Domů
Energetika v ČR
Drábová povede úřad pro jadernou bezpečnost dalších pět let, jmenovala ji vláda
jaderné palivo

Drábová povede úřad pro jadernou bezpečnost dalších pět let, jmenovala ji vláda

Energetika v ČR
9 komentářů
25. říjen 2023, 18:02
ČTK

Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zůstane Dana Drábová. Dnes ji do funkce s účinností od 1. listopadu na dalších pět let jmenovala vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Drábová úřad vede nepřetržitě od roku 1999, je tak nejdéle sloužícím státním úředníkem v nejvyšší pozici v zemi.

SÚJB vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Úřad funguje od roku 1993.

Výběrové řízení na šéfa SÚJB vyhlásila vláda na konci srpna. Důvodem byla povinnost z nedávno chválené novely služebního zákona, podle níž je nutné nově vybrat vedoucí pracovníky úřadů, kteří jsou ve funkci déle než pět let.

Mezisklad vyhořelého paliva v Dukovanech, zdroj: SÚJB
Ilustrační foto

Server Aktuálně.cz v pondělí uvedl, že Drábová byla jediným přihlášeným uchazečem ve výběrovém řízení. Současná šéfka byla po pohovoru schválena výběrovou komisí jako vhodná žadatelka. Dnes jí proto vláda podle Rakušana ve funkci potvrdila.

Stát v předchozích měsících vyhlásil výběrová řízení i na další šéfy státních úřadů, například na předsedu Správy státních hmotných rezerv (SSHR), Českého báňského úřadu (ČBÚ) a Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a Puncovního úřadu. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se už s jednotlivými zájemci uskutečnily pohovory, následně úřad vybere nejvhodnější adepty, které poté předloží ke schválení vládě. Zda se jimi zabýval kabinet už dnes, na tiskové konferenci po jednání vlády nezaznělo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Ivan Novák
25. říjen 2023, 19:56

Kdy v harmonogramu výstavby EDU5 přijde na řadu schvalování Předběžné BZ (v případě výběru Korejců nebo Francouzů by šlo o pole dosti neorané; hraje se na to ještě vůbec)?

Ivan Novák
25. říjen 2023, 21:47

Dodatek: už jsem to našel. Podle platného znění atomového zákona je PBZ povinnou součástí dokumentace pro etapu výstavby, ale SÚJB ji schvalovat nemusí. Co to má znamenat pro praxi, si představit nedovedu, ale taky nemusím.

Pravoslav Motyčka
25. říjen 2023, 20:34

Drábové je 62 let už je za zenitem a nic nového tomu úřadu už nepřinese. Na tokovou pozici měl být jmenován někdo okolo 40 -45 ti let.

Čestmír Berka
25. říjen 2023, 21:38

a má přinášet něco nového? Co?

Zdeněk
26. říjen 2023, 05:49

Ani nic nového přinášet nemusí. SÚJB je státní úřad, ne výzkumné centrum. Lidi to pořád moc nechápou. Paní Drábová je skvělá odbornice, ale (jak ona sama říká) je "jen" státní úřerdník.

intfor
26. říjen 2023, 08:06

I státní úřad má pracovat efektivně, zvyšovat efektivitu, aplikovat novinky a ne být zkostnatělou dinosaří institucí. Snad si nemyslíme, že by bylo v pořádku, aby úředníci používali kalamáře, husí brky a abakus. Pokud někdo říká, že na úřad není potřeba přinášet nic nového, tak se pak nelze divit tomu jak některé úřady vypadají, že úředníci neumí použít ani excel, do počítače ťukají rychlostí jeden úder za minutu, o využití sofistikovanějších nástrojů ani nemluvě. Tím neříkám, že to je aktuálně případ SÚJB, přeci jen má výhodu v technickém založení většiny lidí, ale udržování úředníků důchodového věku také příliš nefandím.

Karásek
28. říjen 2023, 21:55

V případě spuštění nové JE v ČR jí bude přes 80.

Zdeves Pavel
25. říjen 2023, 22:28

Drábová by vlastně o ničem z toho nového neměla rozhodovat. Ona je pouze byrokratickou vedoucí úřadu a případně odvolací instance. Problém je její povaha, kdy nesnese nikoho kdo je odborně vyšší level než ona. Proto někteří ředitele sekcí historický odešli.

Karásek
28. říjen 2023, 21:58

Jaderná lobbystka dále v čele jaderné lobby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se