Domů
Energetika v ČR
Hospodářský výbor: O přiměřenosti podpory OZE by mohla rozhodovat vláda, do aukcí by měly jít i solární elektrárny

Hospodářský výbor: O přiměřenosti podpory OZE by mohla rozhodovat vláda, do aukcí by měly jít i solární elektrárny

O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento, IRR, zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, by se mohla pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. V novele zákona o podporovaných zdrojích energie to doporučil schválit sněmovní hospodářský výbor. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) se k tomu vyjádřil kladně. Návrh předložil poslanec ANO Pavel Pustějovský.

Výbor současně za Havlíčkova kladného stanoviska podpořil návrh sociálního demokrata Petra Dolínka, aby i fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2009 hradily desetiprocentní solární daň. Fotovoltaické elektrárny uvedené do provozu v roce 2010 by místo dosavadních deseti procent platily daň dvacetiprocentní.

Havlíček již dříve ve Sněmovně řekl, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta a současně by se o deset procent zvýšila solární daň na projekty z takzvaného solárního boomu, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard Kč. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy Kč v rámci IRR. Podle Havlíčka jde na podporu obnovitelných zdrojů nyní ročně 47 miliard korun. Z toho 27 miliard Kč jde ze státního rozpočtu. Zbytek hradí spotřebitelé a průmysl.

Vláda v novele navrhla snížit podporu například pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Bruselem. IRR by mělo podle ní činit 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů mělo být vyšší. Havlíček ale již dříve řekl, že ministerstvo průmyslu už na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele nelpí a plánuje pro všechny stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta. K tomu se právě přiklonil hospodářský výbor.

Výbor nezaujal stanovisko k návrhu zemědělského výboru, který chce zvýšit stanovené vnitřní výnosové procento u malých vodních elektráren ze sedmi procent na 10,6 procenta. Havlíček s tímto návrhem nesouhlasil.

Výbor za Havlíčkova souhlasu doporučil schválit návrhy předsedy lidovců Mariana Jurečka a sociálního demokrata Dolínka, které proti vládnímu návrhu rozšiřují podporu také na fotovoltaické elektrárny uváděné nově do provozu. Malé zdroje s výkonem do jednoho megawattu by získávaly podporu systémem zelených bonusů a zdroje nad jeden MW aukcí, informovalo Hnutí Duha. „Je to hodně zásadní,“ řekl ČTK energetický odborník Hnutí Duha Tomáš Jagoš.

To, že by do plánovaných energetických aukcí mohly být zařazeny i solární zdroje, označil za průlomové rozhodnutí také Svaz moderní energetiky. „Vládní novela zařadila mezi zdroje, které by mohly získat aukční podporu pouze větrné a vodní elektrárny či skládkový plyn. Hospodářský výbor podpořil opravu ve formě rozšíření o fotovoltaiku. Tento krok dává smysl z pohledu spotřebitelů. Solární elektrárny jsou totiž nejlevnější zdroj, který může Česko využít pro postupnou dekarbonizaci energetiky,“ uvedl programový ředitel svazu Martin Sedlák.

V debatě o vnitřním výnosovém procentu se podle Jagoše zapomíná na to, že jedním z hlavních cílů novely je nastavit podporu pro nově budované obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo průmyslu podle něj nechtělo původně podporovat ze státního rozpočtu žádnou fotovoltaiku. Zmíněné pozměňovací návrhy míří k tomu, aby i fotovoltaické projekty mohly pobírat provozní podporu.

Komentáře

(1)

Miloslav Černý

11. červen 2021, 12:41

Na všechny OZ vyhlášení aukcí by mělo být samozřejmostí. Je to nejlepší pojistka proti opakování zneužití dotací, které by opakovaně spousta subjektům vyhovovalo jako v minulosti. Touto formou se nakonec zjistí, že máme obrovské rezervy pro výstavbu dostatečného množství výkonu za přiměřeně dostupné podpory. Zároveň nám to dá odpověď na otázku kontraverzních velkých JE v naší zemičce na malém prostoru uprostřed Evropy. A že získáme smířlivější potřebně oprávněný pohled sousedů od nás na západ snad není potřeba zmiňovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.