Domů
Energetika v ČR
Vyplatí se měsíční fixace ceny elektřiny? Její hlavní výhoda zmizela
ceny elektřiny
Zdroj: Unsplash

Vyplatí se měsíční fixace ceny elektřiny? Její hlavní výhoda zmizela

Dodavatelé elektřiny se předhánějí v aktualizaci nových cenových nabídek. Jen v posledních dvou týdnech oznámily snížení ceny elektřiny u tarifů bez fixace společnosti innogy a E.ON. Již dříve oznámil snížení cen od nového roku polostátní ČEZ. Ceny elektřiny pro domácnosti u nefixovaných produktů tak prakticky dorovnaly ceny u dosud oblíbených smluv s měsíční fixací. 

Po prudkém nárůstu cen elektřiny pro domácnosti v důsledku energetické krize se ceny elektřiny začínají opět stabilizovat. Tři hlavní hráči na českém trhu s elektřinou přistoupili ke snížení cen elektřiny na produktech bez fixace na dobu neurčitou.

Jako první snížil cenu elektřiny pro domácnosti bez fixace ČEZ, a to od počátku následujícího roku na 3 388 Kč/MWh bez DPH v nejčastější sazbě D02d.  Následovala také společnost E.ON, která od nového roku nabídne elektřinu ve stejné sazbě ještě o něco levněji - za 3250 Kč/MWh bez DPH. Ke snížení cen již od 1. prosince přistoupila také společnost innogy, která bude domácnostem na nefixovaném produktu dodávat elektřinu za 3924 Kč/MWh bez DPH.

Změna ceny elektřiny se automaticky dotkne zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou. Jen u ČEZ jde o 1 700 000 zákazníků, u společnosti E.ON jde o 700 000 zákazníků. Dalších 700 000 zákazníků má levnější elektřinu již od září u společnosti PRE.

Domácnosti tak aktuálně čerpají výhody ze stabilně nižších cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Ty se v letošním roce pohybují opět pod hranicí 100 EUR/MWh.

Menší dodavatelé jdou s cenami ještě níž

Ceny některých menších dodavatelů jsou ovšem ještě nižší než ceny u velkých dodavatelů. Nejlevnější nabídkou v našem Srovnávači cen elektřiny je momentálně nabídka od společnosti Eneka. Ta nabízí elektřinu bez fixace v sazbě D02d za 2892 Kč bez DPH, nicméně pouze pro odběry do 3 MWh ročně.

Pod 3000 Kč/MWh bez DPH lze najít už jen jednu nabídku, a to za 2999 Kč/MWh od společnosti Veolia Komodity ČR. Elektřinu lze za tuto cenu odebírat od ledna příštího roku.

Ceny měsíčních kontraktů postupně vzrostly, s nefixovanými produkty srovnávají krok

Se snižujícími se cenami elektřiny u smluv bez fixace ztrácí na atraktivitě smlouvy s měsíční fixací ceny. Smlouvy tohoto typu se začaly objevovat s ústupem energetické krize a v reakci na nemožnost účtování cen domácnostem podle spotových cen elektřiny, pokud nejsou vybaveny elektroměry s průběhovým měřením.

U měsíčních smluv se cena liší, jak sám název napovídá, každý měsíc, a to podle aktuální velkoobchodní ceny na burze. Dodavatel si k burzovní ceně zpravidla připočte obchodní přirážku, která se pohybuje kolem 400 Kč/MWh bez DPH.

Ceny produktů s měsíční cenou kopírují mnohem rychleji aktuální trendy na velkoobchodních trzích. Pokud tedy burzovní ceny rychle klesají, zákazníci s měsíční cenou to pocítí jako první.  To stejné ovšem platí při nárůstu cen na burze.

To platí i nyní. Jak ukazuje graf měsíčních cen od společnosti Centropol, od května tohoto roku cena elektřiny setrvale roste a nyní se pohybuje kolem 3100 Kč/MWh bez DPH a cena na listopad se již blíží 3200 Kč/MWh.

