Domů
Energetika v ČR
Fotovoltaické elektrárny jsou na více než 150 tisících tuzemských domů. Nové elektrárny jsou obvykle doplněny baterií
Ilustrační foto: ČTK
Zdroj: ČTK

Fotovoltaické elektrárny jsou na více než 150 tisících tuzemských domů. Nové elektrárny jsou obvykle doplněny baterií

Do sítě se v tuzemsku loni připojilo podle dat distributorů přes 82 tisíc nových fotovoltaických elektráren s výkonem přesahujícím 970 megawattů. Většinu z nich si pořídili majitelé rodinných domů, vlastní soláry ale buduje také stále více firem.

Růst táhly hlavně domácnosti, díky nimž přibylo 820 megawattů. Fotovoltaiku si jich loni pořídilo přes 80 tisíc, přičemž obvykle ji doplňovaly baterií. Tu v tuzemsku vlastní až 92 procent majitelů fotovoltaických elektráren, čímž se Česko řadí mezi světové premianty, jak upozornil Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace, která data prezentovala.

Přestože došlo ke krachu několika společností, například Malina, FG Energy či Alpha Solar, trh se stabilizoval. Zkrátila se také doba čekání na připojení a distributoři zákazníkům poskytují lepší podporu. Od minulého roku si třeba na jejich stránkách je možné prohlédnout, jak je na tom kapacita sítě v daném místě a zda lze elektrárnu připojit. Problémy s přístupem do sítě však stále podle Solární asociace mají instalace s velkým výkonem.

Firmy čekají na ceny elektřiny

O vlastní zdroj energie mělo loni zájem také stále více firem. Celkově instalovaly více než 2 500 elektráren s celkovým výkonem okolo 140 megawattů.

Nové elektrárny vznikly na výrobních halách, nákupních střediscích i na kancelářských budovách. Vlastních solárních panelů se dočkal například obchodní areál v Hodkovicích nad Mohelkou poblíž Liberce nebo zemědělská společnost Agro Sedlice na Strakonicku.

Ilustrační foto

Žádat o finance z Modernizačního fondu tento rok mohou firmy společně s obcemi a jejich příspěvkovými organizacemi. Pro ně se spustí čtyři programy, z něhož poslední dva jsou zaměřené na obce a větší jednotky, jako jsou kraje.

Naopak solární parky v tuzemsku vznikají pomalu. Loni „vyrostlo“ větších instalací s výkonem přesahujícím jeden megawatt pouze 25 a jejich souhrnný výkon dosáhl 67 megawattů. Vlastní baterii jich má přitom v současné době pouze 1,4 procenta.

„Chceme-li potenciál solární energie v Česku využít a hlavně se připravit na velice reálný scénář, že se uhelné elektrárny budou odstavovat dříve, než se čekalo, musíme přidat ve výstavbě solárních parků, varuje výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Současné tempo podle Solární asociace je výsledkem zdlouhavého schvalování a připojování. Několik velkých projektů se dokonce zastavilo a čeká na vývoj cen elektřiny. Podpořit vznik nových elektráren by naopak v tomto roce mohly dotace z Modernizačního fondu a hlavně schválení potřebné legislativy pro start agrovoltaiky, tedy skloubení pěstování plodin s výrobou energie.

„Můžeme se dostat do situace, kdy se uhelné elektrárny přestanou provozovatelům vyplácet a nové jaderné bloky ještě nebudou postavené. Bez dostatku obnovitelných zdrojů u nás bude elektřina výrazně dražší než u sousedů, argumentuje Krčmář, proč je vývoj velkých projektů podle Solární asociace důležitý.

Třetina z obnovitelných zdrojů

Celkový výkon všech fotovoltaických elektráren v tuzemsku nyní dosahuje 3,5 tisíce megawattů. Elektřinu do sítě dodává necelých 170 tisíc elektráren, z nichž je přes čtyři pětiny na střechách rodinných domů, tedy asi 150 tisíc. Navzdory růstu ale Česko zaostává za některými svými sousedy. Podobně velké Rakousko instalovalo jen za minulý rok soláry o celkovém výkonu 2200 megawattů. Polsko loni postavilo elektrárny o výkonu 4600 megawattů.

