Domů
Energetika v ČR
Experti: Energetika v ČR potřebuje rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů i jádro

Experti: Energetika v ČR potřebuje rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů i jádro

Aby česká energetika dokázala plnit závazky plynoucí z takzvané evropské Zelené dohody (Green Deal) a zároveň snížila svou závislost na dodávkách plynu z Ruska, je zapotřebí investovat do rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů, jaderné energetiky a zvýšit také využívání takzvaných kogeneračních jednotek. Ty dokážou kombinovat výrobu tepla a elektřiny. Uvedli to odborníci na energetiku na dnešní konferenci v Brně.

Svatopluk Vnouček ze společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu, představil možné scénáře energetického vývoje v Česku v souvislosti se snižováním emisí. Upozornil na to, že ČEPS tyto scénáře sestavil ke konci loňského roku, není v nich tak zohledněn možný vliv války na Ukrajině na ceny energií nebo zásobování plynem. Podle takzvaného progresivního scénáře, který počítá s koncem uhlí v ČR v roce 2033 a novým jaderným zdrojem v roce 2036, začne potřeba dovozu elektřiny do Česka sílit už v roce 2025. „V roce 2030 bude Česko podle našich simulací v případě progresivního scénáře z energetického hlediska importní zemí, stejně jako Německo nebo Polsko. Dlouhodobý a pravidelný přebytek podle tohoto scénáře bude vykazovat pouze Francie,“ uvedl Vnouček.

Zásadní je podle něj zavedení takzvaných kapacitních mechanismů do české legislativy. Kapacitní mechanismy jsou zjednodušeně řečeno speciální platby provozovatelům zdrojů, kteří mají záložní výkon k dispozici a jsou připraveni ho v případě nedostatku okamžitě poskytnout.

Ředitel úseku analýzy trhů a prognózy firmy ČEZ Pavel Řežábek upozornil, že v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu posílila Evropská unie některé aspekty takzvané Zelené dohody. Chce v některých aspektech vývoj urychlit a Evropská komise prosazuje plán REPowerEU, který má pomoci dosáhnout dostupnější, bezpečnější a udržitelnější energie. Počítá mimo jiného se snížením závislosti na plynu z Ruska, které nyní dodává asi 40 procent plynu do zemí EU. Německo plánuje v roce 2035 výrobu veškeré elektřiny z obnovitelných zdrojů. Všechny tyto faktory budou mít podle Řežábka vliv i na českou energetiku. „Obnovitelné zdroje u nás rostou pomalu, je potřeba jejich budování zrychlit a rozšířit a také postavit nový jaderný zdroj,“ uvedl. Zásadní je podle něj také elektrifikace teplárenství a získání podílu Česka na terminálech pro zkapalněný zemní plyn v sousedních zemích.

Odborníci opakovaně zmiňovali také problém s nedostatečnou výrobou elektřiny fotovoltaickými elektrárnami v zimním období, podle zakladatele firmy Tedom Josefa Jelečka by s překlenutím těchto období měly pomoci kogenerační jednotky. „Jsme schopni postavit dostatečný výkon pro pokrytí i budoucí spotřeby elektřiny jak ČR, tak i budoucí elektrické mobility, avšak pouze za předpokladu, že bude současně budován zaručený flexibilní výkon, kterým je právě kogenerace,“ uvedl Jeleček.

ska kš

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Rejpal
22. březen 2022, 23:41

