Horkovod z Temelína do Budějovic je téměř hotový, zkušební provoz potrvá rok
Energetici z jaderné elektrárny Temelín položili všech 26 kilometrů potrubí horkovodu mezi elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Potrubí je zasypané. Zkušební provoz potrvá rok, horkovod už při něm bude dodávat teplo pro Budějovice. Zahájit ho chtějí energetici na začátku topné sezony na podzim. Temelín by měl zásobovat přibližně třetinu zákazníků budějovické teplárny. Ročně tak teplárna uspoří přes 80.000 tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Náklady na horkovod jsou podle věstníku veřejných zakázek 1,69 miliardy Kč. K dotazu ČTK, zda nebudou kvůli všeobecnému letošnímu zdražování vyšší, se ČEZ nevyjádřil.
„Stavebně je horkovod z velké části hotový. Dvacet šest kilometrů potrubí je položených a zasypaných po celé trase. Obě čerpací stanice jsou před závěrečným dokončením. Aktuálně pomocí výměny vody čistíme potrubí. Práce pokračují tak, abychom byli připraveni zajistit dodávky tepla na začátku této topné sezony,“ řekl mluvčí.
Po ročním zkušebním provozu nastane ostrý provoz. Horkovod by měl pokrýt spotřebu tepla přibližně třetiny zákazníků budějovická teplárny, zbytek zajistí městská firma z vlastních zdrojů.
Temelín propojí s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. „V zimě bude do Českých Budějovic proudit voda až o teplotě 140 stupňů Celsia, pro zbytek roku bude stačit teplota 90 stupňů Celsia,“ uvedl mluvčí.
Horkovod staví ČEZ, investice je 1,69 miliardy Kč. ČEZ původně avizoval, že horkovod začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie – stavební a báňská.
Temelínské teplo proudí již přes 20 let do města Týn nad Vltavou. „Díky tomu tam mohli zrušit 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Město tak patří mezi oblasti s nejčistším vzduchem v jižních Čechách,“ uvedl mluvčí. Roční dodávky z Temelína pro Týn se pohybují kolem 200.000 gigajoulů.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 9,1 TWh.
Budějovická teplárna zásobuje teplem na 30.000 bytů a přes 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů. Loni prodala 1463 terajoulů tepla, měla výnosy 1,3 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 23,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.
Mohlo by vás zajímat:
Investice 1 690 000 000 Kč oproti dodávce necelých 500 000 GJ, to bude tedy rána... Obávám se, že kdyby odběratelé investovali tuto částku do moderních lokálních zdrojů a úspor, tak by jejich teplo bylo daleko levnější...
Ale toto není první projekt rozmařilosti, Brno to jistě trhne...
169 kč/GJ při provozu 20 let mi nepřipadá nějak šílená částka. Při celkové ceně tepla někde na 600 - 700 kč/GJ mi to přijde přiměřené.
A to minimálně dalších 20 let bude v provozu horkovod už zaplacený.
Je vám známo pane kolego, že investice v ČEZ vyžadují IRR = 18 %. Pak 169 Kč/GJ je asi nesmysl...
Tedy pak je to asi 626 Kč/GJ.... pokud jsem se nepřeklepl....
Nevím, kde jste to IRR 18 % vzal, ale je to nesmysl, to by ČEZ nemohl investovat téměř do ničeho včetně např. dotovaných OZE, protože tam rozhodně na 18 % IRR není ani omylem.
Horkovody z tepelných elektráren jsou jedním z mála systému ,které ospravedlňují CZT, protože JE je energeticky dost neefektivní zdroj. Tomu projektu lze vytknout zejména nízkou kapacitu kdyby použili silnější vedení cena by vzrostla málo a mohli by dodávat mnohem míce tepla.
Vaše doporučení má drobnou vadu, a to že do parních sítí v části města se teplo z horkovodu dodat nedá. Ale postupně bude docházet k jejich změně na horkovody a dodávka z Temelína dál poroste. Nebojte, horkovod má významnou rezervu.
Ano parovody se budou předělávat na horkovody , ale s tou rezervou nemáte pravdu ČB plánuje zbytečný provoz vlastních tepláren místo plného přechodu na jadernou energii. Krom toho teplovod se už dávno měl stavět z Temelína do Prahy a širokého okolí měst v jeho dosahu. Místo toho tady fungují nesmyslné teplárny typu teplárna Strakonice.
Ale pan Hájek samozřejmě má pravdu. Kdyby jste si zjistil více, zjistil by jste, že Teplárna ČB dodává i vysokopotenciální teplo firmám, které není možno dodat teplovodem z ETE. "Teplárna zajišťuje dodávku tepelné energie svým zákazníkům prostřednictvím rozvodné sítě CZT (centrální zásobování teplem), a to přes své primární rozvody na úrovni středotlaké páry (250 °C a 1,6 MPa), dále na úrovni nízkotlaké páry (220 °C a 0,8 MPa) a horké vody (90 – 140 °C)."
