, to si raději počkám na zkušenost někoho jiného. Vyztužit ji, opovolovat novou statiku a doizolovat zadarmo nebude a chce to fandu, kterých moc není.

energetik
9. prosinec 2021, 09:59

Malý Jardo máš to v hlavně popletené. Tady se nejedná o dotace vyplácené z daní a posbírané chudým jako to vidíme například u jaderné energetiky. Ty dotace na OZE a kotle jsou vyplácené z emisních odpustků od těch kteří nám zde bez zodpovědnosti škodí, ničí životní prostředí a zdraví. Máme na ty peníze z emisích odpustků nárok za ty škody které zde musíme takovýmto "podnikáním" strpět. "Podnikání" kdy si vybraní vytvářejí zisk, tím že bez zodpovědnosti škodí ostatním.

Pokud si ty peníze z odpustků nerozeberou domácnosti, tak je rozkrade ČEZ s politiky.

energetik
9. prosinec 2021, 17:19

maly jadro. Jasně, tak se přestěhujete mimo EU, třeba do Británie, tam "určitě" odpustky platit nebudete a lidé si tam nechají od vás neomezeně škodit a ničit zdraví pro váš větší zisk. Tak blbý už naštěstí nejsou na spoustě míst i mimo EU a těch míst je naštěstí stále méně kde si musí lidé nechat srát na hlavu.

Jste si poplet i dobu, lži tady byly před 32 lety.

Tomas Urbanek
9. prosinec 2021, 08:04

kdyz tohle ctu tak mam dojem, ze dotycny nevychodil snad ani zakladni skolu.

"Jinak bytový dům se dá celkem lacino velmi dobře zateplit když vyměníte okna za 3 skla a zateplíte 25 cm šedého polystyrénu pak se nemusíte už nikdy zajímat o cenu vytápění, protože spotřeba tepla na byt je minimální."

tak pro ty, kteri tomuhle veri mam informaci- neni to pravda.

ano usetrite. treba i polovinu. ale zadny zazrak ze stare budovy nikdy neudelate. sam jsem presne toto podstoupil. dokonce i peclive zaizoloval veskere vnejsi tepelne mosty. presto spotrebuji na topeni za sezonu v prepoctu 380MW. a o cenu topeni se stale dost zajinam.

josef
9. prosinec 2021, 09:28

To jako bydlíte v bytě a potřebujete 38MWh to určitě ne, takže ne bydlíte ve starém domě, to je právě ten rozdíl starý dům nikdy tak dobře za ruzumné peníze nezateplíte , protože máte neizolované podlahy a stěny od země , mnohdy nelze ideálně zateplit ani střechu , protože není místo atd. Bytový dům má proti tomu X pater a přízemí není často vytápěno , protože tam jsou sklepy střecha je plochá a lze jí izolovat dle libosti a většinu pláště budovy tvoří okna.

energetik
9. prosinec 2021, 17:40

Já vím o těch kteří vyměnili okna za trojskla, zateplili byt a platí za teplo ještě více než před zateplením. S vyúčtováním tepla se díky našim zákonům zdeformovanými zájmy teplárníků dají v bytovém domě dělat velké kouzla a svou spotřebou tepla to nijak neovlivníte. Teplárnící mají zájem o to aby ti co šetří dotovali ty co plýtvají, to jim zaručuje další zisky a znehodnocuje jakékoliv úspory. Jediná šance je když se zateplí celý dům, ale tam kde jsou nájemníci kteří byt nevlastní ve většině není zájem o zateplení, přece nebudou investovat do cizího. Podobně kde je většina důchodců, ti také nenechají investovat a jen to chtějí doklepat bez čekání na nějaký návrat investic.

Tady je takové vyúčtovaní pro porovnání před a po zateplení:

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=7108&p=146837#p146773

Dobrá "sranda" také je když jsou vedle vlstního bytu prázdné byty třeba od města. Město drze rozpočítá spotřebu tepla všem, ať se tam topí do otevřených oken nebo ne. Ale když si já do vlastního bytu nenajdu nájemníka, tak to nikoho nezajímá a 80% nákladů musím zaplatit i když se v bytě netopí z CZT, nebo má byt vlastní zdroj tepla a nebo je zateplený na pasivní standard.