Ceny na smlouvách s měsíční fixací a bez fixace se tak prakticky srovnávají. Prosincové a lednové ceny obchodníci ještě neoznámili, teprve poté bude možné udělat přesnější srovnání cen.

Cena elektřiny pro domácnosti s měsíční změnou od dodavatele Centropol. Zdroj: Centropol

Další vývoj cen pro domácnosti ovlivní velkoobchodní ceny elektřiny na burze, které závisí na cenách energetických komodit a také emisních povolenek. Právě emisní povolenky přitom do cen elektřiny mohou výrazně promluvit a cenu elektřiny dál zvyšovat. Emisní povolenky se totiž nyní obchodují za cca 65 EUR/t. Očekávání řady analytiků ovšem míří až k hranici 100 EUR/t.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Roman Kosařík
31. říjen 2024, 15:04

Ať počítám jak počítám, pořád mi z toho vychází, že s produktem s měcíční fixací ceny oproti všem stávajícím i novým ceníkům "velkých" obchodníků ušetří našinec už při spotřebě 5MWh vyšší tisíce Kč, i kdyby šly ceny o 30% nahoru.

Martin
31. říjen 2024, 16:42

Stačí si poptat ty největší dodavatele a dostanete se cenově kolem 2 600,- Kč/MWh (bez DPH). Což už teď jste o 500,- Kč/MWh pod tou vaší měsíční cenou.

A to ještě nepíšu o tom, že přes zimu jsou měsíční ceny nejvyšší, jelikož podíl OZE klesá a naopak spotřeba stoupá. A když si vezmete OPM, které elektřinou topí (což je snaha EU, aby všechno bylo na EE), tak rázem máte největší podíl spotřeby v roce v nejdražších měsících .... bohužel

josef zak
31. říjen 2024, 16:51

to co pisete je trochu zavadejici.... jak to bylo pred velkym zdrazenim uz neni pro soucastnost moc relevatni. A casova rada po skokovem zdrazeni je prilis kratka.

U tedomu byla elektrina drazsi v cervnu 2024 nez v prosinci 2023.... Jedinne co se podle me da rici je, ze u mesicnich fixu jsou ceny flexibilnejsi nic vic nic min.

Martin
1. listopad 2024, 07:46

Ted moc nerozumím tomu, co jsem napsal zavádějícího? Vycházel jsem z dnešních cen.

Při měsíčních cenách přece nemůžete vycházet z toho co bylo, ale z toho co bude a když se prosinec obchoduje na PXE za 93, Leden za 103 a únor za 105 EUR/MWh, tak s připočtením marže obchodníka to nevypadá na moc super luxusní ceny .....

Jiří M
1. listopad 2024, 10:47

Máte pravdu, že loni v zimě měl Tedom ceny paradoxně o dost nižší než v létě.

Nicméně, právě od nich odcházím. Nová nabídka mi dává při fixaci na 24 měsíců stejnou cenu, jakou měl Tedom v průměru za uplynulý rok, tj. lehce přes 3000 Kč/MWh včetně DPH. Tedom teď při fixaci nabízí ceny kolem 3500 Kč/MWh. Neveřejně byli ochotní mojí konkurenční nabídku dorovnat, ale na nějaké handlování cen po telefonu jako na někde v Egyptě na bazaru mě neužije. Nemyslím si, že s měsíčními cenami bych měl šanci dostat se výrazně níž.

Jakub Belej
8. listopad 2024, 15:23

Taky to tak vidím a když to hold přes zimu o něco vyleze, tak jarní měsíce to pak zas zklidní. Což jsem měl možnost pozorovat i letos, mám ten plovoucí tarif u bezdodavatele už od loňska a přesně to tak sedlo. Celkově vzato i ta jejich průměrná cena vychází líp než u konkurence, takže mě to netlačí k tomu, abych jim jinde zahejbal a hledal si něco atraktivnějšího.

Mex
4. listopad 2024, 22:02

Roztomilá ilustrační fotka. Článek je o elektřině, ale na fotce je plynoměr.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se