Solární asociace načrtla tři různé scénáře možného vývoje. Realistický scénář počítá s tím, že by Česko v roce 2030 mohlo dosáhnout na přírůstek 1750 megawattů ročně. Záleží to ale hlavně na tom, jak rychle se odstraní bariéry spojené se schvalováním projektů či následným připojováním do sítě.

Plány současné vlády počítají s tím, že by nové solární elektrárny měly přibývat. Do konce dekády by se jejich celkový výkon v tuzemsku měl zvýšit minimálně o deset tisíc megawattů. Vyplývá to z plánu na postupné snižování emisí, který minulý rok připravilo ministerstvo životního prostředí společně s ministerstvem průmyslu a obchodu.

Mají přibýt stovky turbín

Národní klimaticko-energetický plán předpokládá ukončení spalování uhlí v roce 2033, ostatní fosilní paliva se stopky dočkají v roce 2050. Nahradit je má převážně jádro a energie ze slunce a větru. Do roku 2030 by tak měl podíl obnovitelných zdrojů stoupnout z dnešních přibližně 18 na 30 procent.

Ke splnění cíle bude potřeba podle výpočtů vlády zvýšit výkon solárních elektráren o zmiňovaných deset tisíc megawattů a také instalovat dalších alespoň 1,5 tisíce megawattů výkonu větrných elektráren. V české krajině se tak objeví stovky nových turbín.

Ilustrační foto

„Trend ukazuje, že cíl do roku 2030 jsme schopni splnit. Zásadní podmínkou však je smysluplné využití finančních prostředků, které získává Česko za prodej emisních povolenek,“ tvrdí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Peníze na nové zdroje by měly putovat z Modernizačního fondu, ze kterého má Česko čerpat až 500 miliard korun.

Evropská komise považuje tuzemské plány na využití „zelených“ zdrojů za nedostatečné. Česko by podle ní za následujících šest let mělo dosáhnout minimálně 33procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě, aby celá Unie mohla splnit cíl 42,5 procenta, který si stanovila. Konečnou podobu Národního klimaticko-energetického plánu musí vláda odevzdat do června tohoto roku.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Petr Hariprasad Hajič
24. leden 2024, 04:37

Tohle je přesně to po čem volám už několik tet. Vypadá to, že vládní úředníci konečně pochopili, že OZE je nejrychlejší, nejjednodušší a pravděpodobně i nejlevnější cesta, jak dosáhnout uhlíkové neutrality včas pokud přestanou výtěžky z emisních povolenek zalepovat díru v rozpočtu a použijí je tam, k čemu jsou určené - k rozvoji obnovitelných zdrojů.

Emil
24. leden 2024, 06:51

To nevypadá protože ani není, spíš to bude tím, že domácnosti zpanikařily z cen energií, které se utrhly ze řetězu.

Petr
24. leden 2024, 08:41

Kolega má pravdu. Jádro nás nezachrání, protože cokoliv jaderného dnes začneme stavět, to bude zprovozněno tak za 15 let. To bude doba, kdy budou “jaderné ceny” energie těžce nekonkurenceschopné.

Emil
24. leden 2024, 08:50

Kolega nemá pravdu, stavění solárních elektráren v našich podmínkách k dosažení uhlíkové neutrality nevede ani za 15 let ani nikdy jindy. Vaše laické představy o cenách čehokoliv za 15 let na tom nic nemění.