no vzhledem k tomu že se téměř veškerý plyn u nás použává mimo elektroenergetiku tak je nám pro jeho nahrazení rozvoj OZE docela k ničemu a při současných cenách el. energie 6,5kč /kWh v topné sazbě včetně poplatku za OZE - Ceník ČEZ ,je investice do tepelných čerpadel jako alternativy k plynu ekonomicky zcela nesmyslná. Takže podle mě jedinné co by pomohlo k náhradě plynu přispět by bylo exportní clo na vývoz el. energie a vystoupení ze systému obchodování s povolenkami (ETS) a samozřejmě snížení provozních dotací na solární elektrárny a jeho zrušení pro všechny nové OZE. Pak by bylo nutno prolomit těžební limity v severních čechách. Tento soubor opatření by výrazně zlevnil el. energii a způsobil by , že drahý plyn by byl z našeho trhu postupně vytlačován tepelnými čerpadly a uhlím. Pokud stát k tomu zahájil stavbu horkovodů z JETE a Dukovan / Praha , Brno... / a zahájil stavbu alespoň 4 jaderných bloků pak bychom mohli být výhledově energeticky samostatní. Pokud si někdo myslí že samotný rozvoj FVE na střechách budov změní naší energetiku tak , aby se mohla zbavit závislosti na dovozech pak se hrubě mýlí plyn se používá k vytápění v zimě přitom FVE dává v průměru jen 4% instalovaného výkonu ( listopad-leden). Ani 200GW výkonu by nepokrylo výrobu el. energie z FVE v zimě natož pak náhradiu vytápění budov plynem..... Energetická koncepce současné vlády je utopistická ještě více než byla za vlády Babiše, který za 8 let neudělat v energetice nic kromě toho, že nás nasměroval na totální závislost na plynu a současná vláda je naprosto nekompetentní.

hlpb
23. březen 2022, 07:42

Rajpale, nepiš o něčem čemu nerozumíš. Zjisti si fakta a pak se nebudeš ztrapňovat.

Vlastním tepelné čerpadlo v RD, vytápěná plocha přes 200 m2 a spotřeba EE za celou zimu pro vytápění 4,5 MWh, díky TČ mám nízký tarif 20 hodin/den tzn. vytápění v letošní zimě mě bude díky TČ stát cca 14.000,-Kč.

JVr
23. březen 2022, 08:29

Máte vzduch-voda, nebo jiné?

U těch TČ jsou nemalé investiční náklady 120 k samotný HW a zpravidla k tomu tak 50-80k instalace, podle toho, co vše je třeba nainstalovat a doplnit (podlahovka stoojí...). Tyto náklady pak musíte nějak rozložit do toho topení v tom domě. Pokud vám vydrží 20 let tak si přičtěte 10k ke každému tomu roku topení, tzn. místo 14 k jste hned na 24 k to nemulvím o náladech na servis a nákladech na investované finance. Tedy ono to s tím topením za 14 k jak píšete není tak růžové. Pokud máte TČ země-voda tak se bavíme řádově o 100k navíc v investicích.

BTW zkuste vysvětlit důchodci s 10 tis/měs důchodem, že si má koupit TČ za 200k a pak už dá za zimu jen 14 tis za topení každý rok. A potrestá tím toho zlobivého rusa.

Jan Veselý
23. březen 2022, 10:55

Aha, už je to tu zase, argument babičkou: Něco nejde, protože někde existuje chudák osamělá babička žijící s malým důchodem ve svém domečku a radši umře než by se odstěhovala.

Tak já navrhuju, aby něco dělali všichni ostatní a babičku nechat na pokoji nebo jí to tepelné čerpadlo zasponzorovat. Stát, kraje a obce už roky dělají první, poslední, aby lidi přesvědčili k pořízení nějakého čistějšího zdroje tepla na doma, včetně tepelných čerpadel. Někdo by s tím měl těmhle babičkám pomoci. Dejte seznam těch, co znáte nějakému agilnímu místnímu podnikateli z oboru a on už jim s tím pomůže. Škodný nebude.

A přestaňte si tady vymýšlet hloupé výmluvy.

Martin P
23. březen 2022, 11:43

"Dejte seznam těch, co znáte nějakému agilnímu místnímu podnikateli z oboru a on už jim s tím pomůže. Škodný nebude."

Jste si tím jistý?

Vladimír Šťastný
23. březen 2022, 12:04

Problémem nejsou jen chudé babičky, ale také lidé, kteří žijí ve starých domech, kamenných, cihlových bez tepelné izolace a bez hydroizolace, takže i zateplení je u nich problém. Pro ty TČ není, protože by to vůbec nezaplatili a nejspíš ani nevytopili.

JVr
23. březen 2022, 14:27

Tady někdo neumí číst, je někde zmíněno slovo "nejde"?