Josef
9. prosinec 2021, 20:24

Společné vlastnictví má své nevýhody a to je zejména omezené možnosti jednotlivců rozhodovat o svém bydlení. Na druhou stranu je to o lidech takový panelák lze v principu ekonomicky výhodně přestavět na dům v pasivním standartu. Bylo velkou chybou, že dotace do zatepelní bytových nebyly podmíněné dosažením velmi nízké energetické náročnosti budovy.

Tomas Urbanek
9. prosinec 2021, 08:07

preklep - oprava: 38MW :-)

mart
9. prosinec 2021, 09:31

38, předpokládám MWh, je nic neříkající bez velikosti objektu. Zateploval jste panelák, kde jste zateplil podlahy nad suterénem, střechu, obvody, vyměnil okna, pak na panelák dobrá spotřeba. Nebo jste zateploval velký rodinný dům, kde jste třeba nechal podlahu bez izolace? Pak je spotřeba opravdu vysoká a buď je to malou tloušťkou izolace, nebo nějakými nezateplenými místy jako je podlaha, velikostí objektu, nebo kombinací.

josef
9. prosinec 2021, 12:03

Ne to nemá cenu ten člověk nepochopil základní rozdíl v konstrukci bytových domů a rodinných domů, kdy RD má z principu mnohem větší spotřebu energie na plochu, a pokud vlastní starý úzký dům obdelníkového tvaru někde na vesnici pak takové domy jsou i po zateplení energeticky poměrně náročné, proto je lepší v těchto domech pokud je to reálné udělat podlahové topení a topit pak tepelným čerpadlem země/voda spotřeba energie sice zůstane vyšší , ale topný faktor je okolo 5 tím se i velký 2 generační dům tohoto typu vytopí za méně než 7MWh ročně.

luboš
9. prosinec 2021, 08:08

Pokud si bytový panelák pořídí na střechu něco, co sníží spotřebu tepla z dálkového vytápění, tak mu dodavatel tepla obratem vyrobí individuální cenu tepla násobně vyšší, než má zbylý soubor odběratelů. Návratnost takové investice je záporná, to znamená, že konečný spotřebitel tepla zaplatí za teplo a TUV za rok víc, než před "dotovanou" střešní akcí. V bytech zásobovaných centrálně teplem v ČR bydlí cca 3 mil. lidí plus minus milion a pro tyto lidi nikdo nic nevymyslel, pouze zavřít výrobny, kde se teplo vyrábí levně. Roky byla prováděna masáž obyvatelstva na přechod z uhlí na zemní plyn. Kdo to udělal, zapláče nebo zmrzne. Dřevní hmota bude v horizontu 5-ti let nedostatkové zboží, protože velké fabriky (třeba výroba automobilů) přechází na dřevní hmotu a dostupné spalitelné dřevo vykoupí. Mám zkušenosti z okolí, kde jedna vesnice má kotelnu na slámu a v kružnici o průměru 50 km vykoupí vše co na poli vyroste plus veškerý "odpad" z čištění obilí atp. To, co mělo končit v půdě, vyletí komínem. Planeta čím dál víc chcípá. Kdo z domácností přejde za dotace na biomasu, opět za 5 let zapláče. Smrkové lesy jsou minulost a na dubové lesy se Evropou pomalu ale jistě rozšiřuje choroba známá pěstitelům oliv, která je zahubí. Až se státní lesy vypludrují, tak je v souladu se zákonem prodáme do rukou zahraničních investorů. Co nám zůstane? Výzkum "nové energie" bez výsledků, zmrzačená krajina a společnost.

Omega
9. prosinec 2021, 12:37

Tyhle dotace jsou skvělé. Nejlepší je ta část o příjmech - tím se vyřadí většina lidí (170 900 je důchod jednotlivce). Navíc do starého nezatepleného domu nemá TČ smysl - takže zůstane jen varianta plyn nebo dřevo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se