Miloslav Černý
24. leden 2024, 11:02

Inkvizice byla, je a bude v každé době, je třeba jenom se jí nebát a snažit se jí přetlačit silnějšími argumenty, aby se ani nemohla toho stébla chytat a to bývá vždycky běh na dlouhou trať.

hlpb
24. leden 2024, 09:31

Jaderná cesta v energetice je určitě možná, znamenala by mít postavenou energetiku z 90% - 100% na jaderných elektrárnách. Odstávky a poruchy pak vykrývat pomocí plynových elektráren. Při této cestě nesmí být v síti zapojeny FVE a VTE. ČR jde jinou cestou , rozhodla se podpořit OZE a brzy pochopí, že nelze kombinovat velké množství JE a FVE + VTE vedle sebe. Nefunguje to nikde na světě. Už letos na jaře a v létě budeme pozorovat doslova genocidu uhelných elektráren, kvůli velkému nárůstu FVE v Německu, Polsku, Rakousku, Slovensku a ČR. Osud uhelných elektráren postupně potká i stávající jaderné. Sledovat to můžeme ve Francii, kdy dochází kvůli levnější výrobě z VTE a FVE k omezovaní jaderných elektráren skoro každý den. Obrovský růst instalovaného výkonu FVE bude znamenat, že FVE se stane do roku 2030 dominantním zdrojem energie u nás od dubna do září. V té době bude vytláčet ostatní zdroje, protože je to nejlevnější zdroj energie. Pro samoodběratele je cena 0 €/MWh, pro velké elektrárny se pohybuje cena 30-50 €/MWh. S tím se nedá soupeřit, stávající i nové bloky vyrábějí a budou vyrábět mnohem dráž. Garantovanou cenu z nového jaderného bloku se dozvíme už na konci dubna.

sabi
24. leden 2024, 11:14

Až se zima, co jste dělal v létě, co odpovíte? Byl jsem bláhový...

Emil
24. leden 2024, 11:24

Akorát žádnou "jadernou cestu", s energetikou postavenou "z 90% - 100% na jaderných elektrárnách" vůbec nikdo nenavrhuje ani s ní nekalkuluje, takže to jste psal úplně zbytečně. Žádný důvod proč by nešlo "kombinovat velké množství JE a FVE + VTE vedle sebe" samozřejmě neexistuje a na světě to funguje v řadě zemí. Kdyby nešly kombinovat FVE a VtE s existujícími jadernými elektrárnami, tak by samozřejmě nemohly fungovat ani bez nich, ty totiž situaci nijak nezhoršují, maximálně ji mohou zlepšit, jak sám protichůdně argumentujete Francií.

Žádný osud uhelných elektráren jaderné elektrárny nepotká, protože jde z hlediska marginálních nákladů, které rozhodují o uplatnění na trhu, o dva naprosto rozdílné typy elektráren. Ve Francii nedochází k omezování jaderných elektráren "kvůli levnější výrobě z VTE a FVE", dochází k tomu částečně proto, že je pro jaderné elektrárny výhodné při spotových cenách blízkých nule již prodanou elektřinu za mnohem vyšší ceny na dlouhodobých trzích nevyrobit a místo ní přeprodat tu zadarmo. Druhý důvod je ten, že po zkušenostech z předchozích let EDF neprodává na dlouhodobých trzích celou svoji produkci ale jen část, aby pak opět nemusela dokupovat elektřinu kterou nemá, jako se to stalo v předchozích letech, až si francouzská vláda vymyslí další jejich regulaci, nebo dojde k neočekávanému propadu výroby, jako se to stalo kvůli problémům s napěťovou korozí.

Pro samoodběratele samozřejmě není cena 0 €/MWh, opět je zajímavé že marginálními náklady argumentujete jenom ve chvíli kdy se vám to zrovna hodí. Stávající ani nové bloky rozhodně nemají marginální náklady mnohem dražší než vámi vybájených 30-50 €/MWh, naopak jsou obvykle mnohem nižší. Za určitých okolností mohou být i záporné.

Petr prochaska
24. leden 2024, 11:34

I v té zimě jsou dny kdy svítí, takže FVE zvládne vytopit celý dům přes TČ, ohřáv vodu, poskytnout EE pro spotřebiče a dobít elektromobil. Dnes je potřeba trochu větší FVE, ale do budoucna se zvyšuje účinnost panelů. Další den ale bude potřeba dodat 50 kWh EE. JE je v tomto naprosto k ničemu. Bude potřeba záložní zdroj na dobu kdy nefouká a nesvítí, což v konečném důsledku jsou asi 3 měsíce v roce, možná i méně.