To že, by to něco nešlo já nikdy nepíši, můžete si přečíst všechny mé příspěvky za poslední 3 roky. Můj příspěvek byl spíše míněn směrem k oné „skvělé“ ceně topení TČ bez započítání jakýchkoliv vstupních/amortizačních/servisních nákladů, které se k tomu váží (odhaduji že vaše čerpadlo země-voda nešlo ve vstupních nákladech pod 300k) a mohou bez problému tvořit i přes 50 % ceny. Narážím pak především na srovnávání s jinými druhy vytápění.

Jinak co se týká oné babičky, která má těch 10k důchod, tak ji mám hned vedle (sousedka). Má nezateplený poměrně starý domek, kde protopíte majlant. Zateplení si pravděpodobně nemůže dovolit (letos snad bude měnit okna) stejně jako ono TČ. Teoreticky topí plynem, ale topit jen tím by asi neutáhla, tak tam má ještě kotel na pevná paliva (starý dobrý Viadrus asi U26? - na koks) a v tom shoří vše, co najde. Ale toto téma jsem nechtěl rozvádět - jen zdůraznit, že vstupní náklady na TČ nejsou nízké. A nějaké programy typu kotlíkové dotace apod., kterými budete argumentovat nejsou pro ni, protože již má ten supr eko zdroj - plyn.

hlpb
23. březen 2022, 11:51

JVr, vzhledem k cenám energií a jejich potřebě s nimi šetřit, je TČ super. Když jsem se rozhodoval při stavbě domu čím budu topit, měl jsem dvě možnosti. Plyn jsem zcela vyloučil, kvůli chování rusáků 2009 a 2014. Pak mi zbylo TČ nebo elektrokotel. Dnes díky volbě TČ ušetřím cca 10 MWh EE/rok = cca 30-50.000 ročně. Při dnešních a hlavně budoucích cenách je návratnost investice do TČ několik málo let. Ve státě nežijí jen důchodci, spousta jich žije v bytových domech, kde přechod z dálkového vytápění, nebo plynových kotelen na TČ nepředstavuje žádný problém.

Jan Veselý
23. březen 2022, 11:56

Já byl v podobné situaci. Moje váhání rozhodlo to, že "plynárny" chtěly za přípojku 80 tisíc. Tak nemají nic a já topím TČ a vařím na indukci. Naprostá spokojenost.

hlpb
23. březen 2022, 12:29

Honzo, tak to jsme na tom podobně TČ + indukce, zvažuji pořízení FVE 6 KW + baterie 13 kWh, znamenalo by to 1/2 ostrovní systém s přebytky. Po zbytek roku výrazná úspora. Soused si už objednal FVE s baterií, tak budu mít přesná data.

Jan Veselý
23. březen 2022, 13:07

Teď je trh přehřátý. Čekám na to až přijde recese. Cena půjde dolů, kvalita nahoru a já svými úsporami trošičku pomůžu ekonomice.

Petr prochaska
23. březen 2022, 15:21

Na intalaci TČ nebo solárů se nyní čeká až půl roku. Situaci s Ukrajinou to ze dne na den nevyřeší. Navíc v EU přibývá lidí, takže je potřeba více energie.

Martin
23. březen 2022, 08:54

Jestli jste stihnul ještě zafixovat do konce loňského léta, tak to máte samozřejmě super a můžete si v klidu vytápět za Vámi uvedené peníze.

Vžijte se ale do situace těch, kteří se právě rozhodují pro tepelné čerpadlo při dnešních nabízených cenách. To už se pohybujete v rozmezí 30 - 40 000,- Kč podle délky fixace ceny. je za zimu. Kde máte ještě zbytek roku. To už zase taková výhra úplně není. Na druhou stranu, co dneska výhra je že?

Navíc u DS D57d spotřeba v NT už nehraje prakticky roli, pže u regulované položky je cenový rozdíl minimální a co se týče silovky, tak díky slušně pokřivenému trhu už obchodníci dávají pro VT i NT stejnou cenu.

hlpb
23. březen 2022, 11:56

TČ má nespornou výhodu, že proti elektrokotli ušetří cca 60% EE. Díky tomu platí základní pravidlo, čím vyšší jsou ceny energií (EE a zemní plyn) tím více se TČ vyplatí. Úspora je navíc celoroční, protože i ohřev vody je mnohem levnější.

asdfrb
23. březen 2022, 13:53

Mam data pre Slovensko. Slovenske domacnosti spotrebuju 2 miliard m3 zemneho plynu rocne. Vychadza to priblizne 20 TWh energie rocne. Rocna spotreba elektrickej energie na Slovensku je 30 TWh elektrickej energie. Na Slovensku je okolo 1 miliona rodinnych domov. Nech polovica kuri plynom. Za ake obdobie zozenies 500 000 tepelnych cerpadiel. Kde zoberies dalsich 6 TWh elektrickej energie, ak zoberiem COP 3, ktoru budes potrebovat najme pocas obdobia oktober - marec lebo vtedy sa kuri.

