Domů
Teplárenství
Teplo z Temelína by mělo v Čes. Budějovicích nahradit část tepla z uhlí
JE Temelín

Teplo z Temelína by mělo v Čes. Budějovicích nahradit část tepla z uhlí

Teplárenství
2 komentáře
6. listopad 2017, 15:05
ČTK

České Budějovice budou zřejmě odebírat teplo z jaderné elektrárny Temelín. Tento zdroj by měl z části nahradit výrobu tepla z uhlí. Temelín hodlá vést do Českých Budějovic horkou vodu přibližně 25 kilometrů dlouhým potrubím. Jeho stavba přijde asi na 1,3 miliardy korun, zaplatí ji firma ČEZ, vlastník temelínské elektrárny. Vedení města dnes seznámilo s projektem českobudějovické zastupitele. Cena za teplo z Temelína pro město bude smluvně fixována a neměla by se měnit. Jestli by to znamenalo nějakou změnu ceny pro koncové odběratele, při jednání nezaznělo. Podle primátora Jiřího Svobody (ANO) by město mohlo začít odebírat teplo z Temelína v roce 2020 nebo 2021.

„Můžeme dál spoléhat na uhlí, které dříve nebo později stejně skončí. Ale nemůžeme spoléhat jen pouze a výhradně na Temelín. Rozhodneme se o tom, zda půjdeme dál jen uhelnou cestou, nebo zvolíme kombinovanou. Rada města preferuje kombinovanou variantu,“ řekl ČTK primátor.

Českobudějovická teplárna se kromě energie z Temelína a uhlí připravuje ještě na jednu alternativu.

„Jde o využití tuhých alternativních paliv vyráběných ze směsného komunálního odpadu,“ uvedl předseda představenstva teplárny Václav Král.

jaderná elektrárna temelín v noci
Ilustrační foto

Podle Svobody by město mohlo začít odebírat teplo z Temelína v roce 2020 nebo 2021. Dodal, že tato transformace nijak zásadně neomezí činnost městské teplárny, jejímž jediným akcionářem je Rada Českých Budějovic.

„Tam bude například dále vyráběna pára pro potřebu technologických provozů jako například v pivovaru Budvar. Teplárna bude dále fungovat, protože musí držet zálohu, pokud by došlo k výpadku,“ uvedl.

Přechod na teplo z Temelína by měl podle vedení města i jiné výhody.

„Neznamená jen dlouhodobou stabilizaci ceny tepla, ale také další zvýšení ekologizace teplárny s pozitivním dopadem na životní prostředí ve městě a komfort zákazníků,“ uvedl českobudějovický radní a předseda dozorčí rady teplárny Miroslav Joch.

Teplárna České Budějovice dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.000 bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla asi o procento. Loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Lukáš Brandejs
7. listopad 2017, 09:04

Konečně, včera bylo pozdě. Resp. kolik tisíců tun uhlí se mohlo ušetřit/nespálit, pokud by tohle fungovalo od začátku....

Martin Pácalt
7. listopad 2017, 10:35

Také mi přijde marnotratné, aby se teplo pouštělo jen Pánubohu do oken. Obvyklou obavu ze závislosti na jednom zdroji tepla by možná pomohla rozptýlit smluvní garance, že náklady za kWh tepla nepřekročí tři nejlevnější nabídky (jiné zdroje, jiné formy vytápění) - podobnou formulaci má můj dodavatel zemního plynu, v únoru se dozvím i praktický dopad takové formulace - přiznávám :-) .

Pokud by se elektrárna primárně soustředila jen na zaplacení investice do horkovodu a nějakou minimální marži v řádu jednotek procent, jen aby se nedostal projekt do červených čísel, je to , neříkám že výborné,ale dobré řešení určitě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se