Emil
24. leden 2024, 11:40

JE taky neslouží k tomu aby zálohovala něčí FVE, slouží k pokrytí základního zatížení, což kromě vodních elektráren nikdo nedokáže levněji. FVE si budete muset zálohovat něčím jiným, určitě si nějak poradíte.

Bob
24. leden 2024, 12:34

A proč zrovna 90% v jádru?

Já si dovedu představit nízkoemisní energetiku v kombinaci JE, VtE, bioplynu, VE v jakémkoliv poměru.

JE i VtE vyrábějí více v zimě, což potřebujeme.

Nějaká další PVE by se také hodila a to zvláště kvůli OZE.

Jenom mi tam moc nepasují FVE. Ale chápu jejich výhodnost v případě samovýroby bez, nebo s minimálními přetoky, protože takové nezatěžují (nadměrně) distribuční soustavu. Druhá věc je, že jsou kvůli nim dodatečné náklady (např, disponibilní zdroje na čas, kdy nesvítí), které pak platíme všichni. Další pak, že z toho neplatí daně, které si pak stát vybere jinde. Mimochodem jsem zvědav, odkud stát vezme ty miliardy, které mu doposud plynou ze spotřební daně z benzínu a nafty, až přejdeme na elektromobily.

A k odstávkám a případně poruchám JR - čím víc jich bude, tím menší problém při neplánované odstávce. Ty plánované pak v době nadbytku elektřiny.

Pro samovýrobce samozřejmě není cena elektřiny 0. Copak ta FVE, pojištění, revize, apod. jsou zadarmo?

Pokud FVE, tak musí mít akumulaci alespoň pro letní překlenutí ranní a večerní odběrové špičky (alespoň udržení stálého výkonu cca od 6:00 do 21:00 hod.).

Podívejte se do Německa na inovativní aukce OZE elektřiny. I se zcela nedostatečnou kapacitou akumulace:

1) Bylo podáno tak málo nabídek, že musela být zrušena.

2) Pokud by akumulace byla dostatečná, počítejte s cenou elektřiny podstatně nad 100 €/MWh.

Bob
24. leden 2024, 12:50

Kromě toho odpůrci JE si neuvědomují při své argumentaci, že u nás, ale třeba i ve Francii "jadernou" elektřinu neprodávají JE. Prodává ji velká společnost, která má spoustu další produkce ze zdrojů jiných (vodní, plynové, větrné, atd.).

Takže může usoudit, že v některých situacích je pro ně výhodné z celkového pohledu utlumit o něco výrobu v JR. Třeba proto, že je krátkodobě záporná cena elektřiny.

Dokonce i kdybychom měli hypotetickou ekonomicky samostatnou jadernou divizi ČEZ, prodávala by (tentokrát opravdu jadernou) elektřinu celoročně velmi levně. Zhruba výkon 4 GW vyrábí velmi levnou elektřinu a jeden nový 1 GW bude vyrábět dražší. I při poměru 4+4 by to cenově vycházelo velmi dobře.

Petr prochaska
24. leden 2024, 16:03

to Bob:

V Norsku už zavedli poplatek 1 Kč/km pro elektromobily. Ty inovativní aukce byly v Německu ještě za vysoké ceny panelů. Cena panelů mezitím klesla na půlku.

hlpb
25. leden 2024, 12:19

Emile, samovýrobci samozřejmě mají cenu své vyrobené a spotřebované energie 0,-Kč/kWh. Neplatí nejen za silovou elektřinu, ale samozřejmě neplatí ani za distribuci či OZE poplatek.