Doma kurim plynom. Mame nizsie ceny elektriny ako v cechach a ked som to prepocitaval vykurovanie TC oproti plynu, tak rocne na elektrine by som usetril mozno tak 5000 kc. No len tepelne cerpadlo, ktore mozem pripojit na radiatory by ma vyslo tak 150 000 - 200 000 Kc.

Rejpal
23. březen 2022, 23:15

No myslím ,že o TČ vím docela dost. Například pokud máte 4,5 MWh pak máte ztrátu domu asi 7kW máte novostavbu bez rekuperace ne nějak moc zateplenou. Vtip je v tom že dnes byste za vytápění takového domu dal při dnešních cenách asi 30 tisíc ročně . Při životnosti TČ nějakých 15 let a ceně 250 000 musíte mít ročně zisk proti plynu alespoň nějakých 25 000 aby se Vám vyplatilo vyměnit TČ za plynový kotel. Pokud se podívám na ceny plynu a elektřiny pak je to dnes tak nastaveno, že celkové náklady na tepelné čerpadlo vzduch vodo a plyn u úsporných domů jsou praticky stejné. To byste musel mít dům s větší spotřebou a nebo systém země / voda tam to jsou jiné počty. Ale přes 90% TČ jsou dnes systémy vzduch / voda. S těmi pokud máte zatepený dům si moc nepolepšíte. Když máte kupovat nový plynový kotel , platit plynovou přípojku pak jsou to zase jiné počty ,ale my jsme mluvily o náhradě.

Richard Vacek
23. březen 2022, 00:00

Základem všech řešení je pořádný blackout. Bez něj se bude stále naslouchat nesmyslům.

Jiří Kelnar
23. březen 2022, 10:54

V tomhle ohledu mě poslední dny celkem zaráží to, že ČR se daří líp využívat instalovanou kapacitu solárů oproti Německu. To to němci nastavěli na blbých místech anebo proč pravidelně jedou třeba na 50 % instalovaného výkonu a my klidně na 85 %? Jinak to počasí by mělo být poslední dny asi podobné, takže jeho vliv na to asi nebude tak velký.

Petr prochaska
23. březen 2022, 13:53

Částečně to může být způsobeno nižší vlhkostí v ČR, aktuálně jen asi 20%.

Jiří Kelnar
23. březen 2022, 14:00

To mě pravda nenapadlo. Jinak prý dneska v Německu nejezdily ráno nákladní vlaky, svaluje se to na Green Deal, ale údaje z Agory tomu úplně nenasvědčují a vypadá to asi na něco v distribuci, týkalo se to jen severu.

Petr prochaska
23. březen 2022, 14:02

A taky pokud se díváte takto dopoledne, tak u nás začíná svítit slunce o chvilku dříve než v Německu.

Jiří Kelnar
23. březen 2022, 14:26

Tady jsem se díval zpětně 24h zhruba na ten peak výroby.

Vít Jakub
23. březen 2022, 15:46

"Urychlovače vývoje" v podobě REPower EU.... Hmmm... Když se urychlovalo dle předchozího plánu, tak to za EU skončilo snížením celkových emisí GHG o 16% na hrubé domácí spotřebě energie za USD698 miliard v období 2010-2019 a nasazením "urychlovačů hoření". Tedy rychlejším a větším pálením toho, co hoří snáz (plyn) https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_13_20/default/table?lang=en Snad bude reparát lepší....

Zbyněk Poisl
24. březen 2022, 09:03

Jádro zcela určitě. OZE jsou kničemu. V Německu včera stálý nákladní vlaky, protože neměly elektriku. Kdy to už těm naivním fanarikům dojde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se