Teplovod z ETE o průměru 0,8m a při rychlosti 2m/s (běžná hodnota např. i pro teplovod Mělník) má na spádu 140-90C tepelný výkon 210MW. Budějovická teplárna má dva kotle, každý o výkonu 150t/h, z toho vychází tepelný výkon 188 MW. Tedy teplovod má kapacitu dodat všechno potřebné teplo ale technologie firem odebírajících teplo vyžaduje vyšší teplotu.
Je to nesmysl, v globále se žádné emise CO2 neušetří, sníženou výrobu elektřiny vyrobí z uhlí + ztráty v teplovodu a pohon čerpadel a předávacích stanic.
Není to pravda, výroba elektřiny se sice sníží , ale zvýší se účinnost elektrárny , takže ke snížení výroby elektřiny dojde jen málo. 80 000 tun uhlí není tak úplně málo.
80k tun uhlí nebo 80k tun emisí co2 ?
Milý energetiku, pokud máte ve svém tvrzení pravdu, tak tepelná čerpadla emise CO2 zvyšují, a to dost podstatně.
Samozřejmě že tepelné čerpadlo svou spotřebou tepla (absorpční) nebo elektřiny případně i zemního plynu má emise CO2 a navyšuje je, ovšem ty emise jsou nižší než v případě elektrického topného tělesa, takže tam jde spíše o to co je menší zlo.
Nulové emise CO2 má vypnuté tepelné čerpadlo nebo to, co bere energii na pohon z neemisního zdroje CO2.
Ano, je to nesmysl, co jste napsal. Ostatně jako vždy.
Nebylo by levnejsi kdyby se postavilo 10.000 bytu ktere horkovod bude zasobovat hned vedle JETE? Byly by to moderni nizkoenergeticke byty a stacilo by vytahnout jen hadici z JETE.
Take by bylo dobre obestavet JETE skleniky na pestovani zeleniny. Urcite by byly vetsi a levnejsi rajcata a okurky. Mozna by se urodily i gigaokurky.
Za ty peníze by se nepostavilo ani 500 bytů. Skleníky v okolí by někdo postavit mohl, na to teplota okolo 40 stupňů stačí.
Za 1,7 miliardy postavite trochu vic bytu. A kdyz se to proda lidem za rozumnou cenu a tech 1,7 miliardy bude fungovat jako podpora na vlastni bydleni, tak to muze tech 10 tisic bytu dat.
1,7 miliardy na 10 tisíc bytů je 170 tisíc za byt, skoro nic. 1,7 mld Kč, byt má rozlohu 70 m2 a stojí 50 tis m2. Výsledek je 485 bytů.
takže prvně postavíte jadernou elektrárnu na zelené louce, daleko od sídel protože nikdo nechce mít za humny potenciálně nebezpečné zařízení a pak tu elektrárnu obestavíte bytama aby horkovody nebyly moc dlouhé?
Nebylo to mysleno uplne vazne. Spis jsem cekal, ze bude vic nesouhlasnych komentaru s bydlenim u JE. Ona existuje mala skupinka lidi, kteri tvrdi ze JE jsou absolutne bezpecne. No, ale bydlet blizko by ale urcite nechteli. Stejne to je u trvaleho uloziste jaderneho odpadu. Kazdy je pro JE, ale nikdo to nechce mit u sebe. Trochu schizo.
asi bych s tím neměl problém bydlet v některé obci v sousedství jaderný elektrárny, asi by to bylo i zdravější než současné bydlení 10km od průmyslové zóny, problém bych měl s bydlením v bytě
Vidíte a třeba já se výhledově do blízkosti JE plánuju přestěhovat.
Baton. Nejak si protirecite:"... nikdo nechce mít za humny potenciálně nebezpečné zařízení ..."
Ano bylo chybou napsat nikdo, místo toho slova sem měl napsat široké zastoupení jádrofóbů, je to asi 25% lidí. Jaderná elektrárna potencionálně nebezpečná je, palivo má sice radiaci nízkou ale probíhající procesy za velkých tlaků a teplot tvoří transurany z radioaktivitou vysokou, uvolnit tuto radiaci může třeba teroristický útok
Mě tady pobavilo to "se postavilo" tak sežeňte financování a postavte, a prosím nekritizujte ČB za to že snaží snížit emise z vytápění již existujících budov. Pokud navíc kapacita vytápění ETE bude i po realizaci teplovodu stále velká, můžete svůj projekt "poblíž" elektrárny beze strachu rozjet. Asi má svůj důvod proč se lidi stahují do velkých měst a ne na sídliště uprostřed ničeho (ale u ETE je Týn, jen pak vysvětlit lidem co chtějí být v ČB že Týn je mnohem lepší..).
Byly by rukojmí provozovatele JE bez možnosti výběru. S poptávkou roste cena a to i v případě "odpadního" tepla.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se