Budoucí náklady nového bloku bude určena garantovanou cenou výkupu. ČEZ jí odhaduje na 70-100 €/MWh. Už v dubnu budeme vědět kolik to nakonec bude. Ale ani staré JE nevyrábí 0,30 Kč/kWh (neplést si to s cenou paliva), do konečné ceny z JE se musí kromě paliva započíst desítky miliard nákladů na obsluhu, provoz, opravy JE (mzdy, údržba, dodavatelé).

Emil
25. leden 2024, 22:10

Bláho, samovýrobci samozřejmě nemají "cenu své vyrobené a spotřebované energie 0,-Kč/kWh", protože elektrárnu nedostali zadarmo a provozní náklady taky nejsou zdaleka nulové.

Náklady "na obsluhu, provoz, opravy JE " jsou stejné (nebo dokonce vyšší) když elektrárna v době vysoké výroby FVE omezuje výrobu jako kdyby to nedělala, takže to není k omezování důvod. Ty desítky miliard se snadno rozpustí v desítkách miliard kWh vyrobené elektřiny, takže málo platné, s vámi vybájenou cenou "30-50 €/MWh" se dá soupeřit velice snadno.

Michal K.
24. leden 2024, 10:05

preco sa to potom nedari v Nemecku ? Tam to stavaju cez 20 rokov a emisie v energetike su stale obrovske. Uhlikova neutralita v nedohladne

Miloslav Černý
24. leden 2024, 10:52

Nic není hned, je třeba dočkat času jako husa klasu. Na té rovnici Vám chybí inovace, účinnost atd., což v budoucnu překlopí vyhodnost jasně na stranu OZ. Budeme mít starosti s likvidací toho stávajícáho jádra natož toho kontraversního nebezpečného a drahého nového jádra. Na cizím (eráru) se vždycky dobře hospodařilo.

Michal K.
24. leden 2024, 11:05

to znie ako tvrdenie, ze aj socializmus fungoval. len sme mu dali malo casu. pockat este takych 20-40 rokov a bol by to raj na zemi.

Miloslav Černý
24. leden 2024, 14:57

Jeden o voze druhý o koze.

Petr
24. leden 2024, 16:53

Německo je na dobré cestě. Kdyby jim nevypadl ruský plyn jako dočasné médium, byli by z hlediska emisí vysmátí. Pomalu už nastává doba na to znovu rozjet stavbu paroplynovek, které za 10 let začnou pálit vodík.

Emil
25. leden 2024, 21:59

Chybí k tomu rozjetí stavby paroplynovek "maličkost", sehnat 60 miliard Euro na dotace do jejich výstavby, protože se "kupodivu" soukromým investorům něco takového vůbec nevyplatí.

cleanenergywire. org/news/germanys-plans-back-power-station-fleet-face-eu60-bln-funding-gap-analysis

Pravoslav Motyčka
24. leden 2024, 21:39

Mýlíte se OZE je dobrá třeba pro Vás , dát si FVE na střechu , výborné ekologické , ale co se stane , vy nebudete odebírat 6 měsíců , ale v zimě při nepříznivém počasí když potřebujete elektřinu nejvíce to nedá nic, takže musí existovat řiditelné zdroje, které to vykryjí pokud to nemají být fosilní elektrárny pak to budou jaderné a jak víte jádro má tu vlastnost že cena elektřiny se odvíjí od produkce , pokud bude JE polovinu roku stát bude cena dvojnásobná. FVE na střechách jsou nejekologičtější zdroj , který známe , ale ekonomicky , když započítáte ty zálohy tak to není žádná sláva neprodělají na tom ,ti co je nemají , protože si mohou koupit levnou elektřinu v létě díky FVE, ale v zimě si tu cenu doplatí.

Dalibor Fišer
25. leden 2024, 21:50

" neprodělají na tom ,ti co je nemají , protože.... ti to odskáčou právě nejvíc, neboť ti za MWe zaplatí daň, příspěvek na OZE distribuci, Tyto poplatky budou vyšší, z důvodu menších prodejů. " vodárenský efekt".Stát vybere nižší DPH a o bude nucen zvýšit výběr daní v jiném segmentu , aby byl na